Iranian Agriculture News Agency

ایران ششمین کشور جهان در دستیابی به تکنولوژی بذر هیبرید است

صادرات محصولات هیبریدی دهاقان به کشورهای همسایه

به گزارش خبرنگار ایانا در استان اصفهان ،  بابک بهفروز با بیان این‌که ایران ششمین کشور جهان در دستیابی به تکنولوژی بذر هیبرید است و شهرستان دهاقان  نیز جزء سه شهرستان برتر کشور در تولید و صادرات محصولات گلخانه‌ای است، اظهار کرد: دغدغه‌ کسب درآمد از محصولات گلخانه‌ای سبب شد تا دانشگاه آزاد دهاقان با همکاری شرکت نگین بذر به تولید محصولات هیبریدی بپردازد و در سال ۹۸ موفق به تولید ۲۰ میلیون بذر هیبریدی خیار شدیم.

مدیر پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان با اشاره به شعار جهش تولید تصریح کرد: به زودی علاوه بر افزایش ۷ هکتاری محیط کشت گلخانه‌ای در دانشگاه، صادرات محصولات هیبریدی به کشورهای همسایه از جمله عراق را خواهیم داشت.

وی بیان کرد: بذر هیبرید به گونه‌ای اصلاح شده از بذر می‌گویند که فقط یک بار پس از کشت قابلیت تولید محصول را دارد و از نظر مقاومت در برابر آفات کشاورزی، دارای مقاومت بیشتری است و با صرفه‌جویی اقتصادی در مصرف سموم و آفت‌کش‌ها سبب تولید محصولی سالم‌تر برای هموطنان می‌شود.

بهفروز افزود: این بذر خاص به دلیل بلااستفاده بودن پس از یک بار کشت، چه در بازار داخلی و چه در بازار خارجی به نوعی انحصار برند و حفظ بازار فروش هر شهری نسبت به محصول خاص خود به شمار می‌رود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید