Iranian Agriculture News Agency

امشب در ‌« تهران ۲۰»

وزیر جهاد کشاورزی امشب در برنامه « تهران ۲۰» به ارائه گزارش عملکرد وزارت جهاد کشاورزی از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون پرداخت.

ارائه گزارش عملکرد وزارت جهاد کشاورزی دولت سیزدهم به مردم

به گزارش خبرنگار ایانا، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی امشب در برنامه « تهران ۲۰» شبکه تهران درباره عملکرد وزارت جهاد کشاورزی از آغاز دولت سیزدهم، گفت: مهمترین مساله حوزه غذا، تولید است و جذابترین و راهبردی ترین و مهمترین  محصول کشاورزی گندم است و یکی از محصولات شاخص به شمار میرود.

وی ادامه داد: با توجه به نگاه در حوزه تولید به خصوص تولید گندم به عنوان یک کالای راهبردی برنامه‌ریزی دقیقی در این بخش انجام شده و اثرات اصلی خود را در فصل زراعی جدید نشان میدهد و سال زراعی آینده خواهیم توانست نتیجه برنامه ریزی های انجام شده را ببنیم.

ساداتی‌نژاد با اشاره به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم  در ۳ فروردین ماه سال جاری به عنوان اولین گام عملیاتی، گفت:  در اولین جلسه هیات دولت  پس از فرمایشات مقام معظم رهبری و توصیه به خودکفایی، کاهش وابستگی و تولید داخلی؛ قیمت گندم به 11هزار و 500تومان افزایش پیدا کرد که با توجه به قیمت قبلی 7هزار 500تومانی خرید تضمینی گندم رشد چشمگیری بوده است.

وی با تاکید بر حمایت از  تغذیه خاک در سال جاری، افزود: خاک های کشور به دلیل افزایش قیمت کود دچار چالش بوده و همین مساله عملکرد را در واحد هکتار را کاهش میدهد که در حمایت از خاک و حاصلخیزی آن قیمت کود کاهش یافت.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، سال گدشته دولت 4.5  میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرد، در حالی که امسال 7میلیون و 200هزار تن گندم تا به امروز ازکشاورزان خریداری شده  و توانستیم رشد خوبی را در این زمینه داشته باشیم.

وی افزود: در زمینه تولید برنج نیز به رشد ۲۵ درصدی تولید برنج نسبت به سال‌های قبل رسیدیم و امسال تولید برنج باکیفیت به دلیل استفاده از کود بهتر و بیشتر را شاهدد بوده ایم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تولید ذرت علوفه ای  در کشور، تصریح کرد: امسال در تولید ذرت علوفه ای به 14 میلیون تن تولید و خودکفایی این محصول رسیدیم. همچنین تولید جو 30درصد در کشور افزایش پیدا کرد.

وی با اشاره به رونق بسیار خوب در تولیدات محصولات کشاورزی، یادآور شد: عمده محصولات کشاورزی در دنیا از دیم به دست می‌آید در حالی که حدود 60تا 70 درصد محصولات تولیدی کشورمان از کشت آبی است؛ شاهد رهاشدگی در دیم بوده ایم و این بخش حوزه ای فراموش شده در ایران است.

ساداتی نژاد تصریح کرد: 2.6 میلیون هکتار از اراضی دیم کشور در طرحی با نام جهش دیمزارها با مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در سال زراعی انجام شد و 1.5 میلیون تن تولید دیمزارها افزایش یافت؛ برای سال زراعی آینده در 5.2 میلیون هکتار  از دیمزارها ظرح جهش تولید در دیمزارها عملیاتی میشود که 4.5 میلیون تن افزایش محصول در سال زراعی آینده را در پی دارد.

وی درباره این طرح گفت: در این طرح بذر را با 50درصد تخفیف در اختیار کشاورزان قرار میدهیم؛ همچنین کود به کشاورزان فعال اختصاص میدهیم؛ بیمه محصولات را نیز با 35 درصد تخفیف در اختیار آنان قرار میدهیم و علاوه بر مشوق های عنوان شده تسیهلات برای خرید مکانیزاسیون نیز انجام میدهیم.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه نگاه ما در حوزه تولید نگاه حمایتی بوده است، افزود: خروجی این حمایت، معیشت مناسب کشاورزان خواهد شد؛ امسال 67 هزار میلیارد تومان پول برای خریداری گندم به کشاورزان پرداخت شده است؛ امروز نیز 5هزار میلیارد تومان نیز از مطالبات پرداخت شد. روز گذشته نیز کل مطالبات کلزا کلزاکاران تسویه شد؛ شروع هفته دولت تا هفته آینده 12 هزار میلیارد تومان دیگر مطالبات گندمکاران را پرداخت میکنیم و با آنان تسویه میکنیم.

وی با اشاره به پرداخت یارانه کشت به محصول سویا در سال جاری، گفت:  برای کاشت این محصول 6 میلیون تومان در هر هکتار یارانه کشت میدهیم؛ به سمتی حرکت کرده ایم که کالاهای  اساسی، غلات و دانه های روغنی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است را حمایت کنیم تا کالاهای اساسی را به خودکفایی برسانیم.

وی با اشاره به اینکه اساسی ترین و محوری ترین کار در بخش کشاورزی، کشاورزی قراردادی است، یادآور شد: از آغاز دولت سیزدهم در  260هزار هکتار از گندمزارهای در مهرماه به عنوان نمونه کار، کشاورزی قراردادی انجام دادیم که کار بسیار موفقی بود.

وی درباره اجرای کشت قراردادی در سال زراعی آینده نیز گفت: برای امسال از 15 شهریور ماه با شروع فصل زراعی در 2 میلیون هکتار از اراضی گندمراز  کشاورزی قراردادی انجام میشود.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: کشاورز را در این طرح تامین مالی کرده و در زمان برداشت با او تسویه حساب میکنیم؛ بانک مرکزی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی قرارداد کشاورز  را توسط بخش خصوصی به عنوان وثیقه میپذیرد و تسهیلات پرداخت میکند تا بخش خصوصی طرف قرارداد نهاده خریداری کند و در اخیار کشاورز بگذارد.

وی با اشاره به اینکه مدرن ترین کار در حوزه کشاورزی کشت قراردادی است، تصریح کرد: این کار در دنیا رایج است و 40 درصد محصولات دنیا با کشاورزی قراردادی تولید میشود و ما در ایران 1 درصد کشاورزی قراردادی انجام داده ایم.

ساداتی نژاد یادآور شد: هدفگذاری ما تا پایان دولت 20درصد کشت قرادادی در محصولات مختلف است و در شعار این طرح « کشاورز ما بذری را نمیکارد مگر اینکه بداند مشتری آن کیست» را مد نر قرار داده ایم؛ در سال آینده با این هدفگذاری پیش میرویم که گندم نان را به پایداری در خودکفایی برسانیم.

وی ادامه داد: ما در سال هایی خودکفایی داشتیم اما حرکت سینوسی در آن وجود دارد و در برخی سال های واردکننده گندم هستیم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: با توجه به اینکه 2 میلیون هکتار اراضی آبی در کشور وجود دارد و اگر 5 تن در هر هکتار گندم تولید کنیم باید 10 میلیون تن گندم آبی تولید پایدار داشته باشیم؛ لذا در سال آینده پایداری در گندم نان هدفگداری شده است.

وی افزود: ما 9 میلیون تن مصرف گندم نان داریم و ما در سال آینده پایداری در گندم نان را داشته باشیم و بتوانیم آن را پایدار نگاه داریم.

ساداتی نژاد درباره تولید برنج و قیمت آن، گفت: امسال 25 درصد تولید برنج در کشور افزاش داسته، همچنین ضریب تبدیل برنج بسیار بالا بوده یعنی برنج به دست آمده بیشتر و با کیفیت بالاتر است که به دلیل تغذیه خوب بوده است.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، در سال جاری ۴۶ هزار هکتار از شالیزارهای شمال کشت قراردادی شده است.

وی با اشاره به کاهش 25 درصدی تولید برنج در سال گذشته و افزایش تقاضا و کاهش تولید، تصریح کرد: در برنج داخلی مشابه ای برای عرضه و کاهش قیمت نداشیم؛ در حالی که با افزایش قیمت برنج خارجی و توزیع توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران قیمت آن را مهار میکنیم؛ بنابراین در زمان ورود دلال و واسطه در برنج ایرانی و سوداگری ابزار مداخله در بازار نداریم در همین راستا کشت قراردادی برنج را علاوه بر حمایت از کشاورزی برای ابزار مداخله ای در بازار انجام داده ایم.

وی افزود: قیمت در زمان مناسب توسط شورای قیمت گذاری مصوبه مجلس شورای اسلامی پس از تعیین قیمت برنج، خریداری انجام میشود. در حال حاضر نیز قیمت رو به کاهش به دلیل فصل برداشت است. همچنین در بحث واردات برنج  درفصل برداشت وجود دارد.

ساداتی نژاد تصریح کرد: بزرگترین حمایت از مصرف کننده حمایت از تولیدکننده است زیرا اگر تولید وجود نداشته باشد نمیتوانیم در مورد قیمت صحبت کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی  با اشاره به حضور غیرتمندانه صنعت دام و طیور در طرح مردمی سازی یارانه ها، تصریح کرد: در دنیا جنگ اکراین سبب کمبود محصولات کشاورزی و سهمیه بندی آن شد در حالی که علاوه بر جنگ اکراین و افزایش قیمت در دنیا، همیشه سال جدید همراه با افزایش قیمت است که علاوه بر آن، ما طرح هدفمندی یارانه‌ها و آزاد سازی آن  را اجرا کردیم اما کمبودی در کشور نداشتیم؛ لذا نشان میدهد وزارت جهاد، جامعه کشاورزی و صنعت دام و طیور غیرتمندانه در هدفمندی یارانه ها که یک ضرورت در کشور بوده عمل کرده اند.

وی افزود: بزرگترین وظیفه وزارت جهادکشاورزی  وفور کالا و تولید در بخش کشاورزی اعم از دامی و کشاورزی در یکساله دولت سیزدهم  مدنظر بوده و دیگر  توزیع مرغ با کارت ملی را نداریم و  یک پایداری در تولید را شاهد هستیم.

وی ادامه داد: البته پس از مردمی سازی یارانه ها در اقلام مختلف 20 تا 25 درصد کاهش مصرف داشته ام؛ به صورت نمونه در یک ماه تا 180 هزار تن صنعت روغن مصرف میکرده که الان به 80 هزار تن رسیده یعنی قاچاق حدف شده است.

ساداتی نژاد افزود: در طرح مردمی سازی جمع آوری مازاد تولید را انجام داده ایم و جمع آوری مرغ مازاد و گوشت مازاد استمرار دارد؛ البته منظور از مازاد،  تولید ارزشمندی است که ماراد بر نیاز مصرف است.

به گفته وی، صادرات دام زنده  نیز برای حمایت آزاد کرده ایم و شیوه نامه ان هفته گذشنه ابلاغ شده است. 

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: عوارض صادراتی دام و طیور را برای تکاپو در بازار تولید حذف کرده ایم؛ در تخم مرغ و شیر خشک نیز بذون عوارض آزاد کرده ایم تا صنعت بتواند اضافه بر نیاز خود را صادر کند. برای تامین نقدینگی دام و طیور برای صنعت دام و طیور مصوبه 20هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته شده و تا به امروز  9 هزار  200میلیارد تومان برای حدود 88هزار نفر از جامعه صنعت دام و طیور آن را دریافت کرده اند و این تسهیلات کماکان استمرار دارد.

به گفته وی، 15  هزار نفر از دامداران عشایری و روستایی  دامدار کارت دریافت کردند که بین 50تا 200میلیون تومان با تسهیلات ارزان قیمت 10 تا 12 درصد بوده است و تلاش داریم ای تسهیلات را استمرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات ما در صنعت طیور جوجه یکروزه است، یادآور شد: جوجه یکروزه (مجتمع های مرغ مادری) مانند نیروگاه های ما هستند زیرا جوجه یکروزه تولید شده برای تولید گوشت میروند بنابراین اگر آسیب ببینند 14 ماه زمان برای رسیدن دوباره زمان لازم دارد و مانند سایر صنایع کشور نیست .

ساداتی نژاد افزود:  در حال حاضر مصرف کاهش داشته اما چون در ماه های سرد سال مصرف افزایش می یابد از ماه مرداد خرید تضمینی 30میلیون عدد نخم مرغ نظفه دار را آغاز کرده ایم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره اصلاح نظام در حوزه زمین های کشاورزی، گفت: یکی از 5 محوز راهبردی در وزارت جهاد کشاورزی صدور اسناد اراضی بوده است.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، 4 درصد زمین های کشاورزی در ابتدای دولت دارای سند بوده بوده اند و نسبت به قانون عقب ماندگی وجود دارد که در روند عادی 30تا 35 سال زمان لازم دارد.

وی افزود:  قرارگاه صدور اسناد اراضی با کمک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تشکیل  شده و هماهنگی های لازم در این خصوص انجام شده است.

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد:  تداخلات از سال 94 که قانون کاداستر تصویب شده تا شهریور ماه 1400 و شروع دولت سیزدهم 2میلیون و600هزار هکتار از اراضی 18 میلیون هکتاری رفع تداخل شده بود از آغاز به کار دولت سیزدهم 154 درصد رشد وجود داشته و 1.2 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی در 11 ماه رفع تداخل شده است.

وی گفت:  صدور اسناد اراضی از سال 94 تا شهریور 1400 در مجموع 234 هزار هکتار از اراضی کشاورزی ایران دارای سند تک برگ شده است در 11 ماهه دولت سیزدهم 658 هزار هکتار از اراضی صاحب سند شده و تا پایان 1402 همه زمین های کشاورزی بخش تداخل را به پایان میرسانیم و انشالله تا پایان دولت با همکاری سازمان ثبت و قوه قضاییه اراضی کشاورزی را سنددار میکنیم.

وی از مردم خواست تا قبل از خرید زمین از جهاد کشاورزی شهرستان و استان های استعلامات لازم را داشته باشند و قدر این میراث بین النسلی بدانند.

وزیر جهاد کشاورزی درباره فعالیت های آبخیزداری انجام شده، افزود: امسال  1.2میلیون هکتار از حوزه های آبخیز را فعالیت آبیزداری انجام داده ایم؛ این رویه پاسخگو نیست؛ باید 90 میلیون هکتار از اراضی حوزه آبخیز باید آبخیزداری شود با اجرای سالی 1 میلیون هکتار 90 سال به طول می انجامد.

ساداتی نژاد گفت: با تاکید رئیس جمهوری باید لایحه آبخیزداری نوشته شود  تا سالی 9 تا 10 میلیون هکتار از اراضی به کمک مردم آبخیزداری شود و این مهم میتواند حوزه آب و خاک ما را حفظ کند.

وی افزود: طرح کاشت یک میلیارد درخت را برای تثبیت کربن نیاز است که بنا است این طرح را با کمک مردم عملیاتی کنیم.

وی با اشاره اجرای الگوی کشت در فصل زراعی، تصریح کرد:  همرا با وزیر نیرو تمهید شده تا پس از ابلاغ الگوی کشت کشاورزانی که در الگوی کشت حرکت می‌کنند بخشودگی در آب بها شامل آنها شود  تا مشوقی در جهت حرکت در الگوی کشت باشد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید