Iranian Agriculture News Agency

۱۳۱ هزار تن گندم و روغن خام در سه ماهه بهار سال جاری از طریق بنادر سه‌گانه استان گیلان وارد کشور شد.

واردات ۱۳۱ هزار تن گندم و روغن خام از بنادر گیلان به کشور

به گزارش ایانا به نقل از  شرکت بازرگانی دولتی ایران، (مبدأ) این شرکت براساس تکالیف و وظایف تنظیم بازار، تأمین انواع کالاهای اساسی، شامل گندم، روغن خام، برنج و شکر از بنادر جنوب و شمال کشور را در دستور کار دارد و همزمان با ورود این کالاها از بنادر جنوبی، بخشی از محصولات مذکور نیز طریق بنادر شمالی وارد کشور می‌شود.

براساس این گزارش، در سه ماه نخست امسال، ۱۰۶ هزار تن گندم از طریق دریای خزر وارد کشور شده و پس از ترخیص، محموله‌های این کالای کشاورزی بارگیری شده و براساس برنامه حمل‌ و نقل شرکت بازرگانی دولتی ایران به مراکز ذخیره‌سازی ارسال شده است.

در همین مدت، ۲۵ هزار تن روغن خام نیز از این طریق وارد کشور شده که پس از تخلیه این مقدار روغن، نسبت به ارسال آن به کارخانجات روغن این استان و سایر استان‌های کشور برای تصفیه و تبدیل به روغن خوراکی اقدام شده است.

بنابر این گزارش، خرید تضمینی گندم و دانه‌های روغنی از خرداد در استان گیلان آغاز شده و با تجهیز و راه‌اندازی سه مرکز خرید در شهرستان‌های رودبار و دیلمان و سیلوی سراوان، تاکنون بیش از ۳۰۰ تن گندم و ۳۴ تن کلزا از کشاورزان این استان خریداری شده است.

گفتنی است؛ استان گیلان با دارا بودن سه بندر انزلی، کاسپین و آستارا، توان بالایی در واردات کالاهای اساسی و تأمین کالاهای عمومی مورد نیاز مردم از مبدأ بنادر کشورهای همجوار دریای خزر دارد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید