Iranian Agriculture News Agency

صدور ۶۰ درصد محصولات کشاورزی اصفهان از طریق گمرکات سایر استان‌ها

تشکل تخصصی نیاز ضروری باغداران سمیرمی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اصفهان، مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان تصریح کرد: ۶۰ درصد محصولات کشاورزی این استان از طریق گمرکات سایر استان‌ها صادر می‌شود که یکی از چالش‌های مهم این بخش است.  

فرهاد حاجی‌مرادی با اشاره به اینکه ثبت گزینه مبدا تولید برای صادرات اجباری نیست، اضافه کرد: با توجه به اینکه گزینه مبدا تولید در اظهارنامه‌های گمرکی اجباری نیست، بار این استان به نام استانهای دیگر صادر می‌شود.

مشکلات دامنگیر سیب باید برطرف شود

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: سال‌های پیش زحمات فراوانی برای ایجاد کنسرسیوم سیب درختی انجام شد و برند سازی و طرح تجاری لازم انجام شد و در صورتیکه آن کنسرسیوم شکل گرفته بود خیلی از مشکلات امروز کشاورزان حل شده بود اما مشکل فرهنگی و سیاسی دامنگیر تشکیل این کنسرسیوم شد.

وی ادامه داد: سیب سمیرم سال گذشته بدلیل کم آبی و خشکسالی در منطقه با کاهش تولید و سطح زیر کشت مواجه شد، اما در حوزه باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اقدامات خوبی انجام شده است.

حاجی مرادی اظهار داشت: امروز نمونه سیب‌های منطقه سمیرم در بازار قابل مشاهده است اما مشکلی که با آن مواجه هستیم این است که به جرم قاچاق آنها توقیف می‌ شود با توجه به اینکه این نوع سیب‌ها در گذشته وارداتی بود اما به تدریج در بازار وارد شده است.

وی خاطرنشان کرد: نمی‌شود یک شبه همه درختان سیب سمیرم را قطع و جایگزین کرد اما اقداماتی انجام شده که به تدریج شرایط مهیا می‌شود اما زمانبر است.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: آمار صادرات محصولات کشاورزی استان اصفهان در ۱۰ ماه گذشته  به ۹ هزار و ۶۲۰ تن رسیده است و مشکلی برای صادرات وجود ندارد و شرایط صادرات هموار است.

حاجی‌مرادی با بیان اینکه مشکل صادراتی وجود ندارد، افزود: آمار صادارات کشاورزی کشور نیز در ۱۰ ماه گذشته ۴۳۳ هزار تن رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۵ درصد رشد را نشان می‌دهد.  

وی ادامه داد:کاهش ارزش دلار که از حدود یک هفته گذشته پیش آمده، مقداری انگیزه صادرات را کاهش داده است.  

حاجی مرادی با بیان اینکه ارزش صادراتی سیب درختی هم حدود ۲ دلار است خاطرنشان کرد: در زمان حاضر عراق، روسیه، افغانستان، هندوستان، پاکستان  امارات، گرجستان و قطر متقاضی واردات سیب ایران هستند.   

وی اضافه کرد: نگرانی‌هایی که چند سال گذشته در مورد عرضه سیب سر مزرعه وجود داشت با تلاش‌های صنف کشاورزی طی ۲ سال گذشته تا حدودی برطرف شده و قرار شد که باغداران تا حد ممکن از عرضه ناگهانی محصول به بازار خودداری کنند.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان ادامه داد: ذخیره سازی سیب از ۲ سال گذشته توسط باغداران انجام می‌شود و به همین دلیل در این مدت قیمت سیب واقعی تر شده است.  

وی گفت: باغداران سیب امسال محصول خود را سر مزرعه حدود چهار تا چهار هزار و ۵۰۰ تومان به فروش رساندند و هم اکنون سیب سردخانه ای کشاورزان با قیمت ۱۲ هزار تومان قابل فروش است. 

حاجی مرادی با اشاره به اینکه باید رعایت حقوق مصرف کنندگان هم در نظر گرفته شود بیان کرد: اما شرایط تورمی جامعه و انتظارات موجود و ورود دولت به مبحث تنظیم بازار امکان افزایش قیمت را به ۱۳ هزار تومان افزایش خواهد داد.

وی افزود: مکاتبات از طرف سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی استان با فرمانداری سمیرم انجام شده و اعلام کردیم در صورتی که مدعی وجود سیب در انبارهای این شهرستان هستید، می‌توانید ۵۰۰ تن آنرا بصورت نقدی به ستاد تنظیم بازار استان تحویل دهید.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان بیان کرد: محصولات کشاورزی در برنامه‌های صادراتی تابعی از تولید است و تولید کننده باید به صادرکننده وصل باشد و میزان تولید، فرایند سورت و بسته بندی و قیمت گذاری باید بصورت زنجیروار به هم وصل باشد.

وی گفت: امکان اینکه صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان در زمان حاضر مشتری خارجی داشته باشند وجود دارد، اما کسیکه فروشنده واقعی داشته باشد باید معرفی شود و هیچ اشکالی هم در این زمینه وجود ندارد.

حاجی مرادی ادامه داد: بر اساس گفته بسیاری از صادرکنندگان،  مشکل اصلی تامین مستمر بار است و اینکه هر روز قیمت جدید ارائه شود قابل قبول نیست.     

وی اظهار داشت: در ماه‌های گذشته جلساتی در شهرستان سمیرم برگزار شده و همواره بحث‌های تکراری و همیشگی نبود تشکل تجاری در منطقه، نبود زیرساخت‌های صادراتی مطرح شده است.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان با اشاره به اینکه باید تشکل‌های منطقه‌ای را به سمت افزایش توانمندی‌های صادراتی سوق دهیم خاطرنشان کرد: باید لیست دقیقی از تولیدکنندگانی که آماده همکاری در زمینه عرضه مستقیم، تنظیم بازار و صادرات هستند ارائه شود.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید