Iranian Agriculture News Agency

با فرمان رئیس جمهور انجام شد؛

169 پروژه عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی استان یزد با فرمان رئیس جمهور و توسط وزیر جهاد کشاورزی به طور همزمان افتتاح و یا عملیات اجرایی آن آغاز شد.

افتتاح همزمان و آغاز عملیات اجرایی 169 پروژه عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی استان یزد

به گزارش ایانا به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در مراسم افتتاح همزمان این پروژه ها که به صورت ویدئو کنفرانس در منطقه ویژه اقتصادی شهرستان یزد برگزار شد، اظهار کرد: در این سفر تعداد 169 پروژه مهم عمرانی و تولیدی در زیربخش های کشاورزی (آب و خاک، تولیدات گلخانه ای، دام و طیور، صنایع تبدیلی و غذایی و منابع طبیعی) با اعتباری حدود 1989میلیارد تومان از محل منابع عمومی و تسهیلات بانکی و سرمایه گذاری بخش خصوصی و با اشتغال 4483 نفر به طور همزمان به بهره برداری می رسد و یا عملیات اجرایی آنها آغاز می شود.

وی با بیان این که تعداد 130 پروژه آبیاری تحت فشار در سطح 4572 هکتار با 2809 بهره بردار و اعتباری معادل 46 میلیارد تومان به بهره برداری می رسد، خاطرنشان کرد: تا پایان سال 1391 میزان 13400 هکتار اجرا شده بود و در این دولت 12700 هکتار معادل 49 درصد از کل عملیات به مرحله اجرا در آمده است که رشد 94 درصدی را نشان می دهد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: 6 طرح صنایع تبدیلی و غذایی کشاورزی از جمله کنستانتره میوه، زنجیره تولید فرآورده های گوشتی، خوراک دام و طیور، سردخانه دومداره و کشتارگاه صنعتی طیور در 4 شهرستان استان با ظرفیت 157 هزار و 500 تن و با سرمایه گذاری 347 میلیارد تومان و اشتغالزایی 505 نفر افتتاح می شود و با بهره برداری از این طرح ها ظرفیت نگهداری و فرآوری محصولات کشاورزی در استان به یک میلیون و 300 هزار تن افزایش می یابد.

حجتی با اشاره به آغاز بهره برداری از یک واحد گلخانه سبزی و صیفی با ظرفیت 1200 تن با سرمایه گذاری 4.5 میلیارد تومان و اشتغال 24 نفر در شهرستان مهریز، اظهار داشت: این واحد برای اولین بار در کشور به روش بازچرخانی آب توسط بخش خصوصی اجرا شده است که در مقایسه با طرح های موجود گلخانه ای، مصرف آب آن به نصف کاهش یافته درحالی که تولید آن دوبرابر شده است.

وی ادامه داد: در گلخانه های موجود به ازای هر متر مکعب آب 25 کیلوگرم و در این روش 60 کیلوگرم محصول تولید می شود.

حجتی با اشاره به این که استان یزد یکی از قطب های موفق و پیشرو در توسعه کشت های گلخانه ای محسوب می شود، گفت: سطح گلخانه های استان در این دولت با رشد 62 درصدی از 1048 هکتار به 1693 هکتار افزایش یافته است.

وزیر جهاد کشاورزی، بهره برداری از دو واحد پرورش دام سبک با سرمایه گذاری 17 میلیارد تومان و اشتغالزایی 54 نفر را از دیگر طرح های افتتاحی استان یزد برشمرد و افزود: با بهره برداری از مرکز تکثیر و اصلاح نژاد دام پربازده مورسیا سالانه 1500 راس دام سبک اصلاح شده و 720 تن شیر به تولیدات دامی استان افزوده می شود.

وی اذعان کرد: واحدهای تولیدی کشور در دام سنگین با کشورهای پیشرفته صنعتی قابل رقابت هستند اما در دام سبک نیاز به پیشرفت وجود دارد که توسعه پرورش دام های سبک پربازده با ویژگی چندقلوزایی و افزایش تولید شیر از 0.7 لیتر در روز به 3 تا 6 لیتر در روز در بز سانن در دستور کار قرار دارد و استان یزد در زمینه پرورش دام های سبک پربازده پیشتاز است.

حجتی خاطرنشان ساخت: عملیات اجرایی 19 شهرک کشاورزی طی سه سال به مساحت 524 هکتار و اشتغالزایی 3900 نفر با سرمایه گذاری 1570 میلیارد تومان آغاز می شود که از این تعداد 13 واحد به مساحت 320 هکتار مربوط به تولیدات گلخانه ای و گل های زینتی و 6 مورد به مساحت 204 هکتار با ظرفیت 120 هزار راس مربوط به مجتمع های دام های سبک پربازده می باشد.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: پروژه ای که هم اینک خدمت حضرتعالی گزارش می شود، واحد فرآوری محصولات کنجدی، واقع در منطقه ویژه اقتصادی شهرستان یزد می باشد. که با بهره گیری از تکنولوژی جدید سالانه 5200 تن انواع فرآورده های کنجدی با کیفیت، تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه خواهد کرد.

پس از ارائه گزارش مهندس حجتی، رئیس جمهوری از تلاش وزارت جهاد کشاورزی، کارآفرینان و کسانی که کشور را به سمت خودکفایی و امنیت غذایی پیش می برند، تقدیر و اظهار کرد: قابل رقایت بودن صنعت دامداری سنگین ایران با کشورهای پیشرفته، خوشحال کننده است.

دکتر حسن روحانی با تاکید بر این که عقب ماندگی در توسعه پرورش دام سبک باید جبران شود، تصریح کرد: اجرای پروژه های گلخانه ای و طرح های سیستم های نوین آبیاری از اهمیت فراوانی برخوردار است.

سپس با فرمان رئیس جمهور، 169 پروژه عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی استان یزد به طور همزمان افتتاح و یا عملیات اجرایی آن آغاز شد.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید