Iranian Agriculture News Agency

عسکرزاده خبر داد:

تمامی پول های خریداران نهاده های دامی از شرکت خاص در بانک کشاورزی بلوکه است

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تامین حدود ۱۰۴ هزار و ۵۰۰ تن نهاده از ۴۹۰ هزار تن توسط شرکت آریا تجارت، افزود: مابقی نهاده ها نیز تا آخر تیرماه تامین و تحویل دامداران و مرغداران خواهد شد.

تامین نهاده دامداران تا پایان تیرماه

به گزارش خبرنگار ایانا، عباس عسکرزاده معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در میز اقتصادی خبر ساعت 14 شبکه یک که با موضوع «تاخیر در تامین نهاده ها» برگزار شد، گفت: حوزه امنیت غذایی اعم از تخصیص و تامین نیازهای سفره مردم با وزارت جهاد کشاورزی است.

وی افزود: با توجه به شرایط حاکم بر جهان در این برهه حساس زمانی، تامین نهاده ها و نیاز سفره مردم در همه کشورها دچار مشکل شده است.

عسکرزاده با بیان اینکه بر اساس قانون انتزاع کلیه مسئولیت های واردات، سفره مردم از مزرعه تا سفره و نظارت بر عهده وزارت جهاد کشاورزی قرار داده شده است، یادآور شد: همچنین علاوه بر قانون انتزاع شاهد اجرای اصلاحات اقتصادی و مردمی سازی یارانه ها در دولت سیزدهم هستیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه تعداد حدودی ۵۰ شرکت کوچک و بزرگ تامین نهاده‌ها را برعهده دارند، گفت: وضعیت جنگ روسیه و اوکراین سبب اختلال در تامین نهاده‌ها توسط این شرکت ها شده است.

به گفته وی، در برخی از موارد خریداری توسط این شرکت ها انجام شده و در زمان بارگیری ممانعت بارگیری را شاهد بودیم؛ به همین دلیل چرخه تامین با مشکل مواجه شده است.

وی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه تدابیر لازم را در نظر گرفت، تصریح کرد: در این راستا تعداد تامین کننده ها را افزایش دادیم و شرکت های بزرگ وزارت جهاد کشاورزی از شرکت پشتیبانی امور دام، شرکت بازرگانی دولتی ایران و سازمان تعاون روستایی را در این زمینه پای کار آوردیم.

وی با بیان اینکه سامانه جامع تجارت بر فرآیند تامین کالاهای خارجی نظارت دارد، گفت: قسمتی از تاخیر به دلیل شرایط قبل جهانی بوده است؛ البته وزارت جهاد کشاورزی بر اساس سامانه بازارگاه از نظر سیستمی نظارت بر نهاده ها را انجام میدهد.

به گفته وی در حال حاضر ۳ میلیون تن نهاده در بنادر وجود دارد.

عسکرزاده با اشاره به تأخیر در تحویل نهاده‌ها توسط شرکت «آریو تجارت سهیل»، گفت: مجموعه پول دریافتی در بانک کشاورزی بلوکه شده و موجود است؛ حتی یک دلار از حساب بانک مرکزی به این شرکت پرداخت نشده است.

وی با اشاره به تامین حدود ۱۰۴ هزار و ۵۰۰ تن نهاده از ۴۹۰ هزار تن توسط شرکت آریا تجارت، افزود: مابقی نهاده ها نیز تا آخر تیرماه تامین و تحویل دامداران و مرغداران خواهد شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه یک میلیون و سیصد هزار تن نهاده توسط این شرکت‌ها تامین شده گفت: تقریباً ۳۰۰ هزار تن از این میزان باقی مانده شد که برای تخصیص کیفیت ارزی با بانک مرکزی هماهنگ شده که هماهنگی، همدلی و همراهی می‌طلبد که تا آخر تیرماه این نهاده‌ها به دامداران و مرغداران تحویل داده شود

وی با تاکید بر اینکه یکی از محدودیت مشکلات در تحویل نهاده‌ها حمل و نقل است، یادآور شد: یکی از محدودیتهای گمرکات شمال بحث حمل و نقل است و تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا بخشی از نهاده‌ها را از جنوب تامین کنیم و تا آخر تیرماه تمامی نهاده‌ها به دست مرغداران و دامداران برسد.

عسکرزاده با اشاره به تغییر در سامانه بازارگاه، گفت: اصلاحات سامانه بازارگاه تا پایان مرداد و شهریور ماه عملیاتی خواهد شد.

وی گفت: در حال حاضر سامانه بازارگاه میزان سهم نهاده‌های دامی واحدهای مرغداری و دامداری را مشخص می‌کند و سهم هر مرغدار و دامدار برای دریافت و مصرف نهاده‌ها مشخص است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید