Iranian Agriculture News Agency

۹ میلیون و ۴۰ هزار تُن گندم از ۶۲۴ هزار کشاورز خریداری شد

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با تأکید بر اینکه با اعتماد قابل تقدیر کشاورزان عزیز و حمایت قابل توجه دولت، رشد خرید گندم از سقف پیش‌بینی شده فراتر رفت، گفت: تا ساعت ۷ صبح امروز، مجموعاً ۹ میلیون و ۴۰ هزار تُن گندم در قالب یک میلیون و ۷۲۶ هزار محموله از ۶۲۴ هزار کشاورز در ۳۱ استان کشور خریداری شد.

۹ میلیون و ۴۰ هزار تُن گندم از ۶۲۴ هزار کشاورز خریداری شد

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران (مبدأ)؛ سید سعید راد با اعلام اینکه خرید تضمینی گندم تا نیمه نخست مردادماه سال گذشته، چهار میلیون و ۶۲۴ هزار تُن بود که در سال جاری به ۶ میلیون و ۴۰ هزار تُن رسیده است، افزود: امسال با رشدی بالغ بر ۳۶ و نیم درصد، تاکنون ۲ میلیون و ۴۱۸ هزار تُن بیشتر از سال گذشته گندم خریداری شده است.

وی با اشاره به اینکه ۵۳ درصد از کل گندم‌های خریداری شده از کشاورزان ۵ استان تحویل گرفته شده است، بیان کرد: به ترتیب استان‌های خوزستان با یک میلیون و ۷۱۹، فارس با ۹۹۳، کردستان با ۸۱۹، کرمانشاه با ۷۵۰ و گلستان با ۵۵۴ هزار تُن، بیشترین میزان خرید گندم را به خود اختصاص داده‌اند.

راد با بیان اینکه ۶۰ درصد از رشد گندم‌های خریداری شده مربوط به ۴ استان است، اضافه کرد: به ترتیب استان‌های فارس با ۵۱۷، خوزستان با ۳۶۲، کردستان با ۲۹۰ و کرمانشاه با ۲۸۸ هزار تُن، بالاترین رشد خرید گندم را داشته‌اند، ضمن اینکه خرید گندم در استان‌های لرستان، آذربایجان غربی، ایلام و بوشهر نیز بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تُن رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه رشد خرید گندم در استان‌های بوشهر با حدود ۶ برابر و یزد با پنج و نیم برابر افزایش، از رشد بی‌سابقه‌ای برخوردار بوده است، بیان کرد: استان‌ کهگیلویه و بویراحمد، حدود دو و نیم برابر و استان‌های اصفهان، البرز و فارس، بیش از دو برابر رشد داشته‌اند، ضمن اینکه خرید گندم در استان‌های ایلام ۸۲ درصد، سیستان و بلوچستان ۸۰ درصد و چهارمحال و بختیاری، ۷۳ درصد بیشتر شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اعلام اینکه تاکنون ۱۳۵ هزار و ۶۸۵ میلیارد تومان گندم از کشاورزان سراسر کشور خریداری شده است، اضافه کرد: با توجه به استمرار روند خرید گندم در استان‌های غرب و شمال‌غرب کشور از جمله کردستان، آذربایجان‌های غربی و شرقی و زنجان، پیش‌بینی می‌شود میزان خرید گندم تا پایان فصل خرید به مراتب از ۹ میلیون تُنِ فعلی بیشتر شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید