Iranian Agriculture News Agency

معروفان در گفتگو با ایانا مطرح کرد:

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، حدود 9 میلیون و 570 هزار تن نهاده دامی در سامانه بازارگاه توزیع شده است.

توزیع 9 میلیون و 570 هزار تن نهاده دامی در سامانه بازارگاه

حسن عباسی معروفان سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار ایانا، درباره تامین نهاده دام و طیور در سال جاری، اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تا امروز 28 مهرماه، حدود 9 میلیون و 570 هزار تن نهاده دامی در سامانه بازارگاه توزیع  شده که 5 میلیون و 225 هزارتن ذرت، 2 میلیون تن کنجاله سویا و 2 میلیون و 300 هزار تن جو بوده است.

وی با بیان این که در مدت مشابه سال گذشته 5 میلیون و 600 هزارتن نهاده دامی در بازارگاه توزیع شده بود، افزود: این میزان توزیع نهاده در مقایسه با میزان واردت 7 ماهه سال 99، حدود 67.5 درصد افزایش داشته است.

معروفان با اشاره به کاهش تولید نهاده دامی در شرایط خشکسالی خاطرنشان کرد: سال گذشته 8 میلیون و 500 هزار تن گندم توسط دولت خریداری شد و تولید گندم بیش از 10.5 میلیون تن بود اما امسال خرید گندم 4 میلیون و 532 هزار تن و تولید بیش از 6 میلیون تن است و این به معنی کاهش تولید کاه و کلش نسبت به سال گذشته است.

وی افزود: دام‌ها از دور ریز ساقه و سبوس گندم استفاده می کردند که امسال این بخش کاهش یافته و به همین میزان با کمبود علوفه دامی مواجه شده‌ایم، همچنین مراتع که دام های عشایر از آن تغذیه می کردند به خاطر خشکسالی امکان تعلیف وجود نداشت و طبق برآورد 4 میلیون تن نهاده برای دام های عشایر نیاز داریم.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: امسال از 3 میلیون و 700 هزار تن جو که باید در داخل تولید می شد، به دلیل خشکسالی حداکثر 2 میلیون تن تا پایان سال تولید خواهد شد بنابراین یک میلیون و 700 هزار تن هم کمبود جو خواهیم داشت و واردات امسال بیشتر از سال گذشته خواهد بود.

سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به میزان ثبت سفارش واردات نهاده دام و طیور تصریح کرد: تا امروز 23 میلیون و 400 هزار تن ثبت سفارش نهاده‌ها به علاوه گندم را داریم که از میزان تاکنون 12 میلیون تن وارد شده است و 11.5 میلیون تن باقیمانده هم تا پایان سال وارد کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: نهاده‌های دامی ثبت شده در انتظار تخصیص ارز است و ما نگرانی بابت تامین نهاده‌های دامی در کشور نخواهیم داشت.

معروفان تاکید کرد: ما به تولیدکنندگان اعتماد کامل داریم و مطمئن هستیم که تولید را تعطیل نخواهند کرد و به تمام تولیدکنندگان دام و طیور اطمینان می‌دهیم که در تامین نهاده‌ها کوتاهی نخواهیم کرد.

وی افزود: تا زمانی که ارز 4200 تومانی باشد با این ارز تامین می کنیم و پس از برداشته شدن آن هم در اصل ماجرا که تامین فیزیکی کالا است مشکلی به وجود نخواد آمد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید