Iranian Agriculture News Agency

پیش‌بینی تولید محصول سیب‌درختی در شهرستان ۲۰۰ هزار تن است .

پیش بینی برداشت 200 هزار تن سیب درختی در سمیرم

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اصفهان ، مدیر جهادکشاورزی سمیرم گفت : پیش بینی تولید محصول سیب درختی در شهرستان 200 هزارتن است که 60 درصد محصولات درجه یک ، 30 درصد درجه 2 و 10 درصد از محصولات تولیدی سیب درجه سه و صنعتی است .

احمد تیموری اظهار داشت : شهرستان سمیرم دارای ۲۲ هکتار باغ سیب‌درختی اعم از، سیب گلاب، رد و گلدن است که برداشت ۶ هزار تن سیب گلاب در تابستان انجام شد و برداشت سیب پاییزه رد و گلدن نیز از ۱۵ شهریورماه در پادنا آغازشده که پیش‌بینی می‌شود تا پایان آبان ماه به طول انجامد.

وی تصریح کرد: امسال به خاطر بیماری کرونا مشکل کارگر داریم و با توجه به اینکه کارگران خارج از شهرستان و استان برای  سیب چینی به این شهرستان می‌آیند با مشکل تأمین نیروی کارگر روبرو هستیم که جلسه‌ای در این زمینه در فرمانداری با حضور مسئولین شبکه بهداشت و درمان برگزار شد که جهت تأمین نیرو همکاری شود.

تیموری خاطرنشان کرد: روزانه به ۱۵ هزار نفر نیروی کارگر در شهرستان نیاز است که کارفرما باید با توجه به پروتکل بهداشتی تعریف‌شده نظارت لازم و کافی را داشته باشند و از کارگران وردی از استان‌های دیگر تست سلامت گرفته شود.

رئیس جهاد کشاورزی با اشاره به نقاط قوت سیب در شهرستان بیان کرد: امسال طرح محصول خوب و سالم کارشده که با استفاده از کمترین سم بهترین محصول را تولید کنیم و در ۱۷۰ هکتار از باغات سیب این طرح اجراشده که توجه به بارش‌های خوب امسال و منابع آبی، ۶۰ درصد محصول امسال درجه‌یک هست ۳۰ درصد درجه‌دو و ده درصد سیب درجه سه و صنعتی است.

وی تأکید کرد: ازجمله مشکلات درزمینهٔ قیمت‌گذاری محصول سیب و حمل‌ و نقل هست که ما تا بتوانیم همکاری لازم را با کشاورزان داریم که قیمت‌گذاری انجام‌شده در بازار سیب مربوط به عرضه و تقاضا است و دولت نمی‌تواند در این زمینه ورود پیدا کند و امسال سیب درجه‌یک به قیمت ۴ هزار و پانصد تومان و سیب درجه‌دو به قیمت ۲ هزار و دویست تومان قیمت‌گذاری شده است.

شهرستان سمیرم با ۲۲ هزار هکتار باغ قطب باغداری استان با چهار بخش، شش شهر و ۱۵۰ آبادی و روستا در فاصله ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان واقع‌شده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید