Iranian Agriculture News Agency

رسولی خبر داد:

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: کاهش 45 درصدی قیمت کودهای فسفاته و پتاسه در سال جاری،سبب افزایش فروش روزانه نسبت به دو سال اخیر شده است.

روند صعودی مصرف کود با کاهش 45 درصدی قیمت آن از ابتدای سال جاری

حمید رسولی مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در گفتگو با خبرنگار ایانا، با اشاره به کاهش 45 درصدی قیمت کودهای فسفاته و پتاسه در سال جاری، گفت: با اجرای  این مصوبه،  از تاریخ یک فروردین ماه سال جاری آمار فروش روزانه نشان می‌دهد که مصرف این کودها نسبت به دو سال اخیر روند صعودی داشته است.

 وی ادامه داد: به‌ طور نمونه بررسی آمار فروش روز گذشته افزایش فروش 34 درصدی در این حوزه را نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود میزان مصرف کود فسفات و پتاسه در سال جاری به مصرف استاندارد در جهان و میزان پیشنهادی موسسه تحقیقات خاک و آب نزدیک‌تر شود، افزود: ما در یک دهه اخیر در مصرف کودهای شیمیایی نسبت به میانگین جهانی و پیشنهاد موسسه آب‌ و خاک دچار کم‌مصرفی شده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در ابتدای سال ۹۹ و با تغییر نرخ ارز مصرف کودهای پتاسه و فسفاته کاهش یافت، تصریح کرد: مصرف کودهای شیمیایی به جهت کمی و کیفی تأثیر فوق‌العاده‌ای بر محصولات کشاورزی دارد و با افزایش مصرف و رسیدن به مصرف بهینه، افزایش کمیت و کیفیت تولید محصولات کشاورزی را شاهد خواهیم بود.

 وی با اشاره به اینکه در چند سال اخیر کمبود تولید در محصول گندم به‌وضوح قابل‌مشاهده بود، یادآور شد: کشاورزان نتوانستند به دلیل گرانی از این نهاده های اثرگذار استفاده کنند که در نهایت شاهد کاهش تولید بوده‌ایم.

 به گفته وی، در سال جاری به دلیل استفاده از این کودها سال پر محصولی را ازنظر کمی و کیفی در محصولات کشاورزی شاهد خواهیم بود.

 وی با اشاره به این‌ که کودهای پتاسه و فسفات در مقابل تنش‌های محیطی مانند سرما و گرما، توان گیاهان را افزایش می‌دهد، گفت: با مصرف این کودها شاهد تولید محصولات سالم خواهیم بود.

رسولی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود  3500 کارگزاران کشاورزی در اقصی نقاط کشور، افزود: با صدور حواله‌های الکترونیکی که توسط مراکز خدمات جهاد کشاورزی انجام و در اختیار کشاورزان قرار داده می‌شود، ان ها می‌توانند با قیمت‌های اعلامی کودها را تهیه کنند.

وی با اشاره به استقبال کشاورزان از این محصولات، یادآور شد: در حال حاضر ذخایر استراتژی کودهای شیمیایی بیش از ۴۳۰ هزار تن است که تا چند روز آینده به بیش از ۵۰۰ هزار تن خواهد رسید.

 به گفته مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی  مشکلی در تأمین و تدارک کودهای پتاسه و فسفاته وجود ندارد.

وی در پایان از کشاورزان خواست تا نهاده های مورد نظر خود را  از جمله کود را از شبکه‌های رسمی تهیه کنند تا شاهد اثربخشی مصر ف کودهای کشاورزی در محصولات خود باشند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید