Iranian Agriculture News Agency

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در حوزه تجارت و تنظیم بازار خبر داد:

تشکیل کمیته مشترک کشاورزی با هند به‌منظور توسعه و تسهیل تجارت

پس‌ از دیدار رئیس جمهور ایران و نخست‌وزیر هند و تأکید وی بر توسعه تجارت دو کشور، قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی در حوزه تجارت تنظیم بازار در رأس هیئتی بلندپایه با هدف رفع مشکلات توسعه صادرات محصولات کشاورزی ایران و نیز برنامه‌ریزی جهت تأمین برخی کالاهای اساسی مورد نیاز کشور عازم هند شد.

تشکیل کمیته مشترک کشاورزی با هند به‌منظور توسعه و تسهیل تجارت

به گزارش ایانا، در این سفر که رئیس کل دامپزشکی، معاونان و مدیران سازمان توسعه تجارت و نمایندگانی از بنگاه‌های بزرگ دولتی قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی را همراهی می‌کنند، نشست‌هایی با وزیر کشاورزی هند، معاون وزیر بازرگانی هند، اتحادیه اتاق‌های بازرگانی هند، انجمن روغن‌کشی و اتحادیه کشتارگاه‌های صنعتی هند برگزار و درخصوص رفع موانع صادرات محصولات کشاورزی ایران از جمله کیوی و سیب و نیز هماهنگی‌های بهداشتی و قرنطینه‌ای در خصوص واردات نهاده‌های دامی، محصولات دامی و محصولات کشاورزی مورد نیاز ایران و نیز همکاری مشترک در حوزه بذر از هند توافقات لازم صورت گرفت.

در این نشست‌ها براساس تفاهم‌نامه منعقد شده بین وزارت‌خانه‌های کشاورزی دو کشور مقرر شد، کمیته مشترک کشاورزی تشکیل و اولین نشست خود را هم‌زمان با نمایشگاه بزرگ صنایع غذایی و کشاورزی هند در هفته اول ماه نوامبر (آبان‌ماه ۱۴۰۲) در دهلی برگزار کنند. همچنین علیرضا پیمان پاک، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در این نشست‌ها درخصوص آغاز مذاکرات تجارت آزاد در حوزه محصولات کشاورزی با طرف‌های هندی توافق کرده و قرار است فرآیند این مذاکرات به‌زودی آغاز شود.

حجم صادرات غیر نفتی ایران به هند با رشد قابل‌توجهی از 1.2 میلیارد دلار در دولت دوازدهم به 2.1 میلیارد دلار در سال ۱۴۰۱ افزایش یافته که ۱۰ درصد این صادرات را محصولات کشاورزی و صنایع غذایی تشکیل می‌دهد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید