Iranian Agriculture News Agency

وزیر جهاد کشاورزی:

وزیر جهاد کشاورزی گفت: سرجمع ۵۲۱ هزار هکتار در دولت یازدهم و دوازدهم زیرساخت آبی برای کشاورزان کشور فراهم شده که یک کار بسیار بزرگی است.

 ۵۲۱ هزار هکتار زیرساخت آبی در دولت یازدهم و دوازدهم برای کشاورزان فراهم شد

به گزارش ایانا، «کاظم خاوازی» وزیر جهاد کشاورزی در ویژه برنامه شکوه ایران که به مناسبت ایام الله دهه فجر هر شب از رادیو اقتصاد پخش می شود، گفت: در حال حاضر ۵۰ درصد از جوجه ریزی ها با استفاده از مرغ لاین در داخل کشور صورت می گیرد.

وی  افزود: مرغ لاین برای کشور خیلی اهمیت دارد.

خاوازی اظهار داشت: تمامی دستگاه های مرتبط از جمله سازمان اتکا، سازمان اقتصادی کوثر، نیروهای مسلح و دیگران کمک کردند تا وزارت جهاد کشاورزی بتواند مرغ لاین را دوباره در کشور احیا کند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه مرغ لاین ایرانی هیچ کمی از مرغ خارجی ندارد، گفت: در حال حاضر ۵۰ درصد از جوجه ریزی ها با استفاده از مرغ لاین در داخل کشور صورت می گیرد.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی در راستای طرح ملی احیای مرغ لاین آرین تمام تلاش خود را برای تامین بسته‌های حمایتی، تشویقی و ترویجی از این صنعت به کار بسته است.

خاوازی با اشاره به اهمیت احیای مرغ لاین در کشور تصریح کرد: با توجه به وجود مجتمع مرغ لاین آرین در کشور و توانمندی‌های ژنتیکی بالقوه و مناسب و نیز دستور ویژه مقام معظم رهبری در خصوص احیای مرغ لاین آرین و توجه تمام مسئولان عالی رتبه کشور در بودجه ۱۴۰۰ نیز تسهیلات حمایتی و تشویقی خوبی برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده است.

خاوازی گفت: در زمینه الگوی کشت، بررسی مسائل فنی پایان یافته و به دولت ارائه شده است که در کمسیون اقتصادی در حال بررسی است اما به الزامات قانونی قوی نیاز داریم و لازم است در هیات وزیران تصویب شود.

وی ادامه داد: سرجمع ۵۲۱ هزار هکتار در دولت یازدهم و دوازدهم زیرساخت آبی برای کشاورزان کشور فراهم شده که یک کار بسیار بزرگی است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: به طور کلی تا پیش از دولت تدبیر و امید هشت هزار هکتار گلخانه در کشور وجود داشت که امروز این میزان به ۲۱ هزار هکتار گلخانه رسیده و تا پایان دولت دوازدهم سطح گلخانه‌های کشور به ۲۵ هزار هکتار خواهد رسید.

وی افزود: پیش از دولت تدبیر و امید میزان تولید شیرخام در کشور ۸,۳ میلیون تن بود که امروز به ۱۱.۳ میلیون تن رسیده است.

خاوازی پیش بینی کرد که این میزان تا پایان دولت دوازدهم به ۱۲ میلیون تن برسد.

وی یادآورشد: ایران امروز به همت کشاورزان و حمایت های وزارت جهاد کشاورزی در تولید گندم به خودکفایی رسیده به نحوی که هم اکنون ۱۰,۵ تا ۱۱ میلیون تن گندم مورد نیاز کشور در داخل تولید و تامین می شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید