Iranian Agriculture News Agency

تا پایان سال جاری؛

رکورد صادرات تخم مرغ با رقم 130 هزار تن شکسته می‌شود

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گفت: پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری بتوانیم رقم صادرات تخم مرغ را به 130 هزار تن برسانیم که در این صورت ایران جزو سه کشور اول دنیا در صادرات تخم مرغ خواهد شد.

رکورد صادرات تخم مرغ با رقم 130 هزار تن شکسته می‌شود

حمیدرضا کاشانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اشاره به روند صادرات تخم مرغ بیان کرد : کشور  تا سال 1400 وارد کننده تخم مرغ بود اما از ابتدای دولت سیزدهم با سیاست گذاری‌های انجام شده توسط وزارت جهاد کشاورزی تبدیل به صادر کننده تخم مرغ شده است به طوری که در سال گذشته 55 هزار و امسال تا این لحظه 100 هزار تن تخم مرغ صادر کرده ایم. پیش بینی می‌شود که تا پایان سال جاری در صادرات تخم مرغ به 130 هزار تن برسیم.

وی در خصوص رفع منع صادرات تخم مرغ گفت: با مداخله به موقع وزیر جهاد کشاورزی و تلاش‌های فراوان قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در حوزه تجارت و تنظیم بازار  اجازه صادرات این محصول داده شد و این موضوع موجب انگیزه بیشتر برای تولید کنندگان این عرصه شد. 

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن افزود: شوک‌های مقطعی بازار موجب ممنوعیت صادرات می‌شود و این موضوع باعث بی انگیزه شدن تولید کننده و به خطر افتادن تداوم تولید می‌شود. در نتیجه رفع ممنوعیت صادرات تخم مرغ اثر مثبت بر روند تولید تخم مرغ و تولیدکنندگان این محصول دارد.

کاشانی افزود: در دولت سیزدهم زنجیره تولید تخم مرغ جهش سه برابری داشته است که این دستاورد بزرگی برای تامین کالاهای اساسی همچون تخم مرغ برای کشور است. زیرا افزایش تولید زنجیره ای تخم مرغ باعث کاهش هزینه تولید و به دنبال آن کاهش قیمت تمام شده محصول می‌شود. همچنین از هدر رفت نهاده‌ها جلوگیری خواهد شد.

 سهم 20 درصدی تولید تخم مرغ کشور توسط زنجیره تولید

وی ادامه داد:  پیش بینی می‌شود تا پایان دولت سیزدهم سهم تولید تخم مرغ در زنجیره تولید را که تا قبل از این دولت فقط 5 درصد بود و اکنون به 20 درصد رسیده را به 45 درصد برسانیم یعنی تقریبا نیمی از تخم مرغ کشور در زنجیره ها تولید شود. اگر این موضوع حاصل شود گام بسیار بزرگی در زمینه تامین تخم مرغ کشور انجام می شود که قطعا به نفع مردم است و از طرفی به صرفه جویی ارزی کشور کمک می‌کند.

کاشانی با بیان اینکه هم‌اکنون 11 زنجیره توزیع تخم مرغ در کشور داریم، اضافه کرد: تا قبل از دولت سیزدهم تنها سه زنجیره بود و 8 زنجیره دیگر از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون تشکیل شده که بیشتر آن در 6 ماه اخیر ایجاد شده است. که این دستاورد توسط قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در حوزه تجارت و تنظیم بازار به دلیل عملگرا بودن و اشرافی که به بازار دارد اتفاق افتاد. به همین دلیل با توجه به اقدامات و کارآمدی که اکنون شاهد آن هستیم فضای مطلوبی را در ماه های آینده برای زنجیره تخم مرغ پیش‌بینی می کنیم. لازم به ذکر است که تولید تخم مرغ در اواخر دولت دوازدهم 900 هزار تن بوده و در دولت سیزدهم به یک میلیون و 200 هزار تن رسیده است یعنی اگر صادرات صورت می‌گیرد از محل مازاد تولید است و از سبد مصرف داخل چیزی برداشته نمی‌‌شود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن  در خصوص تامین نهاده ها بیان کرد: در چهار ماه گذشته برای تامین نهاده ها مشکلاتی وجود داشت اما با تدبیر وزارت جهاد کشاورزی روند مشکلات رو به بهبود رفت و برای اولین بار وزارت جهاد کشاورزی به میدان آمده است وقائم مقام وزیر در بحث نهاده ها کنار تولید کننده ایستاده و این مساله را مدیریت می کند.

وی تاکید کرد:  این نکته بسیار اهمیت دارد که مسئولی که بازار را مدیریت می کند، خودش بازار را بشناسد به همین دلیل مشکل نهاده تا حدود زیادی حل شده است و با  هوشمندی  پیمان پاک، از تنوع تامین نهاده بهره مند شدیم و من مطمئنم با همین روند تا یک ماه آینده مشکل تامین نهاده به طور کامل بر طرف خواهد شد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید