Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان:

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از مسدود شدن ۳۰۰ حلقه چاه غیرمجاز این استان در راستای جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز آب و کنترل فرونشست زمین از ابتدای سالجاری تاکنون خبر داد.

 ۳۰۰ حلقه چاه غیرمجاز در اصفهان مسدود شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اصفهان، منصور شیشه‌فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان اظهار کرد: تعدیل و اصلاح بیش از ۸۰۰ پروانه بهره‌برداری و نصب بیش از ۴۰۰ کنتور حجمی هوشمند توسط شرکت آب منطقه‌ای از دیگر اقدامات صورت گرفته سال جاری در استان برای پیشگیری و کنترل فرونشست زمین است.

وی با بیان اینکه  در زمان حاضر در استان ۳۵ دشت وجود دارد که هشت محدوده آن آزاد و بقیه ممنوعه به لحاظ برداشت آب است، بیان کرد: برداشت‌های بی‌رویه و غیرقانونی از سفره‌های آب زیرزمینی در دشت‌های ممنوعه موجب فرونشست زمین در برخی مناطق شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، متوسط افت دراز مدت سالانه سطح آب‌های زیرزمینی استان را ۳۸ سانتی‌متر در سال اعلام کرد و گفت: در این مدت با استفاده از ابزارهای اندازه‌گیری هوشمند آب منطقه ای، کنتورهای هوشمند آب و برق به تعداد سه هزار و ۹۰۰ کنتور  و همچنین یکهزار و ۵۰۰ کنتور حجمی هوشمند الکترومغناطیسی برای جلوگیری از برداشت‌ آب از دشت‌های ممنوعه در استان نصب شده است.

شیشه‌فروش افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۱۵۰ دستگاه و ادوات غیرمجاز حفاری در استان توقیف شد و ۶۲ گروه  گشت و بازرسی در آب منطقه ای تشکیل شد تا میزان برداشت‌های بی رویه از سفره آبهای زیرزمینی در تمامی دشت های ممنوعه استان رصد شود.

به گفته وی برداشت های بی رویه آب از سفره‌های زیرزمینی در چند سال گذشته که خشکسالی در استان رخ داده باعث شد که حجم برداشت ها زیاد شود و تاثیر مستقیمی بر فرونشست دشت‌ها داشته باشد که از جمله  اثرات این فرونشست در سطح زمین، خسارانتی است که در دشت دامنه رخ داد و در چند سال گذشته قسمتهایی از واحدهای مسکونی آن منطقه دچار آسیب و در مناطقی از بخشهای کشاورزی، فرونشست زمین  روی داد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان افزود: در این مدت محدوده‌هایی از جمله دشت مهیار، دشت برخوار، دشت کاشان، گلپایگان و اصفهان بیشترین افت آبهای زیرزمینی و همچنین اثرات فرونشست راداشتند که خساراتی به اراضی کشاورزی، واحدهای مسکونی و راه ها وارد شد.

وی بیان داشت: در این رابطه ستاد مدیریت بحران تشکیل جلسه داد و پس از جلسه‌ای با حضور رییس سازمان زمین‌شناسی کشور به اصفهان در چند ماه پیش مقرر شد تا سازمان زمین شناسی کشور مطالعات فرونشست دشتهای استان را در مناطق مختلف از جمله برخوار، اردستان، کاشان و اصفهان انجام دهد و سازمان نقشه برداری کشور هم نرخ فرونشست را اندازه گیری و اعلام کند.

شیشه‌فروش افزود: اکنون دستورالعمل پیشگیری و کنترل نشست به تمامی دستگاه‌های استان ابلاغ شده تا در مناطقی که  فرونشست وجود دارد قبل از احداث طرح‌های توسعه‌ای، استعلام از آب منطقه ای صورت گیرد و از سازمان زمین شناسی، راه و شهرسازی، مرکز تحقیقات مسکن و نظام مهندسی درباره الزامات ساخت و ساز در این مناطق بصورت فنی رصد  شود.

وی یادآور شد: در خصوص مناطقی که اکنون با فرونشست مواجه هستند برایی جلوگیری از ادامه آن، طرح‌های تعادل‌بخشی، الگوی کشت کم مصرف آب در حال اجراست.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اهمیت اصلاح الگوی کشت در رابطه با مصرف بهینه آب و پیشگیری از فرونشست‌ها گفت: مطالعات تغییر الگوی کشت در دشت‌های مختلف توسط مرکز تحقیقات کشاورزی انجام شده و برای مناطق مختلف الگوی کشت براساس ویژگی محصولات کم‌مصرف تعیین شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان افزود: در این رابطه از سال گذشته تاکنون در حدود ۶۰ هکتار عملیات تجدید و نوسازی اراضی انجام  و آبیاری تحت فشار در ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار انجام و بیش از ۲۷۰ رشته قنات در استان احیا و مرمت شده است.

وی همچنین کشت گلخانه‌ای در سطح بیش از ۲ هزار هکتار را از دیگر اقدامات صورت گرفته در راستای مصرف بهینه آب در استان برشمرد.

گفتنی است؛ فرونشست عبارت است از فرورریزش و یا نشست سطح زمین که به علت‌های متفاوتی در مقیاس بزرگ روی می‌دهد و مهمترین عوامل آن در کشور، استفاده بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی، نفت و گاز و توسعه کشاورزی عنوان شد و به نظر می‌آید خشکسالی یک دهه اخیر و برداشت بیش از حد مجاز از سفره‌های آب زیرزمینی این پدیده را تشدید کرده است. 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید