Iranian Agriculture News Agency

توسعه پوشش بیمه فراگیر دام

رئیس اداره کل بیمه دام طیور و آبزیان صندوق بیمه کشاورزی گفت: امسال ما به دنبال توسعه پوشش فراگیر بیمه دام هستیم.

توسعه پوشش بیمه  فراگیر دام

به گزارش خبرنگار ایانا، در نشست خبری صندوق بیمه کشاورزی که با هدف معرفی سیاست‌ها، برنامه‌ها و راهبردهای بیمه کشاورزی در آغاز سال زراعی  1403-1402 رضا صفری اصل بیان کرد: در زیر بخش طیور  با توجه به اینکه در سال 1384 بیمه به‌صورت اجباری شد خوشبختانه تمام تولیدکنندگان طیور موظف شدند تا در مبادی تولید کل جوجه‌های یک روزه‌ی تولیدی خود را به‌صورت بیمه شده در مقابل عوامل خطر موجود ( قهری و بیماری ) نزد صندوق بیمه، بیمه کنند.

وی افزود: خوشبختانه بیش از 99 درصد جوجه‌های یک روزه در کشور بیمه هستند و در بحث بیمه جوجه‌های یک روزه مشکل خاصی نداریم.

صفری اصل تصریح کرد: ما در صندوق بیمه به دنبال این هستیم که از نظرات اتحادیه‌ها بخش خصوصی در جهت اعتلای اهدافی که دنبال آن هستیم و پوشش بیمه فراگیر، استفاده کنیم. 

وی  اضافه کرد: بیمه کشاورزی در بحث طیور و دام 80 درصد ارزش موضوع بیمه‌ای را به‌عنوان حداکثر تعهد در نظر می‌گیریم و زمانی که بهره‌بردار خسارتی ببیند آن را جبران می‌کنیم.

صفری اصل گفت: ما در شرایط خاص، گزینه بیمه‌ای تداوم تولید را هم داریم که این طرح بسیار خوبی در جهت جبران تولید گوشت و مرغ است.

وی افزود: ما برای حمایت از تولیدکنندگان نیمچه گوشتی و مرغ تخم‌گذار تجارتی که در حقیقت تولیدکنندگان تخم مرغ در سبد غذایی مردم هستند؛ دو بیمه الحاقی دیگر  تحت عنوان بیمه تکمیلی، که این بیمه مرغدار را در برابر تلفات بیماری حمایت می‌کند در نظر گرفته‌ایم. 

صفری اصل خاطرنشان کرد: بحث بیمه فراگیر دام از سال 1388 در صندوق بیمه مطرح شد و هدف آن پوشش بیمه‌ای برای تمام دام‌های موجود در کشور است که از ویژگی‌های آن دغدغه برای خسارت وجود ندارد و تولیدکننده بعد از خسارت دوباره می‌تواند به چرخه تولید برگردد.

وی ادامه داد: ارتقا بهداشت عمومی و سلامت جامعه، پیشگیری از بیماری‌های مشترک و واگیر دار، جبران به موقع بخشی از خسارت وارده به بیمه گذار و ایجاد نظام کار آمد در خصوص پرداخت غرامت و در نهایت افزایش آگاهی بهره‌بردار در جهت کاهش ریسک از دیگر ویژگی‌های بیمه فراگیر دام است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید