Iranian Agriculture News Agency

معاون وزیر جهادکشاورزی و سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران خبر داد:

قیمت هر کیلو سبد زعفران سال گذشته در این سازمان ۵۰ میلیون تومان تعیین شد

معاون وزیر جهادکشاورزی و سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران قیمت هر کیلو سبد زعفران سال گذشته آن سازمان را ۵۰ میلیون تومان اعلام کرد.

قیمت هر کیلو سبد زعفران سال گذشته در این سازمان ۵۰ میلیون تومان تعیین شد

غلامرضا  هادربادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا درباره محصول زعفران بیان کرد: زعفران کالای ارزشمند صادراتی ایران است که به لحاظ اشتغال‌زایی و ارزآوری بالا از آن به‌عنوان طلای سرخ ایران نام برده می‌شود.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر در نتیجه همکاری وزارت جهادکشاورزی، سازمان مرکزی تعاون روستایی، نمایندگان محترم استان‌های زعفران خیز در مجلس شورای اسلامی، قیمت داخلی زعفران ایران از رشد مناسبی برخوردار شده، ولی هنوز با قیمت واقعی و ارزشمند خود در بازارهای جهانی فاصله زیادی دارد.
هادربادی گفت: کشاورزان تولیدکننده زعفران خوب می‌دانند که سازمان تعاون روستایی به‌عنوان پشتیبان آنان همواره تلاش کرده تا در مواقع لزوم با خرید هدفمند زعفران، قیمت‌های مصوب وزارت جهادکشاورزی را بر معاملات زعفران در بازار حاکم کند و با رعایت صرفه و صلاح کشاورزان تعیین‌کننده اصلی قیمت این محصول باشد.
وی افزود: کشاورزان عزیز و زحمت‌کش ما توجه داشته باشند که امسال نیز سازمان  مانند سال‌های گذشته در آستانه فصل برداشت از عرضه زعفران در بازار داخلی خودداری و طی مصاحبه ۱۵ شهریورماه سال‌جاری این موضوع مهم از طریق رسانه‌های عمومی به استحضار همگان رسانده شد.
معاون وزیر جهادکشاورزی و سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ادامه داد: اکنون پس از انجام کارشناسی و بررسی‌های لازم قیمت حداقل 50 میلیون تومان را برای فروش هر کیلوگرم سبد زعفران سال گذشته از سوی این سازمان تعیین و قیمت مذکور رسماً طی نامه به بورس کالای ایران اعلام و علی‌رغم برخی مخالفت‌ها برای کاهش آن، این قیمت نهایی شد.
وی خاطرنشان کرد: به‌عنوان آخرین عرضه قبل از فصل برداشت، این سازمان زعفران خود را در روز سه‌شنبه هفته جاری صرفا برای صادرات در رینگ صادراتی (امکان خرید حداقل 10کیلوگرم و نیز امکان خرید نقدی و اعتباری با هدف افزایش  فضای رقابت واجدین شرایط) بر پایه قیمت هر کیلوگرم سبد زعفران 50 میلیون تومان عرضه کرد تا صادرکنندگان محترم بتوانند محصول مورد نیاز خود را تهیه کنند و در بازار داخلی عرضه نشود.
وی افزود: عرضه بعدی این محصول با فاصله مناسب از فصل برداشت و با در نظر گرفتن صرفه و صلاح کشاورزان انجام خواهد شد و چنانچه بر اساس اصول کارشناسی مشخص شوو که در آن زمان هم عرضه زعفران ممکن است باعث افت قیمت شود از عرضه خودداری می‌شود تا هیچ آسیبی به درآمد کشاورزان وارد نشود. 
معاون وزیر جهادکشاورزی و سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: با بررسی مولفه‌های تولید و تجارت، امسال سال خوبی برای زعفران کاران پیش‌بینی می‌شود، به این دلیل که می‌توانند محصول خود را با قیمت مناسب به فروش برسانند.
هادربادی از کشاورزان درخواست کرد، امسال هم با اطمینان خاطر و بدون توجه به شایعات نسبت به برداشت زعفران اقدام و تا حد امکان از عرضه سریع و یک جای آن در بازار خودداری و به‌صورت تدریجی عرضه کنند تا قیمت این محصول ارزشمند در بازار دچار افت نشود.
وی در پایان گفت: از زعفران کاران می‌خواهم به مطالبی که بعضاً برای تحصیل منافع خاص از سوی افراد و اشخاص مطرح می‌شود توجه نکنند تا قیمت این محصول در اثر شایعات بی‌اساس دچار تنزل و افت نشود.

shutterstock_2016412370

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید