Iranian Agriculture News Agency

کارشناس مسئول پنبه و دانه‌های روغنی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان از آغاز برداشت کلزا در اراضی زیر کشت در استان اصفهان خبر داد.

برداشت یک هزار تنی دانه کلزا از مزارع اصفهان

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اصفهان ، کیوان بنی اسدی کارشناس مسئول پنبه و دانه‌های روغنی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: در سال زراعی ١٣٩٩-١۴٠٠، بیش از ۴۵۰هزار هکتار از اراضی استان به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص یافت.

اوبا اشاره به آغاز برداشت کلزا در اغلب مناطق استان افزود: در حال حاضر در سال زراعی جاری بیشترین سطح کشت مربوط به شهرستان‌های شاهین شهرمیمه، گلپایکان،  شهرضا و... میباشدو پیش بینی میشود برداشت تا اواخر خردادماه ادامه داشته باشد.

کارشناس مسئول پنبه و دانه‌های روغنی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان در سال زراعی جاری، جزو استان‌های برتر در متوسط عملکرد در هکتار می‌باشدگفت:پیش بینی میشودبیش از هزار تن دانه کلزا حاصل شود. این محصول با هماهنگی‌های انجام شده تحویل کارخانه روغن نباتی مستقر در استان می‌شود.

بنی اسدی  افزود: در سال زراعی جاری قیمت خرید تضمینی کلزا افزایش یافت و متناسب با هزینه‌های تولید گردید و ۱۱۰۰۰۰ریال اعلام شد.

او در ادامه بیان کرد: روغن کلزا به دلیل داشتن اسید‌های چرب غیر اشباع نشده و نداشتن کلسترول از کیفیت تغذیه ایی بالایی برخوردار است و کشت کلزا از گیاهان دانه روغنی مهم و سازگار اقلیمی است؛ و در اصلاح برای ساختمان خاک و... توصیه به کاشت این محصول میشود.

بنی اسدی گفت: سالانه ماحدود چند میلیارد دلاروابسته به واردات روغن کلزا و کنجاله دام و طیور به کشور‌های خارجی هستیم به خصوص در شرایط تحریم و در سال‌های اخیر که برای تامین خوراک دام و طیور مشکل داشته ایم که با افزایش سطح کشت این محصول می‌توانیم این مشکل را رفع کنیم هر چند دولت برای افزایش سطح کاشت نرخ را امسال خوب اعلام کرده، اما خشکسالی مانع توسعه کشت شده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید