Iranian Agriculture News Agency

ایانا بررسی کرد:

صادرات 200 میلیارد تومانی زیره به 19 کشور جهان

صادرات زیره سیاه و سبز طی سالیان اخیر با رشد قابل توجهی روبرو بوده است، به‌طوری که تنها در سال گذشته صادرات این محصول 6 میلیون و 500 هزار دلار ارزآوری معادل 200 میلیارد تومان درآمد برای کشور داشته است.

صادرات 200 میلیارد تومانی زیره به 19 کشور جهان

به گزارش خبرنگار ایانا، زیره سبز به‌عنوان گیاهی ارزشمند از نظر دارویی دارای ویژگی‌های خاصی است که جایگاه آن را در الگوی کشت مناطق خاصی از کشور تثبیت کرده است. سالانه 30 هزار تن زیره در استان‌های خراسان، کرمان، سمنان و آذربایجان شرقی تولید می‌شود و این استان‌ها از تولیدکنندگان عمده این محصول به حساب می‌آیند. کشاورزان به دلیل سودآوری بالای گیاهان دارویی در مقایسه با انواع مختلفی از سایر محصولات زراعی به کشت گیاهان دارویی روی می‌آورند اما کشت زیره سبز به دلیل نیاز کمی که به آب دارد، در مناطق دارای محدویت آبی با استقبال مواجه شده است.

بزرگترین صادرکنندگان زیره جهان هند، سوریه، ترکیه و امارات هستند و قیمت جهانی این محصول نیز تحت تاثیر کشورهایی است که بیشترین صادرات را دارند.

صادرات بیش از سه هزار تن زیره

تولید زیره در کشور به‌واسطه صادراتی بودن این محصول طی سالیان اخیر افزایش یافته است؛ به‌طوری که هم‌اکنون تنها خراسان رضوی 85 درصد از این محصول را در 25 هزار هکتار از اراضی کشاورزی خود تولید می‌کند.

با این حال باید به این نکته نیز اشاره کرد که سالانه 40 درصد زیره تولید شده در ایران به مصرف داخل رسیده و 60 درصد آن روانه بازارهای صادراتی خصوصا کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌شود.

به‌‎طوری که براساس آمارهای گمرک در سال گذشته 3 هزار و 126 تن و 853 کیلوگرم زیره سبز به ارزش 6 میلیون و 142 هزار و 110 دلار یا 186 میلیارد و 390 میلیون و 333 هزار تومان از کشور صادر شده است.

از طرف دیگر در سال گذشته 431 تن و 315 کیلوگرم زیره سیاه نیز به ارزش 348 هزار و422 دلار یا 9 میلیارد و 926 میلیون و 663 هزار تومان از کشور صادر شده است.

با این حال به این نکته باید اشاره کرد که در جداول گمرکی حجم صادرات زیره سیاه همراه با رازیانه رومی، مرزه و تخم سروکوهی با هم آورده شده است.

19 کشور خریدار زیره ایران

بررسی‌های آمار گمرک نشان می‌دهد در مجموع 3 هزار و 558 تن و 168 کیلوگرم انواع زیره سبز و سیاه به ارزش 6 میلیون و 490 هزار و 532 دلار یا 196 میلیارد و 325 میلیون و 428 هزار تومان توسط ایران به دیگر کشورهای جهان صادر شده است.

طی این مدت 19 کشور ازبکستان، امارات متحده عربی، اتریش، استرالیا، آلمان، اندونزی، بحرین، پاکستان، ترکیه، آذربایجان، ژاپن، عراق، روسیه، سوئد، فرانسه، قطر، کانادا، کویت و لبنان مشتریان زیره سبز و سیاه ایرانی بوده‌اند.

 

گزارش: امین محمودی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید