Iranian Agriculture News Agency

مدیر زراعت جهاد کشاورزی اصفهان گفت: تاکنون ۲۵۰۰ تن گندم از کشاورزان خریداری شده است و این روند تا پایان شهریور ماه ادامه دارد.

کاهش ۲۰ هزار هکتاری سطح زیرکشت گندم در استان

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اصفهان، پیمان فیروز نیا مدیر زراعت جهاد کشاورزی اصفهان درباره شروع فصل برداشت گندم و خرید از کشاورزان اظهار داشت:خرید گندم تقریباً ۱۰ روز است که در استان شروع شده و تا شهریور ماه ادامه خواهد داشت. برداشت گندم ابتدا از مناطق گرم و خشک مانند کاشان، آران و بیدگل، نائین و خوروبیابانک شروع می‌شود و سپس در مناطق معتدل ادامه و در آخر مناطق سردسیر برداشت میشود. قیمت هرکیلو گرم گندم ۵ هزار تومان است و ۴۳ مرکز خرید محصولات کشاورزی نیز برای این امر پیش بینی شده است.

او  افزود: امسال سطح زیر کشت گندم استان با توجه به این که وضعیت منابع آبی اصفهان از محل رودخانه تامین میشد،نسبت به سال گذشته بشدت کاهش پیدا کرده است. سال گذشته ۶۰ هزار هکتار سطح زیر کشت گندم آبی داشتیم، اما سطح زیر کشت امسال ۴۱ هزار و ۳۰۰ هکتار است که ۲۰ هزار هکتار نسبت به سال گذشته کاهش سطح زیر کشت داشتیم.

او با اشاره به مشکلات افزود: مشکلاتی، چون کاهش بارندگی ها، نوسانات دمایی بسیار بالا، سرمای طولانی مدت و طوفان‌های شدید در استان باعث شده است که به مزارع گندم خسارت وارد شود. تعداد زیادی از کشاورزانی که با چاه مبادرت به کشت کرده بودند، اما متاسفانه شرایط به خوبی پیش نرفت و بخشی از کشت جو خود را به چرا دادند. پیش بینی می‌کنیم از سطح کشت شده که ۴۱ هزار و ۳۰۰ هکتار بوده است، حدود ۳۷ هزار هکتار به برداشت رسیده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید