Iranian Agriculture News Agency

در نشست کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اعلام شد:

جت‌اله صیدی، مدیر عامل بانک صادرات ایران گفت: در سال گذشته توانستیم بیش از ۱۳ درصد کل تسهیلات را به بخش کشاورزی پرداخت کنیم که بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد تومان بود.

تسهیلات ۱۵ هزار میلیارد تومانی بانک صادرات ایران به بخش کشاورزی

 

 

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، در واپسین روزهای هفته گذشته در حاشیه نشست کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی و شماری از مدیران عامل بانک‌ها، حجت‌اله صیدی، مدیر عامل بانک صادرات ایران گفت: بانک‌ صادرات ایران در اجرای حکم قانون برنامه ششم توسعه در تخصیص تسهیلات به بخش کشاورزی، نهایت تلاش خود را انجام و به تسهیلات این بخش اولویت داده است.

حجت‌اله صیدی با تاکید بر این که در سال‌های مختلف، تخصیص اعتبارات بانک صادرات ایران به بخش کشاورزی متفاوت بوده و در سال‌های اخیر با اختصاص سهمیه مناسب، وزن این تسهیلات را نسبت به بقیه بخش‌ها افزایش مطلوبی داده، عنوان کرد که در سال گذشته توانستیم بیش از ۱۳ درصد کل تسهیلات را به بخش کشاورزی پرداخت کنیم که بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد تومان بود.

وی اضافه کرد که در این رقم، 2 جزء مهم لحاظ نشده‌اند که اگر آن‌ها را هم بیفزاییم رقم، به مراتب بالاتر خواهد رفت که یکی بخش همپوشانی با صنعت است که برخی صنایع غذایی را اساساً در آمارهای تولید می‌بینیم در حالی که کشاورزی هم هستند و دوم مبالغ پرداختی بابت مواردی نظیر خرید تضمینی گندم و غیره که چند هزار میلیارد تومان بوده است.

مدیر عامل بانک صادرات ایران با بیان این که رشد صادراتی این حوزه مثبت بوده و ۳۲ درصد از اشتغال کشور را در دست دارد، گفت: در نشست امروز کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست، وزیر امور اقتصادی و دارایی و مدیران عامل برخی بانک‌ها حضور داشتند و موضوع این نشست در خصوص حکم قانون برنامه ششم توسعه در زمینه تخصیص ۱۵ درصد تسهیلات بانک‌های غیر تخصصی به بخش کشاورزی بود.

صیدی در پایان اضافه کرد که حمایت از بخش کشاورزی و تأمین مالی طرح‌های آن از 2 منظر برای بانک صادرات ایران مهم‌اند یکی امنیت غذایی، که برای کشور بسیار مهم است و دیگری، توسعه، زیرا بخش کشاورزی، به‌ویژه از منظر فن‌آوری مدرن، یکی از ابزارهای مهم توسعه در جمهوری اسلامی ایران و زمینه ساز تحقق بیش از پیش اقتصاد مقاومتی است.

رضایت دبیر اول کمیسیون کشاورزی از گزارش بانک صادرات

به گزارش ایانا، اینکه اظهارات مدیرعامل بانک صادرات در این کمیسیون چقدر قانع‌کننده بوده است را دبیر اول کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس توصیف کرده و آن را گزارشی خوب و امیدبخش برشمرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین احد آزادیخواه نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی در حاشیه این دیدار در گفت‌وگو با همکار ما در خبرگزاری فارس با اشاره به نشست کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با وزیر اقتصاد و مدیران عامل برخی بانک‌ها از جمله بانک صادرات ایران، گفت: بر اساس ماده ٣٢ و ٣٣ قانون برنامه ششم توسعه، بانک‌ها موظف هستند حداقل ١٥ درصد از تسهیلات در اختیارشان را به حوزه کشاورزی اختصاص دهند.

وی افزود: کمیسیون کشاورزی مجلس برای اطلاع از نحوه اجرای این قانون از وزیر اقتصاد و مدیران عامل برخی بانک های دولتی از جمله بانک صادرات ایران، ملی، تجارت و پست‌بانک دعوت کرده تا گزارشی از عملکرد خود در رابطه با اجرای این قانون به مجلس ارائه کنند.

وی اضافه کرد: بر اساس گزارش ارائه شده مدیران عامل این بانک‌ها، پست بانک ١٥/١ درصد از تسهیلات در اختیار خودش را به این مهم اختصاص داده بود. بقیه بانک ها هر چند تسهیلاتی به این بخش دادند اما بسیاری از آنها ١٥ درصد از تسهیلات در اختیار خود را به حوزه کشاورزی اختصاص ندادند.

دبیر اول کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس معتقد است از میان مدیران عامل بانک‌های حاضر در این جلسه، صیدی مدیرعامل بانک صادرات ایران گزارش خوبی ارائه و عنوان کرد که ١٥ هزار میلیارد تومان از تسهیلات خود را به بخش کشاورزی اختصاص داده است.

صیدی در نشست کمیسیون کشاورزی با تاکید بر این که در سال‌های مختلف، تخصیص اعتبارات بانک صادرات ایران به بخش کشاورزی متفاوت بوده و در سال‌های اخیر با اختصاص سهمیه مناسب، وزن این تسهیلات را نسبت به بقیه بخش‌ها افزایش مطلوبی داده، عنوان کرد که در سال گذشته توانستیم بیش از ۱۳ درصد کل تسهیلات را به بخش کشاورزی پرداخت کنیم که بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد تومان بود.

 

 

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید