Iranian Agriculture News Agency

شیرآوند خبر داد:

کاهش ۵۰ درصدی تعهد ارزی پرتقال، نارنگی و سیب درختی

سرپرست معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، از رفع تعهد ارزی صادرکنندگان شیر خشک صنعتی و همچنین کاهش تعهد ارزی پرتقال و نارنگی و سیب درختی به ۵۰درصد خبر داد.

رفع تعهد ارزی صادرکنندگان شیر خشک صنعتی

محسن شیراوند سرپرست معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار ایانا، از  رفع تعهد ارزی صادرکنندگان شیر خشک صنعتی و هچنین کاهش تعهد ارزی پرتقال و نارنگی و سیب درختی به ۵۰درصد خبر داد و گفت: این مهم، در راستای حمایت، توسعه تولید و صادرات محصولات کشاورزی انجام شده است.

به گفته وی؛ رفع تعهد ارزی صادرکنندگان شیر خشک صنعتی، صفر درصد و  رفع تعهد ارزی صادرکنندگان پرتقال و نارنگی و سیب درختی به ۵۰ درصدکاهش یافته است.

شیرآوند درباره رفع تعهد ارزی صادرکنندگان شیرخشک، گفت: شاهد کاهش قیمت جهانی شیرخشک بودیم و این مساله سبب شد که تولید و صادرات این محصول با چالش مواجه شود؛ پس برای ادامه حیات این صنایع و حفظ و توسعه بازارهای صادراتی که پس از مردمی سازی یارانه‌ها ایجاد شده بود، موقتا تعهد ارزی صادرکنندگان شیر خشک صنعتی برداشته شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به کاهش تعهد ارزی صادرکنندگان پرتقال، نارنگی و سیب درختی اشاره کرد و گفت: برای آنکه بتوانیم در  بازار  چین و منطقه قدرت رقابت داشته باشیم و سهمی از بازار را در اختیار بگیریم، این مهم انجام شده است.

وی ادامه داد: البته همزمان وارد فصل برداشت این محصولات می‌شویم و هرساله شاهد وجود مازاد این محصولات در کشور هستیم که سبب ورود دولت و خرید تضمینی این  محصولات هستیم.

سرپرست معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: به دلیل کاهش مداخلات دولت در خرید، کاهش تعهد ارزی این محصولات را به عنوان مشوق صادراتی لحاظ کرده ایم.

شیرآوند با بیان اینکه رفع و یا کاهش تعهدات ارزی موقتی است، یادآور شد: با رصد بازار، میزان تولید و مصرف را پیش بینی می‌کنیم و در صورت لزوم آن را تغییر میدهیم.

وی گفت: این مهم قابل تغییر است و برای ذخیره سازی میوه شب عید و قیمت مناسب آن مشکلی ایجاد نمی‌شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید