Iranian Agriculture News Agency

وزیر جهاد کشاورزی در هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و قزاقستان :

وزیر جهاد کشاورزی در هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و قزاقستان تصریح کرد: افزایش تجارت دو کشور تا سقف ۳ میلیارد دلار تا 3سال آینده رقم میخورد.

 افزایش تجارت دو کشور تا سقف ۳ میلیارد دلار در 3سال آینده رقم میخورد

به گزارش خبرنگار ایانا، سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی، تجاری، علمی، فنی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان که عصر امروز در تهران برگزار شد، ابراز امیدواری کرد: هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌ مقدمه ای برای شکوفایی هر چه بیشتر روابط دوجانبه و گسترش سطح مبادلات تجاری بین دو کشور  باشد.

وی همچنین از هیئت های دو کشور که طی 2 روز با زحمات بی شائبه خود پیرامون همکاری های اقتصادی، تجاری، فنی، کشاورزی، غذایی، بهداشتی، انرژی، صنعتی، معدنی و حمل و نقل مذاکره کرده و به توافقات پرثمر در این زمینه های دست یافتند تشکر و قدردانی کرد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: امیدوارم این اجلاس ضمن تکمیل دستاوردهای سازنده اجلاس های قبلی بر حل مشکلات و موانع موجود اهتمام کرده و با تدوین  چارچوب همکاری ها، برنامه های مشخصی را برای پیشبرد اهداف تدوین شده ارایه کند.

ساداتی‌نژاد با اشاره به وقفه 2 ساله ایجاد شده در روند برگزاری نشست های سالانه اجلاس بین دو کشور افزود: وقوع پاندمی کرونا بر روند رو به رشد همکاری های دو جانبه اندکی تاثیر گذاشته است.

به گفته وی، برگزاری هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی، تجاری، علمی، فنی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان نقطه عطفی برای گشودن افق های تازه در همکاری های اقتصادی بین دو کشور است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گفتگوی تلفنی  سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران با  جومارت توقایف، رئیس جمهوری قزاقستان در 13 بهمن ماه سال جاری، تصریح کرد:  رئیس جمهوری ایران سطح فعلی مناسبات و همکاری های اقتصادی و تجاری دو جانبه را متناسب با سطح روابط سیاسی دو کشور ندانسته اند و اظهار امیدواری کرده اند که در سی امین سال  برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور گام بلندی در راستای ارتقای سطح تعاملات اقتصادی برداشته شود.

وی ادامه داد: رئیس جمهوری قزاقستان نیز در آن گفتگو اظهار امیدواری کرده اند که برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی بتواند جهشی بلند در روابط دو کشور ایجاد کند و آینده روابط دو جانبه را بسیار پرثمر و درخشان دانسته اند  و بر برگزاری این اجلاس تاکید کرده اند.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: از این اجلاس انتظار می رود ابتکار عمل های ویژه ای در شناسایی و حل مشکلات موجود در روند همکاری‌های دو کشور  را ایجاد کند و برنامه ها و توافقات اجرایی متعددی برای رونق اقتصادی، تجارت و ایجاد زیرساخت‌های بلندمدت برای همکاری های  آینده  را در دستور کار  قرار دهد.

وی با اشاره به برخی از این برنامه ها، یادآور شد: در حوزه تجارت توافق در مورد ایجاد شورای  مشترک تجاری دو کشور گام مهمی است که انشالله در این اجلاس مورد تفاهم قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: در این اجلاس درباره برپایی نمایشگاه تووی و نیز برپایی نمایشگاه توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در کشور قزاقستان در بهار سال ۱۴۰۱ تصمیم‌گیری خواهد شد.

ساداتی نژاد ضمن تشکر از روسای گمرکات دو کشور، افزود:  روسای گمرکات دو کشور در یک فضای صمیمانه و با استفاده از فرصت برگزاری این اجلاس، سند همکاری های گمرکی جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان را نهایی کرده اند که در پایان این نشست شاهد امضای این تفاهم نامه زیرساختی خواهیم بود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ایجاد کمیته مشترک بانکی و توافق در این زمینه گفت: با این مهم امکان استفاده از ارزهای ملی برای تسویه حساب های تجارت دو جانبه نیز گام‌های مهمی در جهت تسیهل تجارت، مورد توافق قرار خواهد کرد.

وی ادامه داد: خوشبختانه در بخش کشاورزی که جایگاه ممتازی در روابط تجاری و فنی دو کشور به خود اختصاص می‌دهد همکاری ها در ابعاد مختلف فنی به ویژه قرنطینه دامی و نباتی نهادینه شده و در این اجلاس راهکارهای افزایش بیش از پیش تجارت کالاهای کشاورزی و مبادله اطلاعات قرنطینه‌ای مورد توافق قرار خواهد گرفت.

ساداتی نژاد یادآور شد: بسیار مایه خرسندی است که تفاهم و شناخت متقابل فیمابین دستگاه‌های مسئول استانداردها، اعتبار سنجی و ارزیابی اعتبار در جهت تسهیل مبادله کالا همراه با تضمین کیفیت و رعایت ضوابط و الزامات در سطح عالی ایجاد شده و اسناد همکاری دوجانبه در پایان این نشست به امضاء خواهد رسید.

وی با تاکید بر  جایگاه ممتاز دو کشور در حوزه ترانزیت منطقه‌ای، افزود: در اجلاس حاضر توافقات قابل توجهی برای ساماندهی قطار کانتینری در کریدور هند، کشورهای حاشیه خلیج فارس، ایران، قزاقستان، آسیای مرکزی و روسیه به دست آمده است.

او افزود:  به نوبه خودم از تصمیمات اتخاذ شده در اجلاس بر افزایش حجم ترانزیت «کارگو» در کریدور ایران- ترکمنستان - قزاقستان و تسهیل  شرایط تعرفه ای در این مسیر حمایت خواهم کرد.

وزیر جهاد کشاورزی از مدیران بنادر مهم دو کشور که در اجلاس حضور داشتند، خواست تا گام‌های عملی در جهت تسهیل هر چه بیشتر حمل و نقل دریایی کالا و برقراری سرویس منظم رو –رو  بین دو کشور دست یابند.

وی با اشاره به پاندمی کرونا در جهان، گفت:  در حوزه بهداشت نیر با توجه به  اقتضائات ناشی از شروع پاندمی کرونا در مورد تامین متقابل داروها و تجهزات پزشکی مورد نیاز دو کشور و ایجاد شرکت های مشترک برای همکاری در تولید این اقلام تصمیم‌گیری می‌شود.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، در این اجلاس در حوزه‌های انرژی، مناطق آزاد، گردشگری، صنعت، معدن و همکاری های غذایی نیز معاونین وزرا و مدیران ذی ربط از هر دو طرف حضور دارند.

وی با اشاره به اینکه اراده قوی دو کشور برای توسعه چشمگیر تجارت و همکاری های اقتصادی وجود دارد، گفت: امیدوار هستیم که این همکاری در نشست امروز موجب افزایش تجارت دو کشور تا سقف ۳ میلیارد دلار تا 3سال آینده شود.

 به گفته وی، وزاری دو کشور برای توسعه روابط تجاری ایران و قزاقستان تلاش خواهند کرد و برای این منظور تسهیل روابط بانکی، حذف دموکراسی های اداری بین دو کشور در حوزه های گمرکی و حوزه های تعرفه ای را مدنظر قرار داده اند.

وی از اعلام آمادگی ایران برای صادرات محصولات کشاورزی مثل سبزی و صیفی، سیب زمینی، پیاز و گوجه و انواع مرکبات خبر داد و افزود: آمادگی واردات گوشت از نوع گوسفندی و گاو از کشور قزاقستان را داریم.

وزیر جهاد کشاورزی ضمن دعوت از سرمایه گذاران قزاقستانی برای سرمایه گذاری در ایران گفت: سرمایه‌گذاران ایرانی نیز آمادگی دارند تا در آن کشور سرمایه گذاری کنند و ما حتما از آنان حمایت خواهیم کرد.

وی در پایان گفت: اعتقاد دارم که ما می توانیم امنیت غذایی پایدار و مشترک را بین دو کشور به دلیل سفره مشترک تاریخی در منطقه داشته باشیم.

 

گفتنی است در پایان این اجلاس پنج سند همکاری مشترک میان مقامات ایرانی و قزاقستانی به امضاء رسید. 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید