Iranian Agriculture News Agency

عضو هیأت مدیره سازمان تعاونی روستایی تأکید کرد:

خرید تضمینی گندم نیازمند ایجاد ساختاری نظام‌مند

عضو هیأت مدیره سازمان تعاونی روستایی گفت: با ایجاد ساختاری نظام‌مند در خرید تضمینی ابهامات موجود در زنجیره گندم، آرد و نان رفع خواهد شد.

خرید تضمینی گندم نیازمند ایجاد ساختاری نظام‌مند

منوچهر توسلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایانا بیان کرد: سازمان تعاونی روستایی در کنار گندم‌کاران و کارخانه‌های آرد است.

وی افزود : سازمان تعاونی روستایی از دیرباز به‌عنوان اصلی‌ترین عامل خرید تضمینی در کشور فعالیت می‌کرد و تا سال 1384، خرید تضمینی گندم درایران از سوی این سازمان انجام می‌شد اما از سال 1385 به بهانه کمبود سیلو و نهضت سیلوسازی، این وظیفه از سازمان گرفته شد و به شرکت بازرگانی دولتی ایران انتقال یافت.

توسلی گفت: در طی این سال‌ها، سازمان نتوانست در فرایند خرید مستقیم نقش‌آفرینی کند و بیشتر به‌عنوان خرید غیرمستقیم، گندم را از کشاورزان خرده‌پا خریداری می‌کرد و طی قراردادی گندم را تحویل شرکت بازرگانی دولتی می‌داد.

عضو هیأت مدیره سازمان تعاونی روستایی ادامه داد: پس از گذشت 16 سال با توجه به سیاست‌های ارزشمند وزارت جهاد کشاورزی، در وهله نخست آزادسازی نرخ نهاده‌های دامی و پس از آن اجرای کشت قراردادی مطرح شد. در نهایت هم موضوع تصدی‌گری‌ها بود که با اولویت تشکل ما این امر انجام شد و در آخرین مصوبه شورای قیمت‌گذاری، خرید تضمینی گندم در 6 استان به سازمان تعاونی روستایی واگذار شد.

توسلی اضافه کرد: از فواید اجرای این طرح، این است که سازمان و شبکه‌های تعاونی روستایی و ظرفیت آ‌ن‌ها معرفی می‌شود و تنها تفاوت اجرای این طرح، خرید تضمینی است که وزارت جهاد کشاورزی منابع را میان سازمان تعاونی روستایی و شرکت بازرگانی دولتی تقسیم می‌کند اما در اصل ماجرا تفاوتی ایجاد نمی‌شود زیرا سال‌ها است آمادگی لازم در حوزه خرید گندم را در تعاون روستایی وجود دارد و این سازمان از سامانه‌ای جامع و کامل برای انجام این امر برخوردار است.

وی با اشاره به زیرساخت‌های لازم بیان کرد: با برخورداری از بیش از پنج هزار مجموعه تعاونی روستایی و 1500 تعاونی‌ تولید، پراکندگی بسیاری در ایجاد مراکز خرید داریم و با استفاده از پتانسیل‌های موجود، توانستیم مراکز خرید گندم را تأمین کنیم و ظرفیت خوبی در حوزه مکانیزاسیون و آموزش نیروهای خبره ایجاد کنیم.

عضو هیأت مدیره سازمان تعاونی روستایی با تأکید بر اینکه نیروهای ماهر این سازمان با تمام توان در کنار وزارت جهاد کشاورزی هستند، بیان کرد: سازمان تعاونی روستایی مانند ارتشی در کنار وزارت جهاد کشاورزی، آمادگی انجام هرگونه عملیاتی را دارد و جزئی از عوامل تولید گندم کشور است. این لشگر توانمند طبق اساسنامه انجام وظیفه می‌کند تا تمام دست اندرکاران بخش کشاورزی بر پتانسیل این سازمان واقف باشند.

توسلی با بیان اینکه سازمان تعاونی روستایی و شرکت بازرگانی دولتی ایران در کنار یکدیگر زنجیره تامین کالاهای اساسی از جمله گندم را ساماندهی می‌کنند، اضافه کرد: شرکت بازرگانی دولتی ایران در تأمین کالاهای اساسی نقش به‌سزایی دارد و در کنار آن سازمان تعاونی روستایی در بخش زراعی به‌ویژه گندم با کشاورزان در ارتباط کامل است و در تمامی بخش‌ها از کشاورزان حمایت می‌کند، عواید حاصل از خرید تضمینی گندم را برای گندم‌کاران هزینه می‌کند و تمامی ملزومات از کود گرفته تا نهاده‌های کشاورزی را در اختیار گندم‌کاران قرار می‌دهد که تمام این عوامل در کنار یکدیگر به تولید گندم بهتر منجر می‌شود.

توسلی گفت: سال‌هایی که کشور به خودکفایی در تولید گندم رسید، سال‌هایی بود که خرید گندم از سوی سازمان تعاون روستایی انجام می‌شد اما سال به سال از بابت خرید گندم، تولیدات رو به کاهش است.

وجود آمار دقیق در تولید گندم از دغدغه‌های تعاون روستایی

عضو هیأت مدیره سازمان تعاونی روستایی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب هم بر آمار دقیق خرید تضمینی گندم تأکید دارند، اضافه کرد: یکی از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب، اعلام آمار دقیق در حوزه تولید گندم است که این موضوع منجر به آن شده است که دقت نظر را در این زمینه افزایش دهیم.

توسلی اضافه کرد: علت ابهامات، این است که خرید گندم از سوی شرکت بازرگانی دولتی انجام می‌شد و سازمان تعاونی روستایی به‌عنوان مباشر بود اما در شرایطی که مجری خرید یک دستگاه مشخص باشد، نظارت ویژه انجام می‌شود  و آمار دقیق اعلام می‌شود. بعد از آن در حوزه آرد می‌توان آمار و ارقامی دقیق‌تر اعلام کرد و در نهایت در زنجیره گندم، آرد و نان، ابهامات رفع خواهد شد.

وی در پایان گفت: عملکرد سازمان تعاون روستایی با توجه به ایجاد ساختار نظام‌مند خرید تضمینی گندم، قابل رصد است و انتظار می‌رود نظارت‌ بر عملکرد مجموعه‌ها و دست اندرکاران خرید تضمینی گندم از سوی سازمان‌های نظارتی اعمال شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید