Iranian Agriculture News Agency

ساداتی نژاد در جمع روسای دامپزشکی سراسر کشور گفت:

وزیر جهاد کشاورزی گفت: با ورود شرکت‌های دانش بنیان بازار صادرات واکسن‌های دامی رشد خواهد کرد.

رشد صادرات واکسن های دامی با ورود شرکت های دانش بنیان

به گزارش خبرنگار ایانا، سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز در بازدید از سازمان دامپزشکی کشور، در شورای اداری مدیران دامپزشکی سراسر کشور که به صورت وبیناری برگزار شد، گفت: سازمان دامپزشکی تلاش‌های مضاعفی را برای امنیت غذایی کشور که رسالت ماست انجام می‌دهد.

وی با اشاره به این که در دولت سیزدهم تمام زنجیره غذا در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است، افزود: در حال حاضر از مزرعه تا سفره در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است و سالیان سال شاهد آن بوده‌ایم که در گذشته یک بخشی از زنجیره در اختیار ما نبوده و اشکالاتی در حوزه توزیع، بازار و تجارت پیش می‌آمد.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه هم‌اکنون فرماندهی زنجیره غذا در دست یک فرمانده واحد است، بیان کرد: به عبارتی وزارت جهاد کشاورزی از اقتدار کامل برای اینکه حوزه غذا را نظارت کند برخوردار است.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه وظیفه سازمان دامپزشکی در حوزه بهداشت غذا  نقش ویژه ای است،‌ افزود: مُهر دامپزشکی باید اطمینان‌آور و آرام بخش برای ایرانیان باشد تا بدون دغدغه با دیدن آن، اطمینان حاصل کنند که آن محصول از سلامت و ایمنی لازم برخوردار است.

وی با بیان اینکه تحت هیچ شرایطی نباید اجازه دهیم ذره‌ای در اطمینان به بخش اخلال ایجاد و یا دچار خدشه شود، گفت: سازمان دامپزشکی تاکنون نقش خود را به خوبی انجام داده است؛ به طوری که در بحث کانون‌های آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان مرکزی که برای اولین بار رویت شد به موقع و خیلی قوی ظاهر شد.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، سلامت غذا یکی از موضوعات مهم امنیت غذایی است که بخشی از آن در اختیار سازمان دامپزشکی قرار دارد، سلامت دام به هر شهروند ایرانی آرامش می‌دهد و کاملا درست است. 

وی با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی نیز مانند سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری سازمانی چند وجهی است، گفت: از یک نگاه می‌توان سازمان دامپزشکی را فنی دید و از طرف دیگر این سازمان اقتصادی است، بنابراین حرکت در این حوزه ظرافت و سختی را می طلبد؛ همان گونه که سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری نیز بین حوزه اقتصاد و سلامت حفظ جنگل و مرتع قرار گرفته است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که یکی از موضوعات حال حاضر‌، تجارت غذا است، افزود: باید صادرات را توسعه دهیم و نقش سازمان دامپزشکی در این زمینه بسیار مهم است تا محصول ایرانی بدون دغدغه به سایر کشورها صادر شود و محصولات خارجی نیز برای مصرف دغدغه‌مند نباشد.

ساداتی نژاد تصریح کرد: در حوزه بیماری های مشترک بین انسان و دام نیز این سازمان نقش مهمی دارد و در این راستا پیشگیری اصلی‌ترین مساله است تا بیماری ایجاد نشود چرا که هزینه‌های پیشگیری قطعا از هزینه های درمان کمتر است و باید برای آموزش هایی که این حوزه نیاز دارد سرمایه گذاری کنیم و با بازدیدهایی که انجام می شود باید بتوانیم پیش از موعد، مشکلات دامداری‌ها، مرغداری ها، جایگاه های دام و کانون هایی را که احساس خطر می‌کنیم، را رفع کنیم.

وی با بیان این که محدودیتی برای واردات و صادرات در نظر نمی‌گیریم، افزود: نگاه ما به واردات و صادرات نگاه اقتصادی است و کشاورزی را تجارت می بینیم و با ممنوعیت صادرات، تجارت رشد نخواهد کرد.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر افزایش کارآمدی و به روزرسانی حوزه های دامپزشکی تصریح کرد: بخش دامپزشکی به عنوان یک نظام حاکمیتی در واردات و صادرات مهم است و با توجه به حساسیت کار باید به فناوری‌های روز دنیا نگاه کرده و با رعایت ایمنی، کار کارشناسی و فنی اما با سرعت پیش برویم.

وی با تاکید بر حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، گفت: شرکت‌های دانش بنیاد جوان باید برای تولید ورود کنند، زیرا با ورود شرکت‌های دانش بنیان بازار صادرات واکسن‌های دامی  رشد خواهد کرد.

ساداتی نژاد افزود: موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی نیز در این زمینه نقش مهمی دارد و باید در این زمینه همراهی کند و بر بخش‌های مختلف فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان نظارت داشته باشد.

وی در پایان خواستار تشکیل نشست‌های مشترک بین سازمان دامپزشکی کشور، موسسه رازی، سازمان شیلات ایران، معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی و سازمان امور عشایر ایران به دلیل همگونی در فعالیت‌هایشان شد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید