Iranian Agriculture News Agency

کاهش ۷۰ درصدی واردات گندم از موفقیت‌های دولت سیزدهم

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران، به کاهش ۷۰ درصدی واردات گندم و خودکفایی در تامین آرد خبازی اشاره کرد و گفت: این موفقیت به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دولت سیزدهم در دو سال اخیر است.

کاهش ۷۰ درصدی واردات گندم از موفقیت‌های دولت سیزدهم

به ‌گزارش ایانا به نقل از شرکت بازرگانی دولتی ایران (مبدا)، سید سعید راد معاون وزیر جهاد کشاورزی در آیین نخستین جشنواره ملی نان کرمان، با اعلام این که در سال جاری، بالغ‌بر ۱۰ میلیون و ۳۴۶ هزار تُن گندم خریداری شده که نسبت به سال گذشته، بیش از ۴۴ درصد و نسبت به سال ۱۴۰۰، بیش از ۱۲۸ درصد رشد خرید داشته‌ایم، گفت: از مرحله کاشت گندم تا مرحله تبدیل آن به نان، حاصل عملکرد زنجیره‌ بزرگی بالغ‌بر هشت میلیون نفر است که قوت غالب حدود ۹۰ میلیون نفر و نان سفره تمامی ایرانیان را تأمین می‌کنند.

وی با اشاره به ابراز خرسندی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) از رشد تولید و خرید گندم امسال، گفت: در سال پیشِ رو با اشتیاق مضاعف تلاش خواهیم کرد تا بتوانیم میزان خودکفایی کشور را بیش از پیش افزایش دهیم.

راد خاطرنشان کرد: گام به گام پیش می‌رویم تا با همدلی و همراهی، چه در تولید و خرید گندم داخلی و چه در فرهنگ‌سازی، زمینه تغذیه سالم که آرد کامل یکی از ارکان آن است، روند رو به رشد و صعودی را طی کنیم.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان این که علاوه بر خرید گندم، تلاش کرده‌ایم تا با تأمین روغن، شکر و برنج مورد نیاز کشور در سبد خرید و سفره خانواده‌ها نقش مؤثری داشته باشیم، اضافه کرد: با وجود افزایش نرخ ارز، تلاش کرده‌ایم تا قیمت‌ها در کالاهای اساسی افزایش نداشته باشد.

وی در خاتمه با تأکید بر این که در بحث آرد کامل، بیشترین همکاری را با نانوایی‌ها و نیز افراد و گروه‌هایی که پیگیر تولید و مصرف آرد و نان کامل بوده‌اند داشته‌ایم، خاطرنشان کرد: در بسیاری از استان‌ها، نانوایی‌ها و کارخانه‌هایی که نان و آرد کامل، تولید و عرضه می‌کنند مشخص شده‌اند.

نخستین جشنواره ملی نان کرمان از سوی اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان کرمان و با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی از جمله استانداری و شهرداری کرمان بین ۱۱ تا ۱۴ مهر با مشارکت نمایندگان ۲۳ استان کشور و با استقبال کم‌نظیر شهروندان کرمانی برگزار شد‌.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید