Iranian Agriculture News Agency

استاندار اصفهان گفت: حرکت به سمت مصرف بهینه آب و الگوی مطلوب کشت سیاست استان در حوزه آب و کشاورزی است.

مصرف بهینه و الگوی مطلوب کشت سیاست اصفهان در حوزه آب است

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اصفهان ، عباس رضایی در جلسه کمیته افزایش بهره‌وری آب در حوزه کشاورزی استان اصفهان، گفت: تولیدات گلخانه‌ای در گام نخست باید متناسب با نیاز استان و کشور باشد و در گام بعدی مبحث صادرات در دستور کار قرار گیرد‌.

استاندار اصفهان اضافه کرد: امکانات و تسهیلات بانکی نیز لازم است در راستای ارتقای راهکارهای افزایش بهره‌وری و الگوی مطلوب کشت متناسب با آب استان جهت‌دهی شود.

وی اظهار کرد: در این راستا اجرای سیاست‌های تشویقی در حوزه تسهیلات، بازاریابی، بیمه و تأمین یارانه نهاده‌ها می‌تواند در ترغیب کشاورزان به سمت این سیاست‌ها مؤثر باشد.

رضایی اضافه کرد: همچنین تولید محصولات رسانه‌ای آموزشی و انگیزشی توسط رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما در راستای آگاهی بخشی، اطلاع‌رسانی و اقناع‌سازی در ترغیب و سوق دادن کشاورزان به سمت تغییر الگوی کشت و اجرای سیاست‌های آبی استان از دیگر برنامه‌های تأثیرگذار است.

استاندار اصفهان ادامه داد: استفاده از ظرفیت تشکل‌های صنفی کشاورزی و استفاده از نقطه نظرات کارشناسی اعضای کمیته در جمع‌بندی و تکمیل سیاست‌های تشویقی نیز می‌تواند در اقناع‌سازی و همراهی کشاورزان با سیاست‌های آبی حوزه کشاورزی مؤثر باشد.

وی با اشاره به برخی الزامات استانی در خصوص تغییر الگوی کشت از جمله مسأله حق‌آبه‌ها، گفت: لازم است مستندات حقآبه‌های کشاورزان جمع‌آوری تا از طریق معاونت حقوقی ریاست جمهوری پیگیری شود.

گفتنی است، جلسه کمیته افزایش بهره‌وری آب در حوزه کشاورزی استان اصفهان روز پنجشنبه با دستور کار بررسی روند تغییر الگوی کشت متناسب با منابع آبی سطحی و زیرسطحی در چهار سناریوی وضعیت نرمال آبی، کم آبی خفیف، کم آبی متوسط و کم آبی شدید در استانداری اصفهان برگزار شد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید