Iranian Agriculture News Agency

اطلاعیه بانک مرکزی درباره یکسان‌سازی نرخ ارز

در صورت کشف بیش از ۱۰ هزار یورو یا معادل آن در اختیار هر شخص، با مرتکب بر اساس قانون برخورد خواهد شد

در راستای اجرای تصمیم روز گذشته ستاد اقتصادی دولت مبنی بر یکسان‌سازی نرخ ارز با بهای 42 هزار ریال برای هر دلار آمریکا که به‌منظور تثبیت بازار ارز اتخاذ شد، بانک مرکزی با هدف پاسخگویی به پرسش‌های احتمالی و تبیین جزئیات تصمیم یادشده، اطلاعیه‌ای منتشر کرد و نوشت: آماده پاسخگویی به پرسش‌ها و ابهامات احتمالی تمام هم‌وطنان است و در صورت لزوم، اطلاعیه‌های تکمیلی توسط این بانک منتشر خواهد شد.

ارز قابل نگهداری حداکثر 10 هزار یورو

به گزارش خبرگزاری ایانا، بانک مرکزی در این اطلاعیه اعلام کرد:

- از تاریخ 21 فروردین 1397 بانک مرکزی نسبت به تأمین ارز برای تمام نیازهای قانونی تجاری و تولیدی در چارچوب قوانین و مقررات صادرات و واردات و مقررات ارزی کشور بر مبنای هر دلار 42 هزار ریال اقدام می‌کند.

- بر اساس بند (خ) ماده (2) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هرگونه خریدوفروش ارز خارج از سیستم بانکی و صرافی‌های مجاز قاچاق محسوب شده و نهادهای ذی‌صلاح با مرتکب بر اساس قوانین و مقررات جاری ازجمله قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد می‌کنند.

- میزان ارز قابل نگهداری توسط هر شخص بر اساس دستورالعمل صادره توسط بانک مرکزی در تاریخ 21 فروردین 1396 حداکثر 10 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها بوده و در صورت کشف میزان بیش از آن در اختیار هر شخص، با مرتکب بر اساس قانون برخورد خواهد شد.

- تمام اشخاصی که سابقاً اقدام به خرید ارز به‌صورت اسکناس کرده‌اند و در تاریخ صدور این اطلاعیه بیش از 10 هزار یورو یا معادل آن ارز در اختیار دارند، حداکثر تا پایان ماه جاری نسبت به سپرده‌گذاری ارز در بانک‌های مزبور یا فروش آن به بانک‌ها اقدام کنند. بر اساس بخشنامه مورخ 26 اسفند 1396 بانک مرکزی، در صورت سپرده‌گذاری ارزی در بانک‌ها، سود ارزی بر اساس مقررات بانک مرکزی به سپرده‌های مزبور پرداخت خواهد شد. بازپرداخت اسکناس به سپرده‌گذاران ارزی در صورت مطالبه آن‌ها تضمین می‌شود.

- تأمین ارز تمام واردات به کشور پس از ثبت سفارش انجام می‌شود. ثبت سفارش صرفاً با پرداخت از طریق مسیر بانکی مجاز است.

- بانک‌ها علاوه بر انجام حواله توسط خود می‌توانند پس از تشکیل پرونده و اخذ تعهد از واردکننده، نسبت به ثبت درخواست ارز به‌صورت حواله در سامانه نیما و همچنین حواله ارز از طریق صرافی‌ها اقدام کنند.

- تمام صادرکنندگان موظفند ارز حاصل از صادرات را به‌جز مواردی که صرف واردات توسط خود، بازپرداخت بدهی ارزی یا سپرده‌گذاری می‌کنند، از طریق سامانه نیما به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز بفروشند.

- ضوابط مربوط به تأمین ارز برای مسافران به خارج از کشور، دانشجویی و درمانی و سایر موارد در مبادی خروجی هم‌زمان با فراهم شدن تمهیدات آن اطلاع‌رسانی خواهد شد./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید