Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل امور عشایر اصفهان از تاسیس مجتمع دامپروری ۲۵ هزار راسی در منطقه جرقویه به منظور جهش تولید گوشت در جامعه عشایری این استان خبر داد.

مجتمع دامپروری ۲۵ هزار راسی در جرقویه اصفهان احداث می‌شود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اصفهان ، مختار اسفندیاری افزود: مجتمع دامپروری جرقویه در قالب ۲۵۰ واحد ۱۰۰ راسی احداث می‌شود که  مورد استقبال عشایر قرار گرفته است.

وی ادامه داد: بر اساس بررسی کارشناسی بهترین اقدام برای عشایر در منطقه جرقویه احداث این مجتمع دامپروری بود که عملیات اجرایی اولین مجتمع آغاز و تاکنون ۸۰ واحد آن تکمیل شده است.

مدیرکل امور عشایر اصفهان با اشاره به اینکه مسوولان  برای سرانجام رسیدن این مجتمع‌ها تاکید دارند تصریح کرد: نیاز منطقه جرقویه احداث چهار مجتمع دامپروری است زیرا عشایر جرقویه نزدیک به ۱۳۶ هزار راس گوسفند دارند و مراتع این منطقه از بین رفته است.

وی خاطرنشان کرد: از سه میلیون راس دام سبک موجود در استان اصفهان یک میلیون راس متعلق به جامعه عشایری است به این معنا که ۳۰ درصد پروتئین قرمز استان را تامین می‌کند.

اسفندیاری اظهارداشت: دام‌های عشایر جرقویه مهر و آبان سال‌جاری در این مجتمع مستقر خواهد شد و امید است پرواربندی و افزایش تولید گوشت قرمز و درآمد مناسب برای عشایر در این زمینه تحقق یابد.

وی بیان کرد: این مجتمع دامپروری ۳۳۰ فرصت شغلی جدید برای عشایر ایجاد می‌کند.

مدیرکل امور عشایر اصفهان معتقد است زندگی عشایری مصداق واقعی اقتصاد مقاومتی و جهش تولید است و  هر خانوار عشایر حداقل پروتئین ۲۰ خانوار را تولید و تامین می‌کند.

براساس آمار اداره کل امور عشایر استان اصفهان، ۹ هزار و ۶۰۵ خانوار عشایری در استان اصفهان زندگی می‌کنند که این تعداد شامل ایلات قشقایی، بختیاری و عرب جرقویه هستند.

۲۷ هزار نفر عشایر ایل بختیاری در شهرهای بویین میاندشت، فریدن و چادگان واقع در غرب استان و در سمیرم، دهاقان و شهرضا در شمال استان ۲۴ هزار نفر از ایل قشقایی و محمدآباد و نصرآباد در شرق اصفهان سه هزار نفر عشایر از طایفه عرب جرقویه سکونت دارند.

عشایر اصفهان ۲۸ درصد مواد کالاهای این استان را تامین و ۳۰ تا ۳۵ هزار متر مربع انواع فرش، جاجیم، گلیم، کیف و محصولاتی از این دست، ۵۵ هزار تن لبنیات، ۳۰۰ تن عسل و ۱۵۰ هزار تن سیب درختی تولید می‌کنند.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید