Iranian Agriculture News Agency

در دیدار نمایندگان دو کشور؛

در دیدار نمایندگان دو کشور، راه های رفع مشکل ممنوعیت موقت صادرات فلفل‌ دلمه‌ای ایران به روسیه بررسی شد.

راه های رفع ممنوعیت موقت صادرات فلفل‌ دلمه‌ای ایران به روسیه بررسی شد

به گزارش خبرنگار ایانا، محمدمهدی برومندی معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی ایران در دیدار با لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران، اظهار کرد: ایران و روسیه دو همسایه بسیار مهم و تاثیر گذار برای هم هستند و قدمت روابط آنها بسیار زیاد است.

وی، توسعه همکاری ها با همسایگان به ویژه روسیه را از برنامه‌های دولت سیزدهم عنوان کرد و افزود: سالانه 135 میلیون تن محصولات کشاورزی در ایران تولید و حدود 10 میلیون تن از این محصولات به کشورهای مختلف صادر می شود.

وی با شاره به این که سازمان حفظ نباتات دو کشور ایران و روسیه با هم همکاری مستمر دارند و پروتکل ها را به صورت مداوم به اشتراک می گذارند، خاطرنشان کرد: در یکی از محموله های فلفل دلمه ای از سموم دفع آفات نباتی استفاده شده بود که در اتحادیه اروپا مورد استفاده و تایید بوده اما در روسیه ثبت نشده است و این امر موجب شد تا صادرات محصولاتی که برای روسیه تولید شده بود با ممنوعیت موقت مواجه شود در حالی که همین محصولات به سایر کشورها به راحتی صادر می شود.

برومندی گفت: با توجه به این که ۲ هزار هکتار گلخانه در ایران، محصولات تولیدی خود را به روسیه صادر می‌کنند، پیشنهاد ما این است که سموم مورد استفاده برای این محصولات از کشور روسیه تامین شود.

وی در ادامه خواستار استمرار همکاری ها برای رفع ممنوعیت موقت صادرات فلفل‌ دلمه‌ای ایران به روسیه شد.

در این دیدار، لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران اظهار کرد: کشور روسیه مخالف روابط دو جانبه نیست و تلاش می‌کنیم تا این صادرات به روسیه دوباره رونق بگیرد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید