Iranian Agriculture News Agency

وزیر جهاد کشاورزی:

شعار «جهش تولید با مشارکت مردم» منشور راهبردی و تحول‌آفرین کشاورزی است

وزیر جهادکشاورزی نامگذاری سال ۱۴۰۳ توسط مقام معظم رهبری به عنوان "جهش تولید با مشارکت مردم" و فرمایشات معظم‌له در حوزه تولید، اشتغال و معیشت مردم را "منشور راهبردی و تحول‌آفرین کشاورزی" دانست که تأمین امنیت و اقتدار غذایی، ثمره آن است.

شعار «جهش تولید با مشارکت مردم» منشور راهبردی و تحول‌آفرین کشاورزی است

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی، محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی در جلسه قرارگاه امنیت غذایی دوم فروردین ۱۴۰۳ این وزارت که با حضور معاونین، مدیران، روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌های کشور و نمایندگان اتحادیه‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی به صورت وبیناری برگزار شد، بر ضرورت پیگیری و تحقق شعار سال تاکید کرد.

وی تصریح کرد: جهش تولید با مشارکت مردم علاوه بر تحقق امنیت غذایی، نقش ویژه‌ای در خلق ثروت، اشتغال‌زایی، افزایش بهره‎وری، ارتقای درآمد و رشد اقتصادی کشور خواهد داشت.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که کشاورزی مردمی‌ترین بخش اقتصادی کشور است، گفت: شعار "همه با هم؛ جهادکشاورزی" الهام‌بخش این است که همت مدیران جهادی وزارتخانه و همه ظرفیت‎های موجود بخش کشاورزی به ویژه کشاورزان جهادگر، نخبگان، دانشگاه‌ها، اتحادیه‌ها و تشکل‌های کشاورزی برای تحقق «جهش تولید با مشارکت مردم» به کار گرفته شود.

نیکبخت در ادامه با اشاره به این که تولید صادرات‌محور محصولات کشاورزی در سال ۱۴۰۳ با اولویت باید پیگیری شود، خاطرنشان کرد: افزایش تولید و صادرات محصولات کشاورزی، رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی، خودکفایی در کالاهای اساسی، توسعه زنجیره ارزش و صنایع تبدیلی و تکمیلی، هوشمندسازی، توسعه فعالیت‌های آبزی‌پروری و صیادی، ساماندهی و ارتقای درجه کیفی باغات و نخیلات، اجرای سند امنیت غذایی، تولید قراردادی گوشت قرمز و مرغ و ... بدون وقفه پیگیری می‌شود.

وی بر لزوم پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد کشاورزی اشاره کرد و افزود: برای تحقق جهش تولید با مشارکت مردم به صادرکنندگان محصولات کشاورزی برنامه و سند یکساله صادراتی ارائه شود تا با اطمینان خاطر به فعالیت‌های تولیدی و بازرگانی بپردازند، از این رو با هرگونه ممنوعیت‌های صادراتی غیرمنتظره، افزایش لحظه‌ای تعرفه‌های صادراتی و وارداتی و تغییرات قوانین گمرکی بخش کشاورزی در سال جاری مقابله خواهیم کرد.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان تصریح کرد: بهبود وضعیت معیشت مردم در حوزه اقلام خوراکی و ارزان‌سازی غذا از طریق کاهش هزینه‌های تولید محصولات کشاورزی برای تولیدکنندگان، افزایش بهره‌وری، تقویت بازار‌رسانی، توزیع مستمر کالاهای اساسی و ... در برنامه وزارت جهادکشاورزی است.

 

 

منتشرکننده خبر: شیما علایی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید