Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان گفت: احداث گلخانه‌ها یکی از راه‌حل‌های مناسب برای بهره‌وری آب و مقابله با بحران خشکسالی است.

ظرفیت مناسب اصفهان برای کشت های گلخانه ای

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اصفهان، مرادمند رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان  احداث گلخانه‌ها را یکی از راه‌حل‌ها در شرایط موجود و در راستای بهره‌وری آب دانست و ابراز داشت: ظرفیت‌های خوبی در کشاورزی استان وجود دارد و اصفهان یکی از استان‌های پیشرو در زمینه احداث گلخانه در کشور است.

وی خاطرنشان کرد: حدود ۲۳۴ هکتار گلخانه در اصفهان گل و گیاه زینتی تولید می‌کنند و مابقی گلخانه‌ها به تولید سبزی و صیفی اختصاص دارد.

مرادمند با اشاره به اینکه شهرستان خمینی شهر در تولید گل به ویژه شب بو سرآمد استان و شهره عام و خاص است، گفت: در محصولاتی مانند گل و گیاه زینتی که فساد پذیر است و قابل نگهداری نیست، باید تقاضا محوری مد نظر قرار گیرد، زیرا اگر به میزان بازار تقاضا تولید نشود بی شک عرضه جوابگو نیست.

وی، بازاریابی مطمئن، حدف واسطه‌ها و کاهش قیمت تمام شده با نرخ عادلانه را در این حوزه ضروری دانست و افزود: اگر گردش اطلاعات ناکارآمد و نادرست باشد بدون شک در ادامه کار برنامه‌ریزی مناسبی وجود نخواهد داشت، زیرا نه تنها تولید که انتهای کار یعنی فروش و بازاریابی محصول بسیار مهم است که به آن کمتر پرداخته شده است.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اینکه کاهش ضایعات در تولیدات گل بر قیمت نهایی اثر دارد و سود آن به تولید کننده باز می‌گردد، گفت: کلید موفقیت ایجاد زنجیره‌ها است. بازار بین المللی گل و گیاه سپاهان را ظرفیتی بسیار ارزشمند است و  سرمایه این مجموعه توسط بخش خصوصی تأمین شده و تاکنون تسهیلاتی دریافت نکردند و این آمادگی را داریم که مسائل و مشکلات این مجموعه را پیگیری کنیم.

وی با بیان اینکه شیوع بیماری کرونا در دوسال و نیم گذشته لطمه زیادی به برخی مشاغل وارد کرده که یکی از آن‌ها حوزه تولید گل و گیاه زینتی بوده است، اضافه کرد: تولید کنندگان در برابر این آسیب مقاومت کردند و مجدد شاهد رونق در این حوزه هستیم و ارتقا کمی و کیفی این مجموعه را پیگیری خواهیم کرد و در فاز سوم آن قرار است زیرساخت‌های آموزش برای سرمایه گذاران و انتقال تجربیات فراهم شود.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید