Iranian Agriculture News Agency

شیرزاد خبر داد:

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، از آغاز خرید توافقی سیب درختی درجه سه برای حمایت از باغداران توسط این سازمان خبر داد.

آغاز خرید سیب درختی درجه 3 برای حمایت از باغداران

به گزارش ایانا: حسین شیرزاد مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: طی روزهای گذشته، خرید توافقی سیب درختی درجه سه در استان‌های آذربایجان غربی و سمنان آغاز شده و شرکت‌های روستایی سپاس، چونغرالوی پل و اتحادیه تعاونی‌های روستایی نقده در استان آذربایجان غربی و اتحادیه تعاونی روستایی استان سمنان با ایجاد مراکز خرید اقدام به خرید این محصول کرده‌اند.

به گفته وی کل خرید محصول سیب تا بیستم مهر ماه امسال توسط مراکز خرید، بیش از ۲ میلیون و ۴۳۰ کیلوگرم است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی با توجه به این که سال جاری سال آور باغات سیب درختی کشور به حساب می‌آید، پیش‌بینی کرد تولید این محصول به بیش از ۳ میلیون و ۶۵۰ هزار تن در سطح کشور بالغ شود که از این مقدار حدود ۹۰۰ هزار تن به لحاظ سایز در رده سیب درختی درجه سه و صنعتی قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: این میزان سیب قابلیت صادرات نداشته و باید در صنایع تبدیلی پس از کنسانتره و آبمیوه تبدیلی جهت بازارهای هدف صادراتی در نظر گرفته شود .

شیرزاد خاطرنشان کرد: در روزهای اخیر قیمت سیب درختی درجه سه توسط واحدهای صنابع تبدیلی کاهش و به زیر ۵ هزار ریال در هر کیلو رسیده که این رقم تکافوی هزینه‌های بالای تولید و معشیت باغداران زحمتکش را نمی‌دهد، به همین منظور با هدف تنظیم بازار این محصول سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران مبادرت به خرید توافقی در سطح قطب‌های اصلی تولید سیب کشور کرده است.

وی اظهار امیدواری کرد: با همراهی کارگروه‌های تنظیم بازار بتوان نسبت به تعدیل قیمت این محصول در بازار به نفع تولید کنندگان و مصرف کنندگان گام برداشت.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید