Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مبارکه گفت: ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان مبارکه به کشت زیره اختصاص یافت.

آغاز کشت زیره در مبارکه

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اصفهان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مبارکه گفت: گیاه زیره در ۱۸۰ تا ۲۰۰ هکتار در اراضی منطقه طالخونچه شهرستان مبارکه کاشته می‌شود.

سید کسری بابایی با بیان اینکه کشت زیره سبز از اوایل آذر آغاز و تا پایان آذر ادامه دارد گفت: میزان بذر مصرفی حدود ۸۰۰ گرم در هکتار است که به صورت مستقیم در زمین اصلی کشت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بعد از مرحله کاشت در صورتی که نزولات جوی زیاد باشد نیاز به آبیاری نیست گفت: در شرایط خشکسالی بعد از مرحله کاشت یک مرتبه آبیاری و سپس اسفندماه نوبت دوم آبیاری انجام می‌شود، اما کشت زیره سبز به صورت دیم است.

بابایی گفت: زیره نسبت به علف‌های هرز بسیار حساس است و بایستی به صورت وجین دستی با علف‌های هرز مبارزه شود، و در صورتی‌که کشت قبلی ارزن باشد عملکرد افزایش می‌یابد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مبارکه افزود: برداشت زیره در اوایل خرداد به صورت دستی آغاز می‌شود، در این روش بوته‌ها با دست از خاک بیرون کشیده شده و سپس در محل مناسبی خشک و با کمک باد، دانه از ساقه جدا می‌شود.

بابایی با بیان اینکه میزان عملکرد محصول حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم در هکتار بسته به شرایط متغیر است، گفت: کشت این گیاه با قیمت فروش حدود ۴۰ هزار تومان برای هر کیلو بسیار مقرون به صرفه است.

گفتنی است، زیره سبز گیاه دارویی و ادویه‌ای با طبع گرم و خشک است. این گیاه سرشار از ویتامین سی است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و همچنین خاصیت ضد نفخ داشته و در درمان پوکی استخوان و همچنین در لاغری تاثیر بسزایی دارد.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید