Iranian Agriculture News Agency

بیانیه بنیاد ملی گندمکاران:

بنیاد ملی گندمکاران در بیانیه‌ای از افزایش غیراصولی و غیرمنطقی قیمت ادوات کشاورزی، تراکتور و کمباین توسط تولیدکنندگان این ماشین‌آلات کشاورزی انتقاد کرد.

چه کسانی به دنبال برهم زدن نظم موجود در توزیع ماشین‌آلات بخش کشاورزی هستند؟

به گزارش خبرنگار ایانا، بنیاد ملی گندمکاران در بیانیه‌ای با عنوان "چه کسانی بدنبال برهم زدن نظم موجود در توزیع ماشین‌آلات بخش کشاورزی هستند" با انتقاد از افزایش غیراصولی و غیرمنطقی قیمت ادوات کشاورزی، تراکتور و کمباین توسط تولیدکنندگان این ماشین‌آلات کشاورزی، انتقاد کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

وزارت جهاد کشاورزی برابر قانون متولی تولید محصولات کشاورزی در سطح کشوری است. تولید محصولات کشاورزی نیز نیاز به نهاده دارد که تامین و توزیع نهاده ها از قبیل: کود و سم و بذر خدمات، فنی مهندسی تحقیقاتی و همچنین ساماندهی وتوزیع و نظارت ماشین آلات هم بدست وزارت جهاد کشاورزی است.

وزارت جهاد کشاورزی در درون خود بخشی دارد به عنوان مرکز توسعه مکانیزاسیون که برفرآیند تولید از منظر کیفیت، استانداردسازی، کارآیی، منطبق بودن بر سیاست‌های بخش، پیشنهاد ساخت ماشین‌آلات بر اساس نیاز بهره‌بردار در قطعات مختلف اقلیم متفاوت دیمزارها، زراعت‌های آبی، کشت‌های بدون خاکورزی_کم خاک‌ورزی و ... این یک بخش کار و بخشی دیگر هم شناسائی کشاورزان واقعی جهت توزیع عادلانه ماشین آلات بین آنها در یک مقطع در چند سال اخیر که بدون برنامه ریزی وزارت جهاد و مرکز مکانیزاسیون سایت تراکتورسازی باز شد و افرادی که پول کافی داشتند تراکتورهای زیادی خریداری نمودند و احتکار کردند و در بازار آزاد با قیمت بسیار بالاتر از قیمت کارخانه بفروش رسانند مثل خودروهایی که سرمایه داران می خریدند و به قیمت گزاف در بازار عرضه می کردند یعنی سیستم دلالی را رونق می دهند به غیر از آن مقطع در تمام این چندسال اخیر تراکتور بر اساس شاخص های در نظر گرفته شده از جمله سطح زیر کشت، نوع کشت، نگرفتن تراکتور ظرف ۵ سال و همچنین ایجاد خط اعتباری توسعه مکانیزاسیون با سود کمتراز سود متعارف بانک ها و تسهیل شرایط بانکی و آورده حداکثر 20درصد قیمت دستگاه که موجبات رضایت مندی کشاورزان واقعی را به دنبال داشته و دارد. این شرایط باعث شد که یک عده برای رسیدن به سودهای هنگفت می خواهند آشفته بازاری را ایجاد کنند.

مثل خیلی از ادوات و دنباله بندها که ظرف دو سال گذشته توسط همین افراد تا مرز هزار درصد افزایش داشته و کیفیت مناسبی هم ندارد. متاسفانه بعضی از آقایان از جمله بعضی از اعضای هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان ادوات کشاورزی که بخش کوچکی از این صنعت را مدیریت می کنند و همچنین متاسفانه کسانی بنام نماینده کشاورزان و همچنین بعضی مجریان غیر کارشناس رسانه ای بدون اطلاع از وضعیت، دست به دست هم داده اند تا این که با تشویش اذهان عمومی این وضعیت را به هم بریزند.

ما اذعان نمی‌کنیم که صددرصد کار درست انجام می‌شود، در تمام صنوف و اقشار ایراداتی وجود دارد اما درجایی که بیش از 95 درصد کار درست انجام می شود با این حجم بالای کار، ممکن است خطا هم اتفاق بیفتد. همه این زحمات را بدون اطلاع و بدون استدلال و بدون منطق کارشناسی زیر سوال بردن از انصاف به دور است.

 در برنامه گفتگوی ویژه خبری مورخ 1400/1/24 کاملاً مشخص بود که نماینده صنف بدون اطلاع از آمار و اطلاعات بخش کشاورزی در برنامه شرکت کرده و مجری محترم هم بدون توجه به مباحث واقعی جانب دارانه بحث را پیش می بُرد و دوستان دیگر به دور از آداب رسانه ای، تهمتِ دروغ را به دیگران در برنامه ای که بیننده زیادی دارد نسبت دادند، نه در شان رسانه ملی، نه درشان مردم و نه در شان نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

بنیاد ملی گندمکاران به نمایندگی از بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر کشاورز گندمکار از تلاش های جناب آقای مهندس حجتی وزیر قبلی و جناب آقای دکترخاوازی وزیر جهاد کشاورزی و رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون ایران که با تلاش های زیاد و تعاملات با سیستم بانکی و دولت محترم توانستند با ایجاد خط اعتباری آرامشی را در بازار تراکتور و ادوات ایجاد نمایند که هرچه تراکتور تولید شود اعتبارات لازم برای خرید توسط کشاورزان وجود دارد، کمال تقدیر و تشکر را داریم، از تصمیمات بجا و به حق آنها حمایت می‌کنیم.

اگر غیر از این باشد و تراکتور و ادوات طبق یک برنامه مشخص توزیع نگردد، دلال بازی عجیبی در بازار تراکتور که خواستِ بعضی‌ها است که در برنامه تلویزیونی مورخ 1400/1/24 مشخص بود، ایجاد خواهد شد و کشاورزانِ نیازمندِ واقعی به راحتی و با قیمت مناسب دسترسی به تراکتور نخواهند داشت.

WhatsApp Image 2021-04-15 at 14.58.08

WhatsApp Image 2021-04-15 at 14.58.45

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید