Iranian Agriculture News Agency

شیرزاد:

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از توقف خرید حمایتی زعفران این طلای سرخ ایرانی از کشاورزان خراسان خبر داد.

خرید حمایتی زعفران به پایان رسید

به گزارش ایانا، حسین شیرزاد مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار کرد: در راستای اجرای سیاست های حمایتی دولت و در اجرای ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی این سازمان به منظور حمایت از کشاورزان و جلوگیری از ضرر و زیان تولیدکنندگان اقدام به خرید زعفران تولیدی سال 1398 از کشاورزان کرد. 

وی افزود : تاکنون بیش از 800 میلیارد ریال از بهاء محصول به کشاورزان خراسان رضوی که سهم عمده ای از میزان خرید را داشته اند در مرحله اول پرداخت شده است و اقدامات لازم جهت تامین اعتبار و پرداخت مابقی بهای زعفران درحال انجام است. 

رییس هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران توقف روند نزولی و رشد معقول و منطقی قیمت این محصول در بازار را از دستاوردهای این طرح برشمرد و تصریح کرد: اگر این ورود هدفمند اتفاق نمی افتاد الان شاهد سوء استفاده خریداران عمدتآ خارجی بودیم که قیمت ها را مانند سال 96 به پایین تر از قیمت تمام شده تنزل داده بودند. 

وی علت توقف خرید را ایجاد تعادل نسبی قیمت به نفع تولیدکننده و مصرف کننده در بازار اعلام و تصریح کرد: درصورتی که به هردلیل این تعادل دچار آسیب گردد سازمان مرکزی تعاون روستایی با هماهنگی وزارت متبوع تدابیر لازم جهت تعدیل قیمت به نفع تولیدکنندگان را اتخاذ و اجرا خواهد کرد. 

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران خاطر نشان کرد:  قیمت جهانی این محصول در بازار کشورهای جهانی متفاوت و از ۱.۳ دلار در هرگرم می باشد .

وی درخصوص زمان و چگونگی عرضه زعفران خریداری شده گفت: تعاون روستایی در شرایط فعلی بازار به هیچ وجه قصد عرضه زعفران خریداری شده را ندارد و سیاست عرضه و فروش درحال حاضر در دستور کار نیست.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید