Iranian Agriculture News Agency

پیشنهاد رئیس اتاق بازرگانی در واکنش به اتفاقات ارزی هفته‌های اخیر

تکرار تجربیات شکست‌خورده گذشته، در مورد ارز، نتیجه بخش نیست

شش روز پس از تصمیم دولتی‌ها برای یکسان‌سازی نرخ ارز، موضع‌گیری‌ها درباره این تصمیم همچنان ادامه دارد. تصمیمی پرحاشیه که از همان روز نخست موافقان و مخالفان بسیاری را با خود همراه کرد. موافقانی که تصمیم دولت برای یکسان‌سازی نرخ ارز را در راستای جلوگیری از نوسان‌های بازار، به نفع اقتصاد ایران می‌دانستند و مخالفانی که تأکید می‌کنند بازار دستورپذیر نیست و نمی‌توان با سیاست‌های دستوری آن را کنترل کرد.

تشکیل کمیته دائمی ارز در اتاق ایران

در ادامه واکنش‌ها، روسای اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور در نخستین نشست خود در سال جدید نسبت به این بخشنامه واکنش نشان دادند و پیشنهاد تشکیل کمیته دائمی ارز در اتاق ایران را روی میز گذاشتند، این پیشنهاد پس از انتقادهایی مطرح شد که به این بخشنامه وارد شد و به اعتقاد بسیاری از آن‌ها این بخشنامه مانع صادرات کشور است و مشکلاتی را در پیمان‌سپاری ارزی به‌وجود می‌آورد.

به گزارش اتاق بازرگانی ایران، مسعود خوانساری، نایب‌رئیس اتاق ایران در این نشست، با بیان این مطلب که در طول 40 سال گذشته، ارز همواره مشکل‌ساز بوده است، گفت: در طول این سال‌ها، دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به ارز وجود داشته و همیشه به آن به‌عنوان یک علت نگریسته شده و نه معلول. از طرفی از سال 1390 به بعد شاخص سرمایه‌گذاری منفی شد و شرایط بد روانی نیز در جامعه شکل گرفت.

او ادامه داد: در این روزها خروج احتمالی آمریکا از برجام نیز مزید بر علت شده و بهای ارز را تا این حد افزایش داد. این وضعیت به جایی رسید که شرایط امنیتی را به‌وجود آورد و دولت ناچار بود که تصمیماتی را اتخاذ کند. به‌طور حتم تا مسائل بین‌المللی خود را حل نکنیم، این وضعیت ادامه خواهد داشت؛ بنابراین انتقاد صرف از تصمیم‌های اتخاذشده، کارساز نبوده و بخش خصوصی باید راهکار ارائه دهد که با توجه به سیاست‌های موجود چگونه می‌توان میزان آسیب‌هایی که به بخش خصوصی وارد می‌شود را کاهش دهیم.

نایب‌رئیس اتاق ایران جلوگیری از قیمت‌گذاری ارز صادراتی را خواسته اصلی بخش‌خصوصی دانست و تشریح کرد: این ارز می‌تواند ثبت شود، اما به‌هیچ‌وجه نباید وارد چرخه قیمت‌گذاری شود.

خوانساری با اشاره به این موضوع که محدودیت واردات مسئله دیگری است که موردتوجه قرار خواهد گرفت، افزود: دولت حتی مناطق آزاد را مشمول این محدودیت‌ها خواهد کرد. از طرفی درآمدهای ارزی هم به دلیل محدودیت‌های احتمالی خرید نفت ایران توسط سایر کشورها، کاهش می‌یابد.

در ادامه این اظهارات حسین سلاح‌ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران با تأکید بر اینکه به‌طور حتم این سیاست‌های ارزی به ضرر محیط کسب‌وکار است، بهترین راه‌حل را در این دانست که تجربیات و راهکارهایی برای کاهش مشکلات ارائه شود.

ارز تک‌نرخی همیشه آرزوی فعالان اقتصادی بوده است و حالا بسیاری از آن‌ها از این اقدام استقبال می‌کنند و آن را قدم مثبتی می‌دانند که دولت برداشته است. مهدی طبیب‌زاده، رئیس اتاق کرمان تک‌نرخی شدن ارز را اقدامی مثبت می‌داند: تک‌نرخی شدن ارز باید اتفاق می‌افتاد، اما بخش خصوصی روی این قیمت حرف داشته و معتقد است چهار هزار و 200 تومان رقم قابل دفاعی نیست.

نوسانات نرخ ارز و اتفاقاتی که در هفته‌های گذشته در بازار ارز افتاد موضوع دیگری بود که در نشست رؤسای اتاق‌های بازرگانی مطرح شد و غلامحسین جمیلی، رئیس اتاق زنجان، دریافت آمار مقایسه‌ای از عملکرد صرافی‌ها و بانک‌ها در انتقال ارز را اقدامی در راستای شفاف‌تر شدن شرایط برای تصمیم‌سازی‌های دقیق‌تر دانست و تشریح کرد: نگاه امنیتی به مسئله ارز مانند همان کاری است که سازمان مالیاتی کشور در مورد پرونده‌های مالیاتی داشته و به بیشتر پرونده‌ها اتهام پول‌شویی زده تا از این طریق اهداف خود را عملیاتی کند.

همچنین محمدرضا انصاری، نایب‌رئیس اتاق ایران از دستپاچگی به هنگام تصمیم‌گیری‌های کلان کشور سخن گفت: در غیات استراتژی حمایت از صادرات، مسئولان ارزی کشور مجبور شدند با دستپاچگی تصمیم بگیرند.

او ادامه داد: شاید تدوین و به ثمر رسیدن این استراتژی زمان‌بر باشد اما باید یک روز به آن تن دهیم و هرچه آن را به عقب بیاندازیم به ضرر کشور است. بخش خصوصی باید حامی آمایش سرزمین و تدوین استراتژی باشد.

در جمع‌بندی این نشست، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با اعلام این مطلب که مجموعه کردار دولت شامل اقدامات و تصمیمات متضاد فراوانی است، تشریح کرد: از یک طرف با پدید قاچاق مبارزه می‌شود و از سوی دیگر تعرفه‌ها را افزایش می‌دهند همچنین بارها از نابودی محیط‌زیست سخن گفته شده، اما تا موضوع افزایش بهای بنزین مطرح می‌شود، همگی با آن مخالفت می‌کنند. در مورد ارز هم همین رویکرد وجود دارد.

او معتقد است در مورد ارز تجربیات شکست‌خورده گذشته تکرار شده و این راه منجر به تجلی نتیجه دلخواه نخواهد شد.

شافعی ادامه داد: تعیین نرخ دستوری برای ارز، پس از مدت کوتاهی، سمت‌وسوی دیگری در پیش می‌گیرد.

رئیس اتاق ایران یادآور شد: در این شرایط از دولت گله‌مند هستیم ولی امکان انتقاد وجود ندارد و باید راه‌حل‌هایی ارائه دهیم که میزان آسیب‌ها را کمتر کند.

او درنهایت پیشنهاد داد که کمیته دائمی ارز در اتاق ایران شکل بگیرد و به‌صورت مستمر مسائل ارزی را دنبال کند، البته ایجاد این کمیته باید به تصویب هیئت‌رئیسه اتاق ایران برسد./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید