Iranian Agriculture News Agency

رئیس جمهور:

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت افتتاح پروژه‌های مختلف در روزهای پنجشنبه اظهار داشت: افتتاح پروژه‌های زیر ساختی و توسعه ای در شرایط جنگ اقتصادی به دشمنان و بدخواهان که تصور می‌کردند با تحریم می‌توانند امور کشور را متوقف کنند، نشان داد که ملت ایران در سخت‌ترین شرایط هم برای توسعه و تولید در کشور تلاش خواهد کرد.

توجه به بخش آب و خاک از اولویت‌های دولت تدبیر و امید بوده است

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه در هفتادمین پویش تدبیر و امید برای جهش تولید و در آیین افتتاح طرح‌های ملی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به افتتاح پروژه ‌هایی با اعتبار بیش از 7 هزار و 500 میلیارد تومان با اشتغالزایی 16 هزار نفر اظهار داشت: امروز طرح زهکشی برای 20 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان گلستان به افتتاح رسید که با این طرح ضمن افزایش تولید محصولات کشاورزی از آسیب‌های ناشی از سیل نیز جلوگیری می‌شود و مسیر احیای زمین را همچنان ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهور با گرامیداشت ایام رحلت امام راحل گفت: از سال 68 که امام (ره) بدرود حیات گفتند هر روز عشق مردم نسبت به این مرد بزرگ بیشتر می‌شود. امام راحل شیوه ویژه‌ای برای اداره کشور داشتند و مقام والایی بود که معمولا به ندرت دستور می‌دادند اما اندیشه علمی و دینی ایشان به طور مرتب برای مردم پخش می شد.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: اندیشه‌های نو و خاص امام بود که باعث می‌شد راه جدیدی به روی مردم گشوده شود. امام قبل از اینکه دستور بدهند، با بیان اندیشه، باور را ایجاد می‌کردند و این باور به عمل منجر می‌شد لذا اگر بتوانیم باور و ایمان را در بین مردم به وجود بیاوریم در آن صورت مردم هم با همه وجود به صحنه عمل وارد خواهند شد.

رئیس جمهور اضافه کرد: امور کشور از جمله اقتصاد و کشاورزی با دستور پیش نمی‌رود و نیازمند تحقیقات و فعالیت‌های دانش بنیان هستیم همچنانکه امروز با اینترنت اشیاء، بخش کشاورزی به حوزه فناوری‌های ارتباطی متصل شده و بدین وسیله می‌توان شرایط و وضعیت بخش های مختلف کشاورزی و دامداری را به خوبی و به موقع رصد کرد.

دکتر روحانی گفت: امروز همه چیز باید بر مبنای علم و دانش باشد چرا که علم و دانش برنامه و باور را می‌سازد و در این صورت با توان و عشق بیشتری کارها انجام می‌شود.

رئیس جمهور گفت: امام راحل باورها را افزایش می‌داد و با علم و دانش و اندیشه جدید گره‌ها را می‌گشود و به دنبال آن علاقمندانش آن راه را می‌پیمودند.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه هیچ کس و هیچ قدرتی نمی‌تواند با اندیشه مقابله کند، اظهار داشت: 15 خرداد نشان داد که اسلحه و زور در برابر اندیشه پیروز نیست و مردمی که به اندیشه و نهضت امام باور داشتند در برابر گلوله و زندان ایستادگی کرده و نهضت را به پیروزی رساندند.

رئیس جمهور تصریح کرد: 15 خرداد نشان داد که هیچ گاه تفنگ ، زندان و فشار نمی‌تواند راهگشا باشد و مسیری که عقل و خرد توصیه می‌کند را مسدود کند و امیدوارم با پیروی از خط و راه امام بتوانیم کشور را در مسیر توسعه و تعالی بیشتر مادی و معنوی قرار دهیم.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بخش خاک و آب از موضوعاتی بود که در دولت یازدهم و دوازدهم مورد تاکید جدی دولت بود، گفت: خاک یکی از نعمت‌های بزرگ الهی است و اگر به درستی از آن صیانت نکنیم نمی‌تواند بهره مناسب بدهد لذا طرح‌های مربوط به زهکشی برای این است که زمین شور را به زمین شیرین تبدیل کنیم و بهره وری آن را بالا ببریم.

رئیس جمهور گفت: در خصوص احیای زمین اقدامات بزرگی در دولت یازدهم و دوازدهم انجام شده است و حدود 600 هزار هکتار زمین را در مناطق مختلف کشور احیا کردیم و امیدواریم 30 هزار هکتار زهکشی دیگر تا پایان دولت به اتمام برسد.

دکتر روحانی افزود: در بخش آب نیز اقدامات بزرگی در سراسر کشور انجام داده‌ایم و آب را از دریای عمان و خلیج فارس به مناطق کویری کشور از جمله کرمان، یزد، اردکان منتقل کرده و در ادامه به استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان خواهد رسید.

رئیس جمهور با اشاره به طرح‌های افتتاح شده در بخش گلخانه اظهار داشت: امروز اهمیت توجه به توسعه گلخانه با توجه به کمبود آب ضرورت دارد و در این راستا اقدامات بزرگی انجام شده است و گلخانه‌ها از 8 هزار هکتار به 23 هزار هکتار افزایش یافته است.

دکتر روحانی همچنین ضرورت توجه به شیلات و آبزیان را مورد تاکید قرار داد و گفت: در بخش شیلات از 885 هزار تن در سال 92 به یک میلیون و 222 هزار تن رسیده‌ و شاهد رشد 38 درصدی هستیم.

رئیس جمهور افزود: سرانه مصرف گوشت سفید و آبزیان در ایران نسبت به اول انقلاب افزایش داشته است و براساس آمار از یک کیلوگرم به 13 کیلو رسیده است و باید همچنان این بخش را توسعه دهیم تا با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار بگیرد.

دکتر روحانی همچنین با اشاره به افتتاح مرکز پایش و مدیریت هوشمند کشاورزی، اظهار داشت: افتتاح این مرکز بسیار ارزشمند است چرا که جمع آوری اطلاعات از زمین و محصولات کشاورزی و برنامه‌ریزی بر اساس آن می‌تواند در تولید محصولات کشاورزی موثر باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه بخش کشاورزی همانند سایر بخش ها در مسیر جهش تولید قرار دارد، گفت: نباید در این خصوص به تبلیغات غلط و دشمن شادکن که این روزها این تبلیغات ناروا بیشتر شنیده می‌شود، اعتنا کرد ضمن اینکه باید توجه داشت که این حجم از پیشرفت توسعه در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی و در سایه ایثار و فداکاری به وجود آمده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید