Iranian Agriculture News Agency

دفاع رئیس‌کل بانک مرکزی از سیاست ارزی جدید

همراهی شورای تأمین تهران با سیاست ارزی جدید

اعضای شورای تأمین استان تهران در جلسه با رئیس‌کل بانک مرکزی بر همراهی کامل آن شورا با سیاست ارزی جدید دولت و بانک مرکزی و حمایت از آن تا رسیدن به ثبات و آرامش کامل در بازار ارز، تأکید کردند.

 این بهترین مدل ارزی است

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ولی‌الله سیف در این جلسه که عصر روز دوشنبه، در ساختمان بانک مرکزی برگزار شد با تبیین اقدامات این بانک درباره مدیریت بازار ارز و سامانه‌های طراحی و عملیاتی شده در این خصوص، گفت: سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی پس از اعمال سیاست جدید ارزی با تلاش شبانه‌روزی همکارانم در بانک مرکزی، عملیاتی و رسماً رونمایی شد. این سامانه مدیریت عرضه و تقاضای ارزی کشور را انجام می‌دهد.

رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه سامانه نیما به دلیل اشرافی که برای بانک مرکزی و دولت ایجاد می‌کند در بهترین شرایط راه‌اندازی شد، افزود: سیاست جدید ارزی، بهترین مدل برای شرایط روز کشور و به‌نوعی مصون‌سازی در مقابل تهدیدات خارجی است و سامانه نیما مسیر اعمال سیاست جدید ارزی را هموارتر می‌کند.

عالی‌ترین مقام بانک مرکزی درباره مقابله با اثر تورمی این تصمیم گفت: با توجه به افزایش نرخ ارز برخی اقلام وارداتی از حدود سه هزار و 800 تومان به چهار هزار و 200 تومان و با هدف کنترل اثر این افزایش قیمت بر کالاهای وارداتی مقرر شد مابه‌التفاوت این دو نرخ را دولت و بانک مرکزی از محل افزایش درآمد حاصل از سیاست جدید ارزی و با استفاده از حسابی که نزد بانک مرکزی افتتاح می‌شود پرداخت کند.

به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی، ثبت سفارش واردات و صادرات به‌هیچ‌وجه متوقف نشده است و از همان صبح روز اول که سیاست جدید ارزی ابلاغ و اعمال شد ارز موردنیاز تخصیص داده شد.

رئیس شورای پول و اعتبار درباره بازار ارز و نقش اخلالگران نیز گفت: دلالان یکی از عوامل اصلی ناآرامی‌های اخیر در بازار ارز بودند که با همت نیروی انتظامی از فعالیت مخرب آن‌ها جلوگیری شده است.

او با قدردانی از شورای تأمین استان به خاطر همکاری مؤثر در موضوع برخورد با فعالیت مؤسسه‌های غیرمجاز و همچنین اخلال گران بازار ارز، تصریح کرد: فعالیت مؤسسه‌های غیرمجاز خطر بزرگی برای کشور و نظام بود که با حمایت نیروی انتظامی، مرجع قضایی و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط توانستیم فعالیت آن‌ها را متوقف کنیم.

سیف خاطرنشان کرد: در اوایل فعالیتم در بانک مرکزی و طی اولین جلسه با مقام معظم رهبری بر موضوع برخورد با غیرمجازها تأکید شد. من و همکارانم در بانک مرکزی نیز با همین پشتوانه پیش رفتیم و به حمدالله امروز شاهدیم که هیچ مؤسسه غیرمجازی در کشور فعالیت نمی‌کند.

سیف در این جلسه با تشکر از وزارت کشور، سازمان تعزیرات حکومتی، نیروی انتظامی، سپاه و سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: طرح جدید ارزی، یک طرح ملی است که عامل و محور آن بانک مرکزی است و اگر این حمایت‌ها نبود، کار بسیار دشوار می‌شد.

استاندار تهران در این جلسه با اشاره به همکاری مناسب بانک مرکزی و شورای تأمین در ساماندهی بازار ارز گفت: از زمان آغاز طرح جدید ارزی، شورای تأمین جلساتی برگزار کرده و با راهنمایی کارشناسان بانک مرکزی، مشکلات و مسائل را شناسایی و برای رفع آن‌ها اقدام می‌کنیم.

محمدحسین مقیمی با اعلام آمادگی کامل شورای تأمین برای اقدامات امنیتی گفت: بانک مرکزی در موضوع جلوگیری از فعالیت تعاونی غیرمجاز ولیعصر و حل‌وفصل سپرده‌گذاران این تعاونی عملکرد مطلوبی داشت و موضوع ساماندهی بازار ارز نیز با همکاری و هماهنگی پیش می‌رود.

در این جلسه اعضای شورا تأکید کردند که در مورد مسئله ارز بسیج هستند و آمادگی کامل برای مقابله با هرگونه اخلال‌گری در بازار ارز وجود دارد. در پی این اقدامات، 21 نفر از دلالان ارز تاکنون دستگیر شده‌اند و پس از معرفی 256 واحد صنفی از سوی بانک مرکزی که به‌صورت غیرمجاز، فعالیت صرافی انجام می‌دادند و بررسی‌های انجام‌شده، 49 واحد که تخلف آن‌ها محرز شد پلمپ شدند.

همچنین بنا به اظهارات مطرح‌شده در این جلسه، از 25 بهمن‌ماه سال گذشته و با حضور همه‌جانبه پلیس آگاهی، از انجام هرگونه معامله فردایی ارز ممانعت به عمل آمده است./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید