Iranian Agriculture News Agency

قربانی خبر داد:

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد‌کشاورزی از ابلاغ بانک مرکزی برای تخصیص ۲۰ درصد سهم منابع بخش کشاورزی هر یک از بانک ها برای اجرای کشاورزی قراردادی به کلیه بانک‌ها در 15 شهریور ماه خبر داد.

ابلاغ بانک مرکزی برای تخصیص ۲۰ درصد سهم منابع بخش کشاورزی هر یک از بانک ها برای اجرای کشاورزی قراردادی

به گزارش خبرنگار ایانا، صبح امروز 27 شهریور ماه در دهمین جلسه قرارگاه تامین مالی و سرمایه گذاری کشاورزی که با محوریت ارایه « گزارش اقدامات انجام شده در تامین مالی کشاورزی قراردادی» و « ارایه سامانه هوشمند اجرای پایلوت کشاورزی قراردادی گندم در استان خوزستان از طریق بخش خصوصی» برگزار شد.

در این جلسه محمد قربانی، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد‌کشاورزی، درباره اقدامات مهم تامین مالی کشاورزی قراردادی، گفت: شیوه نامه تامین مالی کشاورزی قراردادی توسط بانک مرکزی و با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه های مرتبط در تیرماه سال جاری تدوین و ابلاغ شده است.

وی افزود: همچنین آیین رونمایی از نقشه راه تامین مالی کشاورزی قراردادی با حضور مدیران ارشد بانک مرکزی، وزارت جهاد کشاورزی و مدیران عامل بانکها نیز در مرداد ماه برگزار شد.

به گفته قربانی، دستورالعمل اجرایی تامین مالی کشاورزی قراردادی نیز توسط وزارت جهاد کشاورزی تدوین و به معاونین، روسای سازمان ها، شرکت های تابعه و سازمان جهاد کشاورزی استان ها ابلاغ شده و البته مبلغ ۲۰ همت از بانک مرکزی و 4 همت از صندوق توسعه ملی برای اجرای کشاورزی قراردادی در ۳۰ تیرماه سال جاری درخواست شده است.

وی با بیان سامانه سیتا به عنوان سامانه ثبت درخواست متقاضیان و ارائه اطلاعات برای اهلیت سنجی شرکت‌های پیش‌رو نیز معرفی شده است، یادآور شد: این سامانه توسط بانک مرکزی به کلیه بانکها برای ثبت نام نیز ابلاغ شده است.

معاون وزیر همچنین از ابلاغ بانک مرکزی برای تخصیص ۲۰ درصد سهم منابع بخش کشاورزی هر یک از بانک ها برای اجرای کشاورزی قراردادی به کلیه بانکها در 15 شهریور ماه خبر داد و گفت: شناسایی و معرفی لیست اولیه شرکت های پیشرو به بانک مرکزی برای تامین مالی نیز انجام شده است.

قربانی از تایید و معرفی پلتفرم کشاورزی قراردادی در بستر الکترونیکی برای اجرای کشاورزی قراردادی محصولات گلخانه‌ای و کشت قراردادی گندم در استان خوزستان در ۵ شهریورماه سال جاری خبر داد و تصریح کرد: کارگروه ملی کشاورزی قراردادی برای بررسی درخواست‌های شرکت‌های پیشرو و پیگیری درخواست های آنها نیز تشکیل شده است.

وی اشاره به برگزاری هفت جلسه کمیته کارشناسی تخصصی تأمین مالی کشاورزی قراردادی در بانک مرکزی با حضور چهار بانک و چهار صندوق ضمانت، یادآور شد: جلسات توجیه ای برای اتحادیه‌ها و تشکل‌های بخش غیردولتی، معاونت‌های تخصصی و سازمان‌های تابعه وزارت خانه توسط معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی نیز انجام‌شده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید