Iranian Agriculture News Agency

رییس جمهوری در نشست فعالان صنایع پتروشیمی و فولاد کشور :

رییس جمهوری امروز در نشست تولیدکنندگان و فعالان صنایع پتروشیمی و فولاد کشور گفت: ممکن است برای بخش صنعتی، مقداری از جایی بخریم و وارد کنیم ولی برای نیاز مردم و نان مردم خودکفا هستیم. امسال در سال ۹۹ خودکفا هستیم و در ۹۸، ۹۷، ۹۶ و ۹۵ خودکفا بودیم. در واقع ما ۵ سال پشت‌سرهم در گندم خودکفا هستیم.

5 سال متوالی است در بخش گندم خودکفا هستیم/باید از آبیاری مدرن در کشاورزی استفاده کنیم

 

 

 به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، حسن روحانی عصر امروز دوشنبه در نشست تولیدکنندگان و فعالان صنایع پتروشیمی و فولاد کشور به عنوان فعالان خط مقدم جبهه اقتصادی و صادرات مهم کشور، افتخارات بخش کشاورزی در دوران تحریم را نادیده نگرفت و در کنار اظهاراتش در خصوص دستاوردهای ارزشمند بخش پتروشیمی به افتخارات حوزه کشاورزی نیز بالید و افزود: تولید محصولات کشاورزی ما در آغاز این دولت، ۹۷ میلیون تن بوده و الان به ۱۳۰ میلیون تن رسیده است. یعنی محصولات کشاورزی ما حدود ۳۳ درصد افزایش پیدا کرده است و ما را خودکفا و بی‌نیاز کرده است.

5 سال متوالی است در بخش گندم خودکفا هستیم

روحانی گفت: ما بخش عمده گندم را از خارج می‌خریدیم امروز برای تامین گندمی که مورد نیاز مردم هست، هیچ نیازی نداریم. البته ممکن است برای بخش صنعتی، مقداری از جایی بخریم و وارد کنیم ولی برای نیاز مردم و نان مردم خودکفا هستیم. امسال در سال ۹۹ خودکفا هستیم و در ۹۸، ۹۷، ۹۶ و ۹۵ خودکفا بودیم. در واقع ما ۵ سال پشت‌سرهم در گندم خودکفا هستیم.

رییس جمهوری افزود: قبل از انقلاب در یک زمان‌هایی که جمعیت کم بوده ممکن است گندم به اندازه کافی وجود داشته است ولی بعد از انقلاب در یک یا 2 سال خودکفایی داشتیم ولی هیچ وقت نبوده که ۵ سال متوالی خودکفایی ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه ما مسئولیت کشور را بر عهده داریم نه اینکه فقط مسئولیت دولت را برعهده داشته باشیم، گفت: زمانی که رییس جمهوری یا دیگر مقامات که به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم از طرف مردم انتخاب می‌شوند مسئولیت‌ آنها، منافع ملی، اهداف ملی و نیازهای ملی است. دوران مسئولیت محدود است و ممکن است ۴ سال یا ۸ سال باشد ولی اساس مسئولیت حفظ کشور است.

رییس‌جمهوری به ضرب‌المثل «دیگران کاشتند و ما خوردیم و ما می‌کاریم تا دیگران بخورند»، اشاره کرد و گفت: مثلی که از قدیم به ما می‌گفتند که دیگران کاشتند و ما خوردیم، ما باید بکاریم برای آینده که دیگران بخورند حرف درست و واقع‌گرایانه‌ای است.

روحانی تصریح کرد: ما باید خودمان را آماده کنیم و اصلا نباید در این فکر باشیم که الان ۱۴ میلیارد در پتروشیمی سرمایه‌گذاری کردیم و اگر این مبلغ را سرمایه گذاری نمی‌کردیم و در داخل مصرف می‌کردیم یک مقدار وضع ارز با این کار بهتر می‌شد.

باید سد بسازیم و از آبیاری مدرن در کشاورزی استفاده کنیم​

رییس جمهوری با بیان این که در مساله آب هم قدم‌های بزرگی برداشته شده است، گفت: باید آب دریاها را به فلات قاره برسانیم که البته در مساله آب باید خیلی کارها انجام دهیم که یکی از آن رساندن آب دریا به فلات قاره است.

وی گفت: امسال سدهای فراوانی افتتاح کردیم و تا آخر سال هم به افتتاح خواهیم رساند.  در گفت و گو با وزیر نیرو او گفت که اضافه بر آنچه که قول دادیم تا اوایل سال آینده۸ تا ۸ سد را به افتتاح می‌رسانیم.

روحانی افزود: علاوه بر این که ما باید سد بسازیم و از آبیاری مدرن در کشاورزی استفاده کنیم، یکی از کارهایمان این است که آب دریا را به فلات قاره بیاوریم و در این راه صنعت فولاد پیش قدم شده است که امیدواریم در مهرماه اولین بخش این آب از منطقه خلیج فارس و دریای عمان وارد فلات قاره ما می شود و به گل گهر می‌رسد که این قدم مهم و مبارکی است که انجام می گیرد.     

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید