Iranian Agriculture News Agency

در آئین بهره برداری از طرح عظیم نواحی مرزی در استان‌های کرمانشاه و ایلام اعلام کرد

بالغ بر ۲۰۰ شرکت پیمانکار از جمله قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و بیش از ۴۰ شرکت مهندسی مشاور در…

رئیس جمهوری گفت: استان‌های کرمانشاه و ایلام که در دوران جنگ با مشکلات زیادی مواجه بودند با اجرای این طرح ملی امروز از نظر کشاورزی و آبادانی اراضی وضعیت خوبی دارند و با اجرای این طرحها محصولات کشاورزی در این منطقه 4 برابر افزایش می یابد.

رئیس‌جمهوری: با اجرای طرح های ملی تولیدات کشاورزی 4 برابر افزایش می‌یابد

 

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، حسن روحانی روز پنجشنبه در آئین بهره برداری از طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک در نواحی مرزی در استان‌های کرمانشاه و ایلام، گفت: طرح بهره برداری از ۲۳ هزارهکتار اراضی کشاورزی نواحی مرزی با بهره گیری از شیوه‌های نوین آبیاری، بیش از همه طرح‌ها لذت‌بخش است. در زمان جنگ تحمیلی وقتی از غرب تا جنوب کشور و از پیرانشهر تا خرمشهر عبور می‌کردیم یکی از آرزوهای ما آبادشدن این مناطق و دشت‌های کرمانشاه و ایلام بود.

روحانی با بیان اینکه به ثمر رسیدن این طرح ملی از آرزوهای زنده یاد هاشمی رفسنجانی هم بوده است، گفت: «در اواخر دولت آقای هاشمی این طرح را در شورای عالی امنیت ملی مورد بررسی قرار دادیم و برای اجرای آن مصوبات فراوانی داشتیم.»

رئیس جمهوری با بیان اینکه گستردگی و حجم این طرح بسیار بزرگ است، گفت: در اجرای این طرح، سدهای زیادی تأسیس شده به طوری که از پیروزی انقلاب تا آغاز فعالیت دولت یازدهم ۲۸ سد و در این دولت به تنهایی ۲۴ سد در این مناطق احداث شده است و احداث تونل نوسود یکی از شگفتی‌های مهندسی کشور بوده است که در دولت یازدهم به اتمام رسید.

روحانی در ادامه با تشکر از مقام معظم رهبری برای موافقت ایشان با اختصاص ۸ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای پیشبرد این پروژه در دولت یازدهم و دوازدهم، خاطر نشان کرد: امروز شاهد افتتاح بخش بزرگی از این طرح ملی هستیم و ۲۳ هزار هکتار از اراضی استان‌های ایلام و کرمانشاه به بهره‌برداری می‌رسد که تا پایان امسال به ۳۵ هزار هکتار افزایش خواهد یافت.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه دولت به تامین امنیت غذایی و آبادانی مرزها، توجه خاص و ویژه دارد، اظهارداشت تمام دولت، کارگزاران، استانداران، مهندسان و پیمانکاران، تا ساعت آخر فعالیت این دولت، با حساسیت تکمیل این گونه طرحها را دنبال می‌کنند و بی‌تردید این روند در دولت‌های بعدی نیز تداوم می یابد.

روحانی خاطرنشان کرد: در طول ۷ سال گذشته تلاش‌ها و اقدامات بسیار خوبی برای افزایش تولید محصولات کشاورزی در کشور انجام شده و این روند همچنان برای تأمین امنیت غذایی کشور ادامه دارد.

رئیس جمهوری با اشاره به گزارش وزیر نیرو در مورد ساخت سدهای مرزی در ۱۲ استان مرزی کشور بعد از انقلاب، گفت:‌ معنی این تلاش‌ها و اقدامات این است که انقلاب اسلامی همواره برای امنیت غذایی و آبادانی مرزها توجه ویژه‌ای داشته است.

روحانی اظهار داشت: استان‌های کرمانشاه و ایلام که در دوران جنگ با مشکلات زیادی مواجه بودند با اجرای این طرح ملی امروز از نظر کشاورزی و آبادانی اراضی وضعیت خوبی دارند و با اجرای این طرحها محصولات کشاورزی در این منطقه 4 برابر افزایش می یابد.

رئیس جمهوری با تشکر از همه دست‌اندرکاران اجرای این طرح عظیم ملی، گفت: بالغ بر ۲۰۰ شرکت پیمانکار از جمله قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و بیش از ۴۰ شرکت مهندسی مشاور در این پروژه فعالیت داشتند و همه تلاش کردند تا امروز بخش بزرگی از این پروژه ملی به ثمر برسد و با ادامه تلاش‌ها بخش دیگر آن نیز تا پایان دولت به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه با اجرای این طرح شاهد مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها هستیم و این بسیار خوشحال‌کننده است، گفت: آبادانی نقاط مرزی کشور بسیار مهم است و این کار در استان‌های مرزی جنوبی هم با جدیت از سوی دولت پیگیری می‌شود.

روحانی همچنین آبادی زمین‌ها، مهار رودخانه‌ها و احداث سدها و حفظ خاک را باعث سالم شدن محیط زیست عنوان کرد و گفت: سدها مانع بزرگی در مقابل سیل است و امنیت جان مردم را تأمین می‌کند.

وی با بیان اینکه استان‌های کرمانشاه و ایلام که سال‌ها در جنگ تحمیلی آن همه مصائب را شاهد بودند امروز شاهد یک تحول بزرگ در زمینه کشاورزی هستند و این بسیار مهم است که بتوانیم خودکفا شویم و روی پای خودمان بایستیم گفت: اینکه با این طرح‌های آبیاری در سال ۲ تا ۳ نوبت می‌توانید از زمین‌ها استفاده کنید بسیار مهم است. اینکه مردم زمینی را به محصول برسانند و درو کنند و بتوانند تا ۲ ماه بعد محصول دوم را کاشت کنند این خیلی مهم است.

رئیس جمهوری افزود: باید از اراضی‌مان به خوبی استفاده کنیم. در دنیا البته زمین دیم، بخش بزرگی از محصول را تَأمین می‌کند و زمین‌های آبی خیلی زیاد نیست. حدود ۱۸ درصد زمین‌ها آبی است و بقیه به صورت دیم است اما همین ۱۸ درصد ۴۰ درصد مواد غذایی را تأمین می‌کند.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید