Iranian Agriculture News Agency

شیرزاد:

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: براساس برنامه‌ریزی های انجام شده در طرح، در سال جاری تعداد ۱۱۰۰ شرکت تعاونی‌های غیرفعال موجود در ۳۱ استان کشور مورد شناسایی قرار گرفته اند که مقرر است در اولین گام در سال ۱۳۹۸ تعداد۴۱۰ شرکت تعاونی غیر فعال تعیین تکلیف قرار گیرد.

تعیین تکلیف تعاونی های غیر فعال در سال ۹۸

به گزارش ایانا و به نقل از سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، حسین شیرزاد مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار کرد: با توجه به اینکه براساس گزارش حسابرسی های انجام شده و نتایج ارزشیابی سالانه تعاونی های روستایی و کشاورزی کشور، تعداد قابل توجهی از تعاونی های حوزه عمل سازمان به دلایل مختلف نظیر: مسائل و مشکلات مالی، حقوقی، اجتماعی، مدیریتی و اقتصادی راکد و غیرفعال بوده است.

وی افزود: بسیاری از آنها مشمول انحلال قانونی هستند که در این راستا از نیمه دوم سال گذشته، دفتر توسعه آموزش و ترویج تعاونی ها و تشکل ها به منظور جلوگیری از هدر رفت سرمایه عظیم اجتماعی و اقتصادی ناشی از عدم توفیق و رکود تعاونی های موصوف و جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی از ظرفیت ها و فرصت های قانونی آنها و در جهت اجرای مصوبه ۱۷/۹/۱۳۹۷ هیات مدیره سازمان مرکزی، طرح تعیین تکلیف تعاونی های غیر فعال و همچنین مواد قانونی مرتبط با قانون تجارت تهیه، تدوین و بعد از تصویب هیات مدیره سازمان به استانهای مشمول طرح ابلاغ شده است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی با اشاره به این نکته که زمان پیش بینی شده جهت اجرای کامل طرح مدت سه سال در نظر گرفته شده و برنامه عملیاتی و اجرایی سال ۱۳۹۸ به عنوان اولین سال اجرا به صورت مشروح و به تفکیک استانها تعیین و اعلام شده، خاطر نشان کرد: مطابق معیار وشاخص‌های متعارف، شرکت تعاونی غیر فعال به شرکت هایی اطلاق می شود که پس از ایجاد هویت و موجودیت قانونی و حقوقی، هیچ یک از وظایف مندرج در ماده ۲ قانون شرکت های تعاونی مصوب۱۳۵۰ را از ابتدا انجام نداده یا به هر دلیل از انجام فعالیت بازمانده اند.

وی افزود: انواع آنها در هفت دسته از شرکتهای راکد طبقه بندی می شوند که عبارتنداز؛ شرکت های صرفا به ثبت رسیده ولی از ابتدا هیچگونه فعالیتی را آغاز ننموده اند، آنهایی که پس از ثبت، توقف فعالیت بیش از یک سال بدون عذر موجه داشته اند، مواردی که وظایف اجرایی شان مربوط به یک مقطع زمانی خاص بوده و درحال حاضر کارکرد خاصی ندارند( بند ۲ ماده ۱۲۰ قانون ش.ت. ۱۳۵۰) ، شرکت‌هایی که بیش از سه ماه با کاهش تعداد اعضاء از حد نصاب قانونی مواجه شده باشند ( بند ۴ماده ۸۲ اساسنامه) تعاونی‌هایی که فاقد سرمایه لازم برای ادامه عملیات باشند.( بند ۱ ماده ۱۲۰ ق.ش.ت.۱۳۵۰) واحدهایی که تعطیل و فاقد فعالیت تشخیص داده شوند ( بند ۴ ماده ۱۲۰ ق.ش.ت.۱۳۵۰) و بالاخره شرکت‌هایی که طبق تصمیم مجمع عمومی فوق العاده منحل گردیده ولی هیأت تصفیه آنها مشخص نشده باشد( ماده ۱۲۰ ق . ش. ت.۱۳۵۰) 

این مقام مسئول در ارتباط با اهداف راهبردی طرح تعیین تکلیف تعاونی های غیر فعال تصریح کرد: تعیین تکلیف شرکتهای تعاونی که بر اساس تعاریف ۷ گانه فوق در مورد تعاونی های غیر فعال و همچنین اجرایی نمودن مواد مغفول فصل بیستم قانون شرکتهای تعاونی و فصل هفتم اساسنامه شرکتهای تعاونی روستایی و کشاورزی در خصوص شرکتهای تعاونی غیر فعال نهایتاً جلوگیری از هرگونه سوء استفاده احتمالی از ظرفیت ها و فرصت های قانونی شرکت‌های تعاونی غیرفعال از جمله اهداف کلان این طرح محسوب می‌شوند. 

شیرزاد با بیان این که شرکت های مشمول طرح تعیین تکلیف تعاونی های غیر فعال بر اساس اولویت مد نظر سازمان به ترتیب شامل. شرکت های تعاونی روستایی، شرکتهای تعاونی های روستایی زنان، شرکت های تعاونی کشاورزی، تعاونی های تولید روستایی و اتحادیه شرکت های تعاونی روستایی و کشاورزی خواهد بود، اظهار داشت: براساس برنامه ریزی های انجام شده در سال جاری تعداد۴۱۰ شرکت تعاونی های غیر فعال در سطح ۳۱ استان کشور تعیین تکلیف خواهد شد .

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید