Iranian Agriculture News Agency

مدیرعامل بورس کالای ایران مطرح کرد:

مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: قرارداد آتی برای بخش کشاورزی پوشش ریسک، کشف قیمت عادلانه، نقدشوندگی بالای معاملات را در پی دارد.

پوشش ریسک "نوسان قیمت"  با معاملات آتی پسته

به گزارش خبرنگار ایانا، آیین راه اندازی معاملات آتی پسته با هدف پوشش ریسک نوسان قیمت در آینده با معاملات آتی پسته صبح امروز با حضور علی اکبر مهرفرد معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی، شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، محمدرضا پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران، اعضای اتحادیه خشکبار ایران و جمعی از مدیران ارشد بازار سرمایه و فعالان بازار پسته کشور برگزار شد.

مدیرعامل بورس کالای ایران در راستای ورود پسته پس از زعفران و زیره به بورس کالای ایران، گفت: از مزایای عرضه پسته در بورس می توان به هزینه اندک در معاملات، معافیت معالیاتی، کشف نرخ عادلانه، استانداردپذیری، ارزآوری، صادرات محور بودن، تقاضای مستمر و تولید انبوه اشاره کرد.

وی تصریح کرد: معاملات گواهی سپرده کالایی پسته در سال 96 به مقدار 123 تن و در سال 97 به مقدار 57 تن انجام شده است که در سال جاری معاملات گواهی سپرده پسته از روز 9 مهر ماه آغاز و تا کنون حدود 25 تن از این محصول معامله شده است.

سلطانی نژاد به اقدامات صورت گرفته بورس کالا در سال 98 بر روی محصول پسته اشاره کرد و گفت: پذیرش انبارهای شرکت طلای سبز زرند در شهرستان زرند و شرکت سبزدانه کویر در شهرستان سیرجان، ایجاد نماد معاملاتی این دو انبار، همچنین مذاکره با سایر انبارهای بخش خصوصی و تعاونی در شهرستان های کرمان، رفسنجان، سمنان و خراسان، انجام اقدامات لازم جهت راه اندازی قرارداد آتی پسته و برگزاری دوره های آموزشی در شهرستان های مربوطه و شرکت های کارگزاری از اقدامات بورس کالا در این راستا بوده است.

مدیرعامل بورس کالای ایران به مشخصات قرارداد آتی پسته اشاره کرد و گفت: نخستین قرارداد آتی پسته فندقی 32-30 برای تحویل آذر ماه 1398 راه اندازی می شود که اندازه هر قرارداد 100 کیلوگرم است. حداکثر حجم هر سفارش نیز تا 25 قرارداد و حد نوسان قیمت روزانه حداکثر مثبت و منفی 5 درصد با توجه به قیمت تسویه روزانه روز قبل در نظر گرفته شده است.

وی به نحوه تحویل قرارداد آتی پسته نیز اشاره کرد و گفت: مقدار تحویل حداقل برابر با 500 کیلوگرم معادل 5 قرارداد آتی از طریق گواهی سپرده کالایی و پرداخت هزینه انبارداری 50 ریال به ازای هر کیلوگرم در روز است.

مدیرعامل بورس کالای ایران از راهبردهای بورس کالا در حوزه کشاورزی را اوراق بهادار سازی و توسعه ابزارهای مشتقه عنوان کرد و گفت: همچنین ایجاد و به کارگیری ابزارهای تامین مالی و معاملاتی متنوع، گسترش اندازه و عمق بازار در کالاهای منتخب جهت مرجعیت کشف قیمت بازار و توسعه فعالیت جهت ارتقای تجارت کشور با بازارهای بین المللی از دیگر راهبردهای بورس کالا برای این بخش است.

سلطانی‌نژاد با تاکید بر اینکه قرارداد آتی برای بخش کشاورزی پوشش ریسک، کشف قیمت عادلانه، نقدشوندگی بالای معاملات را در پی دارد، افزود: همچنین تضمین معاملات توسط اتاق پایاپای، اهرم مالی و هزینه اندک معاملات نیز از دیگر مزایای قرارداد آتی است.

وی ادامه داد: بر همین اساس در سال 97 معاملات آتی زعفران نگین و پوشال معمولی راه اندازی شد و در تیر ماه امسال نیز زیره سبز به این محصولات اضافه شد و امروز شاهد راه‌اندازی معاملات آتی پسته هستیم.

سلطانی نژاد با تاکید بر اینکه راه‌اندازی قراردادهای مشتقه بر روی محصولات کشاورزی در سایر کشورها نیز انجام شده است، تصریح کرد: قرارداد آتی زیره سبز در بورس هند راه اندازی شده البته تاکنون در هیچ بورسی قرارداد آتی پسته وجود نداشته و پسته و زعفران دو کالای منحصر به فرد در بورس ایران هستند.

وی ادامه داد:با وجود زعفران و پسته در بورس و راه اندازی ابزارهای نوین معاملاتی، کشور ما  می تواند به عنوان مرجعیت قیمتی این محصول در جهان مطرح شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید