Iranian Agriculture News Agency

عباسی:

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: ۲۷هزار دستگاه تراکتور در سال ۹۹ در بخش کشاورزی توزیع شد که نسبت به سال قبل آن بیش از ۵۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

افزایش ۵۰ درصدی توزیع تراکتور در بخش کشاورزی

به گزارش ایانا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کامبیز عباسی رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی اظهار کرد: با حمایت دولت و همراهی بانک کشاورزی و کارخانه تراکتورسازی ایران توانستیم در سال گذشته به رکورد عرضه تراکتور در بخش کشاورزی دست یابیم.

عباسی افزود: تعدادی از این تراکتورها تا پایان اردیبهشت ماه امسال تحویل کشاورزان متقاضی می‌شود.

وی میانگین توزیع تراکتور بر اساس برنامه ششم توسعه را سالانه ۲۲ تا ۲۴ هزار دستگاه عنوان کرد و اظهار داشت: با تغییر شرایط و سیاست‌های اقتصادی کشور، تقاضا برای تراکتور از سوی کشاورزان افزایش یافته است.

عباسی افزود: علت دیگر افزایش تقاضا برای تراکتور این است که کشاورزان می‌خواهند خود مالک ماشین‌های کشاورزی باشند.

وی درباره توزیع عادلانه تراکتور به کشاورزان اظهار داشت: در سازمان های جهاد کشاورزی استان‌ها برای متقاضیان تراکتور تشکیل پرونده می‌شود و در استان‌ها به منظور توزیع عادلانه، کارگروه توسعه سرمایه‌گذاری داریم که در این کارگروه، پرونده‌های کشاورزان متقاضی تراکتور با دقت بررسی و متقاضیان اهلیت سنجی می‌شوند.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی ادامه داد: تقاضای کشاورزان بر اساس موارد مختلف از جمله نوع مالکیت زمین، مساحت اراضی دیم یا آبی و همچنین سوابق خرید تراکتور توسط کشاورز مورد بررسی قرار می‌گیرد و حتی پس از توزیع تراکتور، از کشاورزان تعهد عدم فروش در دفاتر اسناد رسمی گرفته می ‌.

وی گفت: وزیر جهاد کشاورزی و مجلس شورای اسلامی نیز بر نظارت و سنجش اهلیت متقاضیان تراکتور تاکید کرده اند و ما به دنبال آن هستیم که کشاورزان، خریداران ماشین های کشاورزی باشند.

عباسی گفت: شاید نیم درصد کشاورزان بنا بر هر دلیلی و به رغم تعهدی که داده اند تراکتور خود را به شخص دیگری بفروشند و آن شخص هم با قیمتی که خودش تعیین کرده تراکتور را به بازار آزاد عرضه کند.

وی افزود: ما برای حذف همین درصد ناچیز فروش تراکتور در بازار آزاد، تدابیری در نظر گرفته ایم و با بانک کشاورزی هماهنگی هایی را انجام داده ایم تا با ابلاغ بخشنامه ای به استان ها، هر تغییر و تحول در مورد تراکتور با حضور نماینده بانک صورت بگیرد و بانک کشاورزی با توجه به تسهیلاتی که پرداخت کرده به صورت دوره ای بررسی کند که آیا تراکتور همچنان در اختیار کشاورز قرار دارد و یا آن را فروخته است.

عباسی اظهار داشت: از کارخانه ها نیز خواسته‌ایم در داخل کارخانه و با نظارت بیشتر تراکتورها و کمباین‌ها را پلاک گذاری کنند.

وی درباره قیمت تراکتور و کمباین گفت: قیمت تراکتورها با توجه به نوع آن از ۱۰۰ میلیون تا ۳۰۰ میلیون تومان و قیمت کمباین ها حدود ۴۰۰ میلیون تومان است.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی یادآوری کرد: تسهیلات خرید تراکتور و کمباین با نرخ سود ۱۵ درصد و باز پرداخت تسهیلات ۵ تا ۷ ساله پرداخت می‌شود، ضمن آن که ۲۰ درصد قیمت این ماشین‌ها، آورده شخصی کشاورزان است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید