Iranian Agriculture News Agency

بعدازظهر امروز انجام شد:

از سر گیری صادرات رسمی سیب درختی ایران به پاکستان پس از ۱۶ سال وقفه

ایران و پاکستان صورتجلسه همکاری تجاری و قرنطینه ای برای مبادلات محصولات کشاورزی امضا کردند.

امضای صورتجلسه همکاری تجاری و قرنطینه ای ایران و پاکستان

به گزارش خبرنگار ایانا، این سند همکاری که صورت جلسه ای از توافق ایران و پاکستان است به امضای نماینده معاونت توسعه بازرگانی وزارتخانه، معاون سازمان حفظ نباتات کشور، مدیرکل دفتر امور بین الملل و سازمان های تخصصی وزارتخانه و همچنین سید وسیم الحسن کمیسیونر امنیت غذایی وزارت امنیت غذایی و تحقیقات ملی پاکستان و محمد سهیل شهزاد مدیر فنی دپارتمان حفظ نباتات این کشور رسید.

براساس این صورتجلسه همکاری، دو کشور در مورد رفع مشکلات قرنطینه ای برای توسعه تجارت محصولات کشاورزی توافق کردند.

بنابراین گزارش، بر اساس این صورتجلسه همکاری، صادرات رسمی سیب درختی ایران به پاکستان پس از ١٦ سال وقفه رسما از سر گرفته می شود.

در چارچوب این صورتجلسه همکاری دو کشور همچنین توافق کردند سیب درختی، کیوی، خرما، کشمش، بادام و پسته ایران به پاکستان صادر و بر مبنای ارز حاصل از صادرات محصولات سیب، پرتقال و کیوی از کشور پاکستان نارنگی، انبه وارد شود ضمن آن که واردات برنج و ادویه از پاکستان به ایران نیز از سایر توافقات دوجانبه است.

مدیر کل دفتر توسعه صادرات که به نمایندگی از معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی پای این صورتجلسه همکاری را امضا کرده است، اظهار کرد: ما با پاکستان مراودات تجاری محصولات کشاورزی داریم و در راستای افزایش سطح مبادلات تجاری میان دو کشور و ضرورت حل و فصل مشکلات قرنطینه ای، این صورتجلسه همکاری تهیه و منعقد شد.

محرم سلطانی با اشاره به این که طی سال های اخیر صادرات سیب درختی ایران به پاکستان دچار نوسان شده بود، اظهار داشت: برای رفع این مساله، معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی از وزارت امنیت غذایی و تحقیقات ملی آن کشور برای سفر به ایران و گفت و گو در این باره دعوت کرد و متعاقب آن، یک هیات پاکستانی از چند روز پیش وارد ایران شد و جلسات متعدد و فشرده ای میان نمایندگان دو کشور برای توسعه شرایط صادرات محصولات کشاورزی و رفع موانع قرنطینه ای و تجاری تشکیل و در نهایت منجر به توافق و امضای این صورتجلسه همکاری شد.

وی افزود: بر پایه این توافق، صادرات سیب درختی ایران به کشور پاکستان به طور رسمی از سر گرفته می شود و سایر محصولات نیز متقابلا بین دو کشور مبادله خواهد شد.

سلطانی در مورد واردات برنج پاکستان تصریح کرد: با توجه به ظرفیتی که در کارخانجات ایران برای تبدیل برنج قهوه ای به برنج سفید وجود دارد و در راستای ایجاد ارزش افزوده و اشتغال زایی، در چارچوب این سند همکاری توافق شد برنج از پاکستان وارد ایران شود.

وی با بیان این که ظرف پنج سال اخیر تجارت میان ایران و پاکستان سیر صعودی داشته است، گفت: از سال 95 تا 1400 حجم تجارت میان دو کشور از نظر ارزشی بیش از۵۰ درصد و به لحاظ وزنی حدود 100 درصد افزایش یافته است.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد با انعقاد این صورتجلسه همکاری تجاری و قرنطینه ای، مسیر مبادلات محصولات کشاورزی برای تجار دو کشور تسهیل شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید