Iranian Agriculture News Agency

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی اصفهان تصریح کرد: «سن مادر» یکی از مهمترین آفات گندم و جو است که زمستان‌ها در زیر بوته های گون و گیاهان وحشی مراتع در کوه ها و ارتفاعات می گذراند.

پایش اماکن زمستان گذران سن غلات در ارتفاعات استان اصفهان

به گزارش خبرنگار  ایانا در استان اصفهان ،  محمود افلاکی مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی اصفهان، گفت : ​سن مادر یکی از مهمترین آفات گندم و جو است که زمستان ها را در زیر بوته های گون و گیاهان وحشی مراتع در کوه ها و ارتفاعات می گذراند و اواخر اسفند ماه با شروع گرما از مراکز زمستان گذرانی خود پرواز و در مزارع ریزش می کند.

وی ادامه داد: عملیات پایش کانون های سن غلات با هدف بررسی وضعیت ریزش سن غلات ، کنترل و کاهش خسارت ناشی از آن، هر سال در چهار فصل بهار،تابستان، پاییز و زمستان انجام می گیرد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی اصفهان اظهار کرد:درهمین راستا  عملیات پایش سن غلات با حضور کارشناسان واحد آفات عمومی و همگانی در سه ایستگاه به ارتفاع 2400،2300،2200 از سطح دریا در مناطقی از استان شامل شهرستان اصفهان (ارتفاعات جرقویه)،شهرستان نجف آباد(کوه پنجه)،شهرستان شهرضا(کلاه قاضی)، شهرستان خمینی شهر(ساسپید ) شهرستان مبارکه (کوه کاریز و طالخونچه)، شهرستان گلپایگان (صالح پیغمبر)، شهرستان چادگان(دالانکوه جنوبی) ،فریدن (دالانکوه شمالی)و شهرستان نطنز( کرکس ) جهت بررسی وضعیت ذخیره سن انجام گردید، که به صورت تصادفی و متمرکز 10 بوته در هر ارتفاع بررسی که تراکم متوسط 30تا 50 عدد سن زیر هر بوته مشاهده شد.

افلاکی افزود: این بازدیدها با هدف تعیین تراکم جمعیت و همچنین قدرت زاد آوری سن های ماده و زمان مناسب مبارزه با این آفت در سال زراعی آتی انجام شد.

وی ابراز امیدواری کرد: با رصد وضعیت  تراکم جمعیت زمستانگذران سن غلات  در ارتفاعات و زیست گاه های زمستانه  آفت در  استان و آگاهی دادن  به موقع کشاورزان  در زمان تخلیه کامل اماکن زمستان گذران   و  معطوف کردن عملیات مبارزه با سن مادر و منطبق با دستورالعمل های ابلاغی ؛  نقش بسیار مهمی در کنترل آن  را به همراه خواهد داشت.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید