Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی اردستان گفت: ۶ مورد ساخت و ساز غیرمجاز در اراضی مرغوب کشاورزی در بخش زواره از توابع این شهرستان تخریب و افزون بر ۱۲ هزار مترمربع زمین کشاورزی آزادسازی شد.

۱۲ هزار مترمربع زمین کشاورزی در اردستان آزادسازی شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اصفهان ، علی اکبر صالح  افزود: این تخریب‌ها در راستای اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون اصلاحی قانون حفظ کاربری اراضی زراعی، باغ‌ها و آزادسازی زمین‌های کشاورزی انجام شد.

وی ادامه داد: ساخت و سازهای تخریب شده از سوی افراد در اراضی کشاورزی و برای افزایش ارزش افزوده ملک‌ها انجام گرفته، به شکل ویلا و یا فنس‌کشی بود که با حضور عوامل نیروی انتظامی، جهاد کشاورزی و نمایندگان دادستانی تخریب شد.

صالح یادآور شد: طبق ماده ۱۰ قانون اصلاحی قانون حفظ کاربری اراضی زراعی، هرگونه تغییر کاربری در قالب ایجاد بنا، برداشتن یا افزایش شن و ماسه و سایر اقدام‌هایی که بنا به تشخیص وزارت جهاد کشاورزی تغییر کاربری محسوب می‌شود،چنانچه به‌طور غیرمجاز و بدون اخذ مجوز از کمیسیون موضوع تبصره (۱) ‌ماده (۱) ‌این قانون صورت پذیرد، جرم بوده و ماموران جهاد کشاورزی محل مکلفند نسبت به توقف عملیات اقدام و مراتب را به اداره متبوع برای انعکاس به مراجع قضایی اعلام کنند.

وی با اشاره به  تبصره ۲ این ماده، گفت: ماموران جهاد کشاورزی موظفند با حضور نماینده دادسرا و در نقاطی که دادسرا نباشد با حضور نماینده دادگاه محل علاوه بر تنظیم صورت‌مجلس راساً نسبت به قلع و قمع بنا و مستحدثات اقدام و وضعیت زمین را به حالت اولیه اعاده کنند.

مدیر جهاد کشاورزی اردستان تصریح کرد: گروه‌های ویژه کنترل ساخت و سازهای غیرمجاز در این شهرستان فعال هستند و در صورت مشاهده ساخت و ساز غیر مجاز برخورد قانونی خواهند کرد.

صالح افزود: مردم نیز می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی کشاورزی آن را به دستگاه‌های مربوطه گزارش کنند تا در اولین فرصت نسبت به تخریب و آزادسازی این اراضی اقدام شود.

وی تصریح کرد: متخلفان علاوه بر تخریب بنا، ملزم به پرداخت جریمه معادل یک تا سه برابر بهای اراضی به قیمت روز زمین با کاربری جدید مورد نظر تخلف هستند و در صورت تکرار جرم به حداکثر جزای نقدی و حبس از یک تا ۶ ماه محکوم خواهند شد.

حمیدرضا تاملی فرماندار اردستان ۲۴ اردیبهشت امسال در نشست کارگروه رسیدگی به ساخت و سازهای غیرمجاز در زواره گفته بود: ساخت و سازهای غیرمجاز در بخش زواره این شهرستان تضعیف حقوق دولت را به همراه داشته است و باید ساماندهی شود.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید