Iranian Agriculture News Agency

مدیر کل دفتر توسعه، آموزش و ترویج تعاونی‌ها و تشکل‌ها اعلام کرد:

نبود ردیف اعتباری برای آموزش تعاونی‌های روستایی

مدیر کل دفتر توسعه، آموزش و ترویج تعاونی‌ها و تشکل‌های سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: برای اجرای برنامه‌های آموزشی به‌منظور توانمندسازی اعضاء، ارکان و کارکنان تعاونی‌های تحت پوشش سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ردیف اعتباری دولتی اختصاص نیافته است.

نبود ردیف اعتباری برای آموزش تعاونی‌های روستایی

محسن سلمان در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا بیان کرد: تنها منبع تأمین اعتبار برای اجرای برنامه‌های آموزشی شبکه تعاونی‌ها سه درصد از درآمد ویژه آن‌ها است که با توجه به شرایط پرتلاطم بازار و نوسانات آن، این منابع درآمدی دچار تغییر شده است و با توجه به این که هیچ اعتبار دولتی برای این منظور به سازمان اختصاص نیافته است، اجرای کامل برنامه‌ها و دوره‌های آموزشی را با مشکل مواجه ساخته است.

وی افزود: با وجود موارد یادشده، دوره‌های آموزشی سالانه شبکه تعاونی‌ها توسط همکاران در سطح استان و شهرستان‌ها برگزار می‌شود. برنامه‌ها به‌صورت دوره‌های عمومی و تخصصی مرتبط با حوزه وظایف و مأموریت‌های تعاونی‌ها تدوین و ابلاغ می‌شود. دفتر توسعه، آموزش و ترویج تعاونی‌ها و تشکل‌ها نظارت بر اجرای آن‌ها را برعهده دارد.

سلمان اضافه کرد: در راستای اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی مبنی بر واگذاری امور تصدی‌گری به بخش غیردولتی و از آنجایی که بخش تعاونی به‌عنوان یکی از ارکان سه گانه نظام اقتصادی کشور به رسمیت شناخته شده است، این تعاونی‌ها نیازمند توجه خاص هستند، لذا حاکمیت باید در سیاست‌ها، برنامه‌ها و اسناد بالادستی، تعاونی‌ها را به‌عنوان نقش آفرین و متصدی امور اجرایی در نظر بگیرد و متناسب با آن جایگاه، منابع توانمندسازی را برای تعاونی‌ها فراهم کند. این دو اتفاق موجب می‌شود تا دولت بتواند وظایف خود را با اطمینان خاطر به تعاونی‌ها واگذار و به مسئولیت بخش حاکمیت در خصوص نظارت بر حسن اجرای امور واگذارشده بپردازد.

مدیر کل دفتر توسعه، آموزش و ترویج تعاونی‌ها و تشکل‌ها گفت: به‌دلیل شرایط اقتصادی و اجتماعی حاکم بر جامعه، محدودیت‌هایی برای تعاونی‌ها ایجاد شده است. به این معنی که بی‌ثباتی بازار باعث شده است تا تعاونی‌ها در ایجاد درآمد پایدار دچار مشکل شوند.

وی افزود: بخشی از وظایف تصدی‌گری سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به تعاونی‌های زیر مجموعه واگذار شده است که باعث ایجاد درآمد برای تعاونی‌ها و کاهش هزینه‌های بخش دولتی شده است. نمونه آن توزیع میوه شب عید امسال است که توسط تعاونی‌های تحت پوشش سازمان انجام شده است.

سلمان اضافه کرد: بنابراین اگر ما نگاه ویژه‌ای به نقش و جایگاه این تعاونی‌ها به‌عنوان یکی از بخش‌های مهم اقتصادی کشور داشته باشیم، هم جایگاه سازمان را به‌عنوان متولی بخش حکمرانی تثبیت می‌کنیم  و هم دولت را در ایفای نقشی که در تحقق سیاست‌های کالان بخش کشاوزی دارد، یاری می‌رسانیم.

وی ادامه داد: اگر دولت به‌دنبال اجرای اقتصاد مردم محور است، باید جایگاه ویژه‌ای برای تعاونی‌های تحت پوشش سازمان در برنامه‌های توسعه‌ای کشور در نظر گیرد و وظایف تصدی‌گری خود را به این شبکه گسترده و مردمی محول کند و در مقابل، ابزار و الزامات قانونی لازم برای توانمندسازی آنها را فراهم سازد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید