Iranian Agriculture News Agency

قائم مقام شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد: امسال تا کنون حدود ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خرید تضمینی شده است.

۴.۶ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شد
به گزارش ایانا به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به استان لرستان، در حاشیه بازدید از مزارع گندم و کلزا در منطقه الشتر خرم آباد مهندس حسن حنان در جمع خبرنگاران افزود: کل مبلغ خرید تضمینی این میزان خرید گندم ۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است که تا به امروز حدود ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آن را پرداخت کرده ایم.

وی با بیان این که این میزان خرید تضمینی گندم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد کاهش نشان می دهد، ابراز امیدواری کرد: با توجه به تغییر فصل در آینده میزان خرید تضمینی این محصول افزایش یابد و کسری خرید، جبران شود و در غیر این صورت برای جایگزین آن فکری شود.

حنان درباره تحویل گندم کشاورزان به دولت به صورت خرید تضمینی اظهار داشت: هیچ کشاورزی نیست که بخواهد گندم خود را نگهداری کند، زیرا این امر توجیه اقتصادی برای آنها ندارد و گندم جزو کالاهای فسادپذیر است.

وی ادامه داد: در صورتی که سلف خرها نیز گندم را خریداری کنند، فضایی ندارند که بتوانند آن را نگهداری کنند و در نهایت باید آن را به دولت تحویل دهند.

قائم مقام شرکت بازرگانی دولتی ایران در مورد پرداخت مطالبات گندم کاران گفت: سال گذشته ۵۰ درصد پول کشاورزان به صورت نقدی پرداخت و مابقی آن طی ۴۵ تا ۵۰ روز تسویه شد، اما امسال پول کشاورزان به صورت نقدی پرداخت می شود و تا ۱۲ تیر ماه پول گندمکاران به طور کامل تسویه شده است.

وی در عین حال قاچاق گندم به خارج کشور را شایعه خواند و اذعان داشت: مسوولان ذی ربط تا امروز حتی یک مورد قاچاق گندم را گزارش نکرده اند.

حنان با اشاره به این که برآورد خرید تضمینی گندم در سال جاری ۱۱.۵ میلیون تن است، گفت: سال گذشته شرکت بازرگانی دولتی ایران ۹.۵ میلیون تن خرید تضمینی گندم انجام داد.

وی درباره ورود گندم به جیره دام نیز اظهار داشت: تنها ۱۰ درصد از جیره غذایی دام می تواند از گندم باشد که رقم بالایی محسوب نمی شود و همیشه ورود گندم به جیره غذایی دام روال بوده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید