Iranian Agriculture News Agency

سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اعلام کرد :

استقرار ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی

سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران خبر داد: ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی و سازماندهی تشکل‌های صنفی و تخصصی در بخش کشاورزی مستقر شد.

استقرار ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی

غلامرضا هادربادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا درباره پیگیری‌های حاکمیتی این سازمان در اجرای آیین‌نامه مصوب هیات وزیران به‌منظور استقرار ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی به‌عنوان یکی از حوزه‌های فعالیت حاکمیتی سازمان تعاون روستایی گفت: هیات عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران به‌عنوان یک نهاد عالی در ساختار نظام صنفی کشاورزی پیش‌بینی شده است. این هیات به‌منظور برنامه‌ریزی، هدایت، هماهنگی و نظارت بر حسن اجرای وظایف قانونی اتحادیه‌ها، اتاق‌های اصناف کشاورزی و کمیسیون‌های نظارت بر اصناف کشاورزی شهرستان با عضویت هفت وزیر تشکیل شده است.

وی افزود:  دبیرخانه این نهاد در سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران مستقر و عهده‌دار وظایف حاکمیتی مربوط به سازماندهی و ساماندهی ساختار نظام صنفی کشاورزی در سطح کشور است

هادربادی با ذکر اینکه در ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی نهاد استانی پیش‌بینی نشده است، ادامه داد: با توجه به نیاز نظام صنفی کشاورزی به وجود ساختار استانی، این موضوع از طریق دفتر هیات دولت مورد پیگیری قرار گرفته است و تلاش می‌شود در قالب‌های مناسب این نیاز به شکل قانونی مرتفع شود.

وی در خصوص یکی دیگر از وظایف حاکمیتی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در راستای نظم بخشی به فعالیت‌های اقتصادی بخش کشاورزی و اجرای آیین‌نامه نظام صنفی کارهای کشاورزی توضیح داد: تاکنون 670 شغل و فعالیت اقتصادی در بخش کشاورزی در هماهنگی با مرکز آمار ایران و معاونت‌های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی، شناسایی، احصاء و کدگذاری شده است. مفاد این آیین‌نامه مبنای صدور پروانه کسب در نظام صنفی کشاورزی است.

هادربادی اضافه کرد: با عنایت به گستردگی پوشش نظام صنفی کشاورزی و تنوع فعالیت‌ها و اقدامات آن همزمان، برای تبدیل آیین‌نامه نظام صنفی کشاورزی به قانون نظام صنفی کشاورزی پیش‌نویس این قانون تهیه و تنظیم شده است که پس از هماهنگی‌های لازم برای تصمیم‌گیری به هیات دولت ارایه خواهد شد.

سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در ادامه درباره اهمیت نهادسازی و توسعه مشارکت در ساماندهی امور حوزه‌های مختلف بخش کشاورزی، سازماندهی انجمن‌های تخصصی محصولی بخش کشاورزی در انطباق با شرح وظایف وزارت جهاد کشاورزی و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانونی و مقررات بالادستی برای سازماندهی و حمایت از فعالان بخش کشاورزی گفت:  تاکنون تعداد 10 انجمن تخصصی محصولی مجوز فعالیت از سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران دریافت کرده‌اند. انجمن‌های تخصصی پس از تشکیل، در سطح ملی فعالیت دارند.

وی بیان کرد: هدف سازمان تعاون روستایی، فراهم کردن موجبات پیشرفت و تقویت نقش تشکل‌های روستایی و کشاورزی در عرصه توسعه کشاورزی و تامین امنیت غذایی است. این مجموعه اهداف  خود را از طریق  سازماندهی، ساماندهی، هدایت، حمایت و نظارت این نهادها محقق می‌کند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید